Полша: Имаме право да напомня на Европа за общите ценности, обединили континента след войната

  • 01 септември 2017 10:31

  • 1774
  • 5
Полша: Имаме право да напомня на Европа за общите ценности, обединили континента след войната
© gettyimages (архив)

След Втората световна война Полша има пълно право да напомня на Европа за общите ценности, които я обединяват. Това заяви премиерът на страната Беата Шидло в слово по случай 78-ата годишнина от нападението на нацистка Германия срещу Полша, сложило официално началото на Втората световна война, предаде ТАСС.

По традиция възпоменателните прояви започнаха на разсъмване в Гданск, на нос Вестерплате, където в 04.48 ч. на 1 септември 1939 г. германският крайцер "Шлезвиг-Холщайн" изстрелва първите снаряди по полски военни складове на брега на Балтийско море. В церемония край Паметника на защитниците на крайбрежието участваха представители на правителството, армията, местните власти, дипломатическия корпус, жители на града и ветерани.

"Ценностите, от които са се ръководели поляците по време на войната, залягат в основата на обединението на континента, започнало в отговор на военния пожар. Затова Полша има моралното право да напомня за онези ценности, да стои на стража на солидарността, единството и равноправието на всички страни. Не можем да допуснем някои европейски лидери да се поддадат на изкушението да говорят с другите от позиция на силата", каза Шидло.

Преди няколко дни френският президент Еманюел МакронЕманюел МакронЕманюел Макрон е роден на 21 декември 1977 г. в град Амиен. Той е най-младият президент на влезе в словесен конфликт с полското правителство. "Полша е била съсипана и разграбена, Варшава - изравнена със земята, на окупираните полски територии са били построени лагери на смъртта, където масово са екзекутирали хора от различни етноси", напомни полската министър-председателка.

"Всичко това е ставало пред очите на Европа и на целия свят. Никой не е искал да се сражава за Гданск", подчерта Шидло. Тя осъди редица западни медии, използващи днес израза "полските концлагери". "Не можем да приемем такава лъжа. Няма бъдеще без истина. Длъжни сме постоянно да напомняме кой е бил жертвата, а кой - палачът", констатира тя.

Ред медии използват израза "полските концлагери", имайки предвид, че лагерите на смъртта, създадени от нацистка Германия, са били на територията на окупирана Полша.

Последвайте канала на

БТА
1774 5

Свързани новини

Коментари 5

Добави коментар

2017.09.06 | 13:23

5
еврейското шидло иска война и разруха

2017.09.06 | 13:23

4
ЦЕННОСТИТЕ ОТ КОИТО СА СЕ РЪКОВОДЕЛИ ПОЛЯЦИТЕ СА ЗАВОЕВАТЕЛНИТЕ ЦЕННОСТИ. ПОЛША НАПАДА РУСИЯ МНОГО КРАТНО И ЗАВЗЕМА ТЕРИТОРИИ, ВОДИ ВОЙНИ НО В КРАЙНА СМЕТКА ПОБЕЖДАВАТ РУСНАЦИТЕ. С ГЕРМАНИЯ СЛУЧАЯ Е ИДЕНТИЧЕН. ПОЛСКО-ГЕРМАНСКИТЕ ВОЙНИ СА КАТО ФРЕНСКО-ГЕРМАНСКИТЕ ВОЙНИ.

2017.09.06 | 13:22

3
Днес в Полша се развива класически юдеофашизъм - създаване на комплекс на жертва, която трябва да мъсти.

2017.09.06 | 13:22

2
Има сериозни причини да не трябва да се избират английски травестити за управляващи

2017.09.01 | 23:36

1
полския фашизъм като обща ценност? няма такова нещо

Добави коментар

Водещи новини