-
22 юни 2023 20:21
- 8762
- 0
Водолазът Стефан Тодоров коментира какви са шансовете за намирането на подводния уред "Титан", който в момента се издирва. Екипажът, включващ платежоспособни хора, слезе на над 3000 метра дълбочина, за да разгледа останките на потъналия "Титаник".
"Напълно е възможно намерените отломки да са от подводницата или остатъци от "Титаник. Лично аз много се надявам това да не са части от подводницата, тъй като разрушаване на корпуса на такава дълбочина е много лош знак, да не използвам по-силни думи. Ако е така, няма никаква надежда. Налягането е около 400 атмосфери.
Трудностите са от всякакво естество. Това се случва на голямо разстояние от брега - на около 800 километра. Мястото е със сложен климат. Откриването се затруднява, защото през водата не минава радиосигнал. Изключително със сонар става издирването, който е с ограничени възможности. Площта, на която се води издирването, е огромна - 10-ки хиляди километри. Всякакви затруднения съпътстват тази операция. Теглото му е няколко тона, което е сериозно. Апарати от такъв клас, които да слязат на дълбочина над 1000 метра са единици на планетата и се транспортират трудно. В момента видях, че там има два апарата, но тяхната товароподемност е ограничена", каза той пред "БТВ Новините".
"Има варианти ако се открие цял корпуса да се откачи баласт от него, или да се вземе на буксир, но съществуващите апарати са ограничени в техните възможности.
Трудно и лесно се взима такова решение като това на екипажа. От една страна е прекрасното - красотата на подводния свят е неописуема. Другото е вродения авантюризъм в хората и желанието им за откриване на неизвестното. От друга страна е приемането на риска и неговото правилно оценяване. За съжаление понякога се случват инциденти. Надяваме се в този случай все още да има шанс за екипажа. Основното е откриването на апарата. Четох изявление на американската брегова охрана, в което казват, че има много кораби в този район, които почват взаимно да си пречат. Повишава се нивото на шума. Апаратът е изключително малък, изключително тих. Ако е легнал на дъното, в общи линии единствения шанс е да бъде заснет от близо. Други варианти са той да издава някакви звуци. Реакцията е била доста бърза. След няколко часа са открити огромен обем площи и са открити следи, което е резултат в екстремни условия", добави водолазът.
"Те са били съвсем наясно с риска, който поемат, и може би решаващото е, че тази екскурзия е потапяне в неизвестното. Нещо, което много малко хора на планетата са направили. За момента това е върхово постижение на техниката и хора с възможности това ги привлича като всеки от нас", завърши експертът.
Последвайте канала на
Свързани новини
ЦСКА - София увеличи драстично капитала, за да реши сериозен проблем - собствениците наливат нови 20 млн. лева в клуба
Усик отново подчини Фюри и вече няма какво да покорява
Кметът на София подписа договора за "Герена"
Неделно дерби в Ботевград
Ето кой е най-вероятният следващ съперник на Александър Усик
Тайсън Фюри: Може би ще се бия отново, но е възможно да не се случи повече
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
На конференцията на ДПС: Новото начало е факт, предстоят да се случат още много хубави неща за хората
22 декември 202412:10
Вътрешният министър: Предприети са мерки за спокойни и сигурни коледни и новогодишни празници
22 декември 202412:46
Златанов: Готови сме да посрещнем предизвикателството за опазване на границите по нов начин след приемането ни в Шенген
22 декември 202412:23
Орбан: Унгарска компания иска да купи „Лукойл-Нефтохим“
22 декември 202411:18
Министър Найден Тодоров в "Пирогов": Скоро пак ще съм на въртележката
22 декември 202412:29
Хеликоптер се включи в издирването на 13-годишния Николай
22 декември 202411:23
Тежка катастрофа на магистрала „Струма“, загина 30-годишен мъж
22 декември 202411:43
Майката на 9-годишния Андре, убит в касапницата в Магдебург, с разтърсващи думи за зверството
22 декември 202410:10
Тежък удар за Чарлз, още една държава се отказва от него
22 декември 202411:37