Исканията на британския премиер разделиха Европа на Източна и Западна

  • 11 ноември 2015 10:30

  • 2009
  • 2
Исканията на британския премиер разделиха Европа на Източна и Западна
© gettyimages

Разделенията между Източна и Западна Европа ясно се изявиха, след като британският министър-председател Дейвид КамерънДейвид КамерънДейвид Камерън - политик и премиер на Великобритания от 2010 до 2016 г. Роден в Лондон на 9 октомври 1966 г. поиска Брюксел да даде на Великобритания правото да се отнася дискриминационно към имигрантите от други държави от Европейския съюз, като им отказва някои социални облаги през първите четири години от пребиваването им на острова, пише в. "Дейли телеграф".

Полша, Словакия и Чехия реагираха с неодобрение на исканията на Камерън, които ако бъдат приети от Брюксел, ще подложат на дискриминация техните граждани и ще бъдат в противоречие с принципа на еднакво отношение, залегнал в договорите на ЕС, изтъква изданието. От четирите държави от Вишеградската четворка - Унгария, Полша, Чехия и Словакия - само Унгария не се обяви открито срещу предложенията на Камерън. Според цитирани от "Дейли телеграф" унгарски дипломатически източници безмълвната реакция на Будапеща отразява силата на отношенията между британския премиер и унгарския консервативен министър-председател Виктор Орбан, който може да се окаже ключов съюзник в преговорите.

В предложенията на Камерън нямаше изненади - правна защита за страните, които не са част от еврозоната, засилване на конкурентоспособността и по-големи правомощия за националните парламенти, но исканията за реформа в социалната област бяха определени като "доста проблематични" от говорител на Европейската комисия. Председателят на Европейския парламент Мартин Шулц отиде още по-далеч, като каза, че се отнася с "голямо съмнение към законността на четиригодишната забрана за достъп до социални помощи за граждани на ЕС", но ще почака да види какви са конкретните предложения на Лондон, отбелязва вестникът.

Докато страните от източната част на ЕС протестираха, водещите сили в общността, включително Германия, Франция и Италия, реагираха с по-голяма отстъпчивост, като изтъкнаха, че Камерън не е изключил възможността за приемане на алтернативни начини за изпълнение на исканията му за намаляване на стимулите за идване на работници от други държави от ЕС във Великобритания.

Със своята реч вчера Камерън даде начало на съществените преговори за исканата от Лондон реформа в ЕС, но според анализатори критичният момент ще настъпи при сблъсъка между тревогите на страните от Източна и Централна Европа и решимостта на водещите сили в общността - Франция, Германия и Италия - да предотвратят излизане на Великобритания от блока. Муджтаба Рахман от консултантската фирма "Юрейжа груп" прогнозира, че е малко вероятно възраженията на по-малките държави да попречат на постигане на сделка, отбелязва "Дейли телеграф".

Камерън е готов да смекчи най-спорните аспекти на своя план за реформа в ЕС, което показва, че премиерът е склонен към по-гъвката позиция при преговорите, целящи да задържат Великобритания в общността, посочва в. "Гардиън". Тази негова готовност предизвика остри критики от евроскептиците. Консервативни депутати обвиниха правителството, че отхвърля историческа възможност да предоговори отношенията на Великобритания с ЕС, след като министри дадоха признаци за склонност към гъвкавост във връзка с плановете за ограничаване на достъпа на имигранти от ЕС до някои социални облаги във Великобритания.

Стратегията на Камерън за спечелване на референдума, на който той се надява Великобритания да гласува за оставане в общността, е да се представя за "човек по средата" между двата крайни лагера "за" и "против" ЕС, пише в. "Индипендънт". В опит да спечели доверие у дома и силни позиции за преговори в ЕС той оставя отворена възможността да подкрепи излизане от общността, ако европейските му партньори откажат да приемат предлаганите от него реформи. Малцина депутати на консерваторите обаче могат да си представят премиерът да води кампания против членството в ЕС. По същия начин на други лидери от ЕС им е трудно да си представят, че британците ще гласуват за напускане на общността. "Нашият най-голям проблем е да ги убедим, че напускането на Великобритания е възможно", призна британски служител, цитиран от изданието. Със своята реч Камерън целеше по-скоро да спечели подкрепа в ЕС, отколкото да успокои евроскептиците сред британските консерватори.

Последвайте канала на

БТА
2009 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар

2015.11.13 | 22:25

2
Английския Волен Сидероффф

2015.11.13 | 05:44

1
Разпад на ЕС в сегашния му вид и създаване на общност от суверенни държави със свободно движение на стоки , хора и капитали между членуващите в общността ! При престъпление престъпникът се съди и излежава присъдата си в държавата в която е извършил престъплението !

Добави коментар

Водещи новини