-
04 февруари 2020 15:59
- 425
- 0
Днес, на Световния ден за борба с рака, Европейската комисия започна широка обществена консултация в целия ЕС относно Европейския план за борба с рака. Консултацията ще помогне за оформянето на облика на плана, за определянето на ключовите области и за проучването на бъдещи действия. Това съобщиха от пресцентъра на Представителството на ЕК в България.
Всяка година 3,5 милиона души в Европейския съюз получават диагнозата рак. Това е сериозен здравословен проблем, който ще засегне пряко 40% от гражданите на ЕС и има значително въздействие върху европейските здравни системи и икономики. Тъй като до 40% от случаите на рак се дължат на предотвратими причини, възможностите за действие и потенциалът за намаляване на броя на случаите в ЕС са огромни.
Както беше обявено в политическите насоки на председателя на Комисията Урсула фон дер ЛайенУрсула фон дер Лайен – германски лекар и политик (по баща Албрехт). Урсула Гертруда Албрехт е и в писмото за определяне на ресора на комисаря по въпросите на здравеопазването и безопасността на храните Стела Кириaкиду, Комисията ще представи Европейски план за намаляване страданието, причинено от болестта, и ще окаже подкрепа на държавите членки за подобряване на борбата с раковите заболявания и на грижите за пациентите.
Урсула фон дер ЛайенУрсула фон дер Лайен – германски лекар и политик (по баща Албрехт). Урсула Гертруда Албрехт е, председател на Европейската комисия, заяви: „Всеки от нас има приятел, колега или роднина, който е преминал по този път. Всеки от нас е изпитвал едно и също чувство на тъга и безпомощност. Има обаче нещо, което можем да направим — както поотделно, така и заедно. На равнището на държавите членки и чрез нашия Европейски съюз. И разбира се, не започваме от нулата. Но можем да направим много повече от това, което правим в момента. Днес, на Световния ден за борба с рака, поемаме по общ път, който ще доведе до създаването на Европейски план за борба с рака. Заедно можем да постигнем промяна: посредством профилактика и научни изследвания, нова стратегия в областта на данните и равен достъп до лечение в цяла Европа.“
Заместник-председателят Маргаритис Схинас, отговарящ за утвърждаването на европейския начин на живот, заяви: „ По един или друг начин ракът засяга всеки от нас. Утвърждаването на европейския начин на живот включва също ценностите, достойнството и полезните взаимодействия; на тази основата следва да развиват всички политики по отношение на раковите заболявания. Европейският план за борба с рака е ново голямо усилие за постигане на тази цел, като с него се поставя началото на нова ера в областта на профилактиката и грижите във връзка с раковите заболявания. Нека заедно да моделираме план за борба с рака, който е ориентиран към пациентите и дава надежда и възможности за живот на всички пациенти, техните близки и приятели в Европа. Можем да спечелим тази битка!“
Стела Кириaкиду, комисар по въпросите на здравеопазването и безопасността на храните, заяви: „Борбата с рака е сфера, в която гражданите на ЕС очакват да предприемем решителни действия. За да осъществи своите амбиции, Европа трябва се вслушва в гражданите си и да се грижи за благополучието им. Ето това представлява Европейският план за борба с рака — положителна промяна за гражданите, пациентите и здравните системи в Европа. Успехът на плана зависи от пълната ангажираност на гражданите, пациентите с рак, заинтересованите страни и участниците на европейско, национално и местно равнище. Приканвам всички да се включат и дадат своя принос, за да бъде този план възможно най-амбициозен и успешен. Заедно можем да постигнем промяна!“
В Европейския план за борба с рака, който ще бъде представен преди края на тази година, ще бъдат предложени действия на всеки възлов етап по отношение на болестта:
Мерки за профилактика:
Профилактиката е най-лесният и ефективен начин за намаляване на раковите заболявания в ЕС. Сред мерките за профилактика са подобряването на достъпа до здравословна храна, както и ваксинациите; мерки за намаляване на фактори, свързани с околната среда, като замърсяването и излагането на химикали; научни изследвания и повишаване на осведомеността.
Ранно откриване и диагностика:
Мерките за подобряване на шансовете за по-благоприятен развой на болестта чрез ранно диагностициране може да включват по-добро покритие на целевата група от населението, подлежащо на скрининг за рак; по-активно използване на цифрови решения и предоставяне на техническа подкрепа за държавите членки.
- Лечение и грижи:
Мерките за подобряване на резултатите от грижите и лечението може да включват улесняване на достъпа до висококачествено лечение и въвеждане на нови терапии; мерки за гарантиране на наличността и достъпността на основните лекарства; иновации и научни изследвания.
- Качество на живот: Мерките за осигуряване на възможно най-добро качество на живот на пациентите, преживелите рак и лицата, полагащи грижи за болни, може да включват подобряване на професионалната реинтеграция; предотвратяване на дискриминацията; предоставяне на палиативни грижи и обмен на най-добри практики.
Днес в рамките на събитие в Европейския парламент Комисията поставя началото на обществена консултация относно „Европейски план за борба с рака: да се стремим към повече“. Събитието, което беше открито от председателя на Комисията Урсула фон дер ЛайенУрсула фон дер Лайен – германски лекар и политик (по баща Албрехт). Урсула Гертруда Албрехт е, събира на едно място граждани, пациенти с рак и хора, преживели болестта, за да споделят своите лични истории, както и широк кръг от заинтересовани страни — от политически лидери до здравни специалисти и неправителствени организации.
Следващи стъпки
Целта на обществената консултация е да се даде възможност на гражданите на ЕС и на заинтересованите страни да дадат своя принос и да изразят мнението си относно най-добрите начини за справяне с този проблем в ЕС. Резултатите от консултацията ще бъдат използвани при изготвянето на Европейския план за борба с рака и ще помогнат за определянето на областите и обхвата на бъдещите действия. Консултацията ще продължи 12 седмици. В допълнение към обществената консултация днес Комисията започна и консултация относно пътната карта за плана, която ще се продължи четири седмици. До юли с държавите членки ще бъдат обсъдени конкретни елементи от плана и ще бъдат проведени целенасочени консултации със заинтересованите страни. Европейският план за борба с рака ще бъде представен преди края на тази година.
Контекст
Борбата с рака е от фундаментално значение за бъдещето на Европа. На всеки 9 секунди в ЕС се диагностицира нов случай на рак. Ракът е втората най-разпространена причина за смъртност след сърдечносъдовите заболявания. Наред с това заболеваемостта от рак създава огромна тежест за здравните и социалните системи, оказва натиск върху държавните бюджети и отрицателно въздействие върху производителността и растежа на икономиката, включително върху здравето на работната сила в ЕС. Това е сложно заболяване, причинявано от съчетание от множество фактори, сред които генетична предразположеност, въздействие от околната среда или начина на живот и инфекциозни агенти.
Възможно е до 2035 г. случаите на рак да се удвоят и ако не бъдат предприети допълнителни действия, болестта може да се превърне в основната причина за смъртност в Европейския съюз. Въпреки това 40% от всички случаи на рак могат да бъдат предотвратени, ако се приложат препоръките за намаляване на риска, посочени в Европейския кодекс за борба с рака.
Последвайте канала на
Свързани новини
СЗО предупреди, че раковите заболявания в бедните страни ще се увеличат с 81 процента
04 февруари 202014:15
Миниатюрен ускорител на частици върху чип може да се използва за противоракови терапии
06 януари 202018:28
Микрогравитацията унищожава раковите клетки
04 декември 201912:06
В Плевен лекари-специалисти приемат безплатно за профилактика срещу раковите заболявания
25 ноември 201913:11
Диабетиците са предразположени към ракови болести
31 август 201916:08
Мастилото на сепията блокира растежа на раковите клетки
29 юли 201913:46
ЕК одобрява българска схема за 102 млн. евро за подкрепа на средни компании, засегнати от епидемията от COVID-19
29 юни 202015:25
ЕК подписва споразумение с Япония в областта на въздухоплаването
22 юни 202017:20
ЕК подкрепя международна инициатива за улесняване търговията със здравни продукти
15 юни 202018:04
Два отменени гола в добавеното време донесоха радост на Крумовград срещу Славия
България допусна обрат от Черна гора и се отдалечи от ЕвроБаскет 2025
Кириякос Георгиу разказа за премеждията си в Спартак (Варна)
ПФК Ботев: Ситуацията около Антон Зингаревич става все по-странна и лишена от прозрачност
Салах: Разочарован съм, по-скоро съм вън от Ливърпул, отколкото вътре
Областна администрация София-град и Столична община подписаха договора за прехвърляне на собствеността на "Герена"
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Петър Чобанов: Минималната заплата крие повече рискове, отколкото решения на проблеми
25 ноември 202420:50
От прокуратурата искат постоянен арест за трима от биячите в мола
25 ноември 202418:09
Шофьор на тролей е със счупени нос и ръка след побой от пътник в София
25 ноември 202418:11
Юлиян Попов: Цената на водата в България е ниска, трябва да се инвестира в напояване
25 ноември 202418:46
Общини напират да вдигнат цената за паркиране
25 ноември 202422:30
Водещите новини! Бабикян: Борисов води разговора с Пеевски, а не с ПП-ДБ. Войната в Украйна доведе до нова ескалация между Запада и Москва (и още…)
25 ноември 202419:18
Нетаняху може да бъде арестуван, ако пътува до Германия
25 ноември 202419:28
Белият дом: Преговорите за спиране на огъня между Ливан и Израел вървят към споразумение
25 ноември 202422:53
Осло не откри доказателства за връзка между норвежеца, собственик на българска фирма, и взривените пейджъри на "Хизбула"
25 ноември 202420:41