Турция ще изпрати 1000 тона хуманитарна помощ на рохингите в Мианмар

  • 06 септември 2017 09:06

  • 3601
  • 2
Турция ще изпрати 1000 тона хуманитарна помощ на рохингите в Мианмар
© Getty Images

Говорител на турския президент съобщи, че властите в Мианмар са дали разрешение за първи доставки на чуждестранна хуманитарна помощ в северозападната част на страната, предаде Ройтерс.

Съобщението идва след като турският президент Реджеп Тайип Ердоган разговаря вчера по телефона с ръководителката на правителството на Мианмар Аун Сан Су Чжи.

Президентският говорител Ибрахим Калън заяви, че Турция ще започне от днес изпращане на 1000 тона храни, дрехи и лекарства с хеликоптер в зоната, където мюсюлманите рохинги бягат от насилието.

От 25 август до началото на септември 73 хиляди рохинги са навлезли в Бангладеш, бягайки от насилието в Мианмар. Най-малко 400 души са загинали там в боеве между бунтовници рохинги и правителствените сили.
По-рано този месец Ердоган заяви, че смъртта на стотици мюсюлмански бунтовници рохинги в Мианмар през последните седмици представлява "геноцид", насочен срещу мюсюлманските общности в региона.

В телефонния разговор Аун Сан Су Чжи е казала, че кампанията за дезинформация и фалшивите новини подклаждат кризата в Мианмар, предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес.

Тя е уверила Ердоган, че нейното правителство защитава всички хора в западния щат Ракхайн и че дезинформацията помага за прокарване на интересите на терористите. Говорейки за фалшиви новини Аун Сан каза, че дори турският вицепремиер Мехмед Шимшек е станал тяхна жертва. Той публикува в акаунта си в Туитър снимки на мъртви рохинги, но се оказа, че кадрите нямат нищо общо с кризата в Мианмар и че дори не са от тази страна. След това вицепремиерът ги изтри от акаунта си.

Генералният секретар на ООН Антониу ГутеришАнтониу Гутериш Антониу Гутериш е португалски политик. Гутериш е роден в Лисабон на 30 април 1949 г. в религиозно предупреди, че има риск от етническо прочистване на мюсюлманите рохингя в Мианмар, предадоха световните агенции. Той призова властите да им дадат националност или да им осигурят законен статут.

От съществено важно значение ще бъде да дадете на мюсюлманите в щата Ракхайн гражданство или поне засега юридически статут, който ще им позволи да имат нормален живот, в това число и свобода на движение, достъп до пазара на труда, до образование и до здравеопазване, каза Гутериш, обръщайки се към властите на Мианмар.

Гутериш припомни, че историята на дискриминацията, безнадеждността и бедността в щата Ракхайн е дълга и каза, че тежкото положение на рохингите, останало неразрешено, е продължило прекалено многоо.

По данни на УНИЦЕФ избягалите от Мианмар в Бангладеш хора са вече 125 000, като 80 процента от тях са жени и деца. Организацията призова за спешна помощ за тях.

Последвайте канала на

БТА
3601 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар

2017.09.12 | 19:34

2
рохинджа не са бягали, а са се върнали в Бангладеш след като са избили граждани на Миан.ма и полицаи, рохинджа са джихадисти и терористи

2017.09.10 | 21:25

1
РОХИНДЖА СА ТЕРОРИСТИ

Добави коментар

Водещи новини