Фрийдъм хаус: Авторитарните режими ограничават свободата на движение на своите опоненти

  • 22 август 2024 09:56

  • 376
  • 1
Фрийдъм хаус: Авторитарните режими ограничават свободата на движение на своите опоненти
© Getty images (архив)

Лишаване от гражданство, забрана за пътуване, отнемане на документи за самоличност или отказ на консулски услуги - авторитарните държави репресират своите опоненти, като възпрепятстват свободата им на придвижване в чужбина, заявиха от американската организация Фрийдъм хаус, предаде АФП, цитирана от БТА.

В годишния си доклад за "транснационалните репресии", т.е. за налагането на принудителни мерки от страна на тези режими върху техните граждани извън границите им, неправителствената организация, защитаваща демокрацията, подчертава, че тези ограничения на движението са "често по-малко забележима" част от техния арсенал.

Феноменът „транснационална репресия“ излезе наяве с убийството на саудитския журналист Джамал Хашоги в консулството на страната му а Истанбул през октомври 2018 г. Всъщност той беше дошъл там, за да си извади документи, за да може да се ожени за турската си годеница.

Според доклада, изготвен въз основа на интервюта с 31 засегнати лица от Беларус, Индия, Никарагуа, Руанда и Саудитска Арабия, общо 55 държави използват поне един от тези четири вида ограничения на свободата на движение на своите граждани. Тези мерки могат да бъдат насочени както към отделни дисиденти, като например хонконгските демократични активисти в изгнание във Великобритания, чиито паспорти бяха отнети през юни, така и към цели групи, като еритрейците в чужбина, посочва неправителствената организация.

В Близкия изток най-сериозната мярка - загубата на гражданство - е най-разпространена: през последното десетилетие тя е засегнала стотици хора в Бахрейн, Египет, Кувейт и Обединените арабски емирства. През 2023 г. никарагуанските власти лишават 222-ма задържани опоненти от гражданство, след като ги експулсират в САЩ. "Аз нямам законна самоличност в Никарагуа и децата ми нямат баща или майка, защото нито баща им, нито майка им съществуват" в очите на властите, сподели с Фрийдъм хаус Карлос Фернандо Чаморо, основател на новинарския уебсайт Конфиденсиал.

Стотици протестираха в Куба срещу авторитарния режим в страната

От разглежданите 55 държави поне 40 налагат забрана за напускане или влизане в страната - най-често срещаната процедура за ограничаване на движението, според доклада. В много случаи, като Индия и Саудитска Арабия, списъкът е неофициален и засегнатите лица научават за него само на летището или чрез слухове.

Освен това 38 от тези държави възпрепятстват пътуването на своите граждани, като контролират документите им за пътуване, най-вече като отнемат или конфискуват паспортите им или отказват да ги издадат. А 12 държави им отказват достъп до консулските си служби в чужбина, посочва организацията. Това има сериозни последици при всекидневни действия, като например откриването на банкова сметка или регистрирането на раждането на дете.

В препоръките си Фрийдъм хаус призовава демократичните държави да преразгледат политиките си за имиграция и предоставяне на убежище, за да гарантират, че те не насърчават подобни практики.

На снимката Майкъл Абрамовиц – директор на Фрийдъм хаус.

 

Последвайте канала на

Валери Зайцев
376 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
абе

2024.08.22 | 10:34

1
абе янки, я кажете след като ни пускате реклами, че сме 20 години в нато, защо още важат визите за нас бе вашта мама, нали сме съюзници или сме васали???

Добави коментар

Водещи новини