Китай започва антидъмпингово разследване на вноса на рапица от Канада

  • 03 септември 2024 10:10

  • 153
  • 0
Китай започва антидъмпингово разследване на вноса на рапица от Канада
© pixabay

Китай обяви днес, че планира да започне антидъмпингово разследване на вноса на рапица от Канада, изпращайки цените на местните фючърси на масло от рапица до едномесечен връх, предаде Ройтерс. Решението е в отговор на наложените мита върху китайските електрически превозни средства от страна на Отава.

Канада последва примера на САЩ и Европейския съюз и обяви миналата седмица 100 процента мито върху вноса на китайски електрически превозни средства и 25 на сто мито върху вноса на стомана и алуминий от азиатската страна.

"Китай силно осъжда и твърдо се противопоставя на дискриминационните едностранни ограничителни мерки, предприети от Канада срещу вноса от Китай, въпреки съпротивата и разубеждаването на много страни", се казва в изявление на говорител на министерството на търговията на Китай.

Канада е най-големият износител в света на рапица, използвана в храни и биогорива, а Пекин е най-големият купувач на маслодайни семена в света.

Продажбите на произведените в Китай електромобили на "Тесла" нарастват на годишна база през август

"Износът на рапица от Канада за Китай се е увеличил значително и се подозира, че е дъмпингов, достигайки 3,47 милиарда американски долара през 2023 г., със 170 на сто увеличение на обема на годишна база и непрекъснат спад на цените", посочиха от министерството.

"Засегнати от нечестната конкуренция от страна на Канада, вътрешните индустрии на Китай, свързани с рапицата, продължават да търпят загуби", се казва в съобщението.

Фючърсите на рапичното брашно в Китай на стоковата борса в Чжънчжоу скочиха с 5,49 на сто до 2363 юана (331,80 долара) за метричен тон след съобщението, което е най-високата стойност от 6 август.

Китай също така ще започне антидъмпингово разследване на някои канадски химически продукти, добави говорителят.

Азиатската страна възнамерява да прибегне до механизма за уреждане на спорове на Световната търговска организация (СТО) за практиките на Канада, уточниха от министерството на търговията на Китай.

Последвайте канала на

Калина Христова
153 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини