-
19 март 2021 07:05
- 258
- 1
Пожарите, които опустошиха Австралия през 2019-2020 г. са били толкова масивни, че са изхвърлили толкова дим в стратосферата, колкото би бил изхвърлен при голямо вулканично изригване, като това е имало съответните последици за климата. Това са изводи от изследване, публикувано в научното издание "Сайънс".
Стратосферата е вторият слой, съставляващ атмосферата, над тропосферата, в която живеем.
"Бяхме изключително изненадани от тези резултати", заяви Ян Корен, един от съавторите на изследването и професор в Научния институт "Вайзман" в Израел. Количеството на пушека от пожарите е съпоставимо с това от изригването на вулкана Пинатубо през 1991 г. във Филипините, което е второто най-голямо изригване за 20 век.
Димът е напуснал Австралия откъм изток и се е върнал в Австралия откъм запад след две седмици, разказват ученият и споделя, че това е невероятно.
"Никога не сме виждали такава инжекция на дим в стратосферата", заявява Корен.
Димът е стигнал до такава височина заради комбинацията на три фактора - интензивността на пожарите, факта, че част от тях са били много на юг, където границата между тропосферата и стратосферата е по-ниска и защото те са били до район със силни бури, което е допринесло за издигането на по-голяма височина на дима. А когато дим стигне в стратосферата, той остава там между няколко месеца или години, докато в ниската атмосфера той се разсейва след няколко дни или седмици, казват учените. В стратосферата ветровете са и по-силни и резултатът е, че димът се разпространява по-далеч и по-бързо.
"В резултат получаваме фино покритие от дим, което покрива цялото южно полукълбо в продължение на много месеци", обобщава Корен.
Учените чрез сателити са могли да докажат, че този дим е бил там от януари до юли миналата година. После се появяват и други източници на дим, но според Корен димът от австралийските пожари вероятно е отчасти все още там. Този слой от дим има способност да отразява и връща част от слънчевото лъчение, като това определено има изстудяващ ефект, особено върху океаните, които са под него. Но това път има тежки последици например върху водораслите, които фотосинтезират и които присъстват особено много в южното полукълбо. От друга страна част от лъчението може да бъде абсорбирано от дима и да предизвика локално затопляне, от което последиците не са все още ясни, казват учените.
Последвайте канала на
Свързани новини
Ще се завърне ли Левски на победния път?
Ахмед Ахмедов "скъса" мрежата на Хебър
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
България не успя да преодолее Черна гора, следва челен сблъсък в Ботевград
Станислав Генчев: Бяха тежки дни!
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Румен Радев ще се срещне днес с българската общност в Сингапур
23 ноември 202406:03
Силен вятър отнесе покрива на библиотеката във Велики Преслав
23 ноември 202406:27
Ръководителят на Европарламента се безпокои от евентуален възход на популистите в Германия
23 ноември 202406:13
Путин иска да раздели Украйна на три части
23 ноември 202406:53
Американски сенатор каза, че Доналд Тръмп би се изсмял на военните разходи на Канада
23 ноември 202406:07
Венецуелските власти ще разследват опозиционния лидер Мачадо за подкрепа за американски закон
23 ноември 202406:10
Израел е убил висш командир на "Хизбула"
23 ноември 202406:17
Германският външен министър сложи край на брака си
23 ноември 202406:36
Зимата чука на вратата, студ и силен вятър през съботния ден
23 ноември 202406:33
2021.04.10 | 03:55