-
11 август 2022 09:27
- 354
- 2
Светулките обичат да светят през нощта, но твърде силната изкуствена светлина пречи на размножаването им, съобщи АФП, като цитира резултати от проучване. То предупреждава за въздействието на светлинното замърсяване върху намаляването на популациите на някои насекоми.
Установено е, че изкуственото осветление нарушава поведението на много нощни животни в търсенето на храна и ориентацията им. То дори може да убива - например молците, които летят около електрическа крушка, докато умрат от изтощение.
Трудно е обаче да се предвиди въздействието на все по-широко разпространената изкуствена нощна светлина, чиято интензивност се е увеличила почти двойно през последните 25 години, върху животните, които са свикнали с тъмнината от хилядолетия. Дали изложените на опасност видове ще се адаптират, ще намерят убежище в по-тъмното небе или ще намалеят?
За да разберат това, учените изследват светулките. Част от близо двете хиляди вида светулки се смятат за уязвими според Международния съюз за защита на природата, въпреки че няма достатъчно данни, за да се оцени това. Двама изследователи от университета "Тъфтс" в Масачузетс, САЩ са измерили директно въздействието на изкуствената светлина през нощта върху чифтосването на тези биолуминесцентни насекоми и по този начин върху тяхното размножаване. Те са провели експерименти с екземпляри от семейство Photinus, което е много разпространено в Северна Америка. При възрастните разпръскването на светлина, произведена чрез химическа реакция в коремчето, се използва за намиране на партньор по време на брачния сезон. Мъжкият разпръсква светлинен сигнал, на който женската отговаря с мигане. При експеримента учените са имитирали сигнала на женските с LED светлини. Оказало се, че 28 от 29 мъжки екземпляра се приближили до "фалшивите" женски, сочат резултатите, представени в "Роял сосайъти оупън сайънс". Експериментът е направен още два пъти - в реална среда и в лаборатория, с различно осветление.
При естествен здрач 45% от двойките се чифтосват успешно. Същото важи и при слаба изкуствена светлина в рамките на 3 лукса. Но при 30 лукса нито една от изследваните двойки не успява да се чифтоса.
Проучването стига до заключението, че светлинното замърсяване играе роля за намаляването на някои видове светулки и препоръчва разширяване на този вид изследвания, за да се насочат по-добре усилията за защита на застрашените видове, допълва БТА.
Последвайте канала на
Свързани новини
Ливърпул разпердушини Тотнъм със суперфутбол и дръпна на върха в Премиър лийг преди Коледа
Реал Мадрид изпрати триумфалната година с много красиви попадения и задмина Барселона
Борнемут прекърши Ман Юнайтед на "Олд Трафорд", "червените дяволи" с пореден исторически провал
Ювентус най-после спря серията от равенства и се поздрави с юбилеен успех
ЦСКА - София увеличи драстично капитала, за да реши сериозен проблем - собствениците наливат нови 20 млн. лева в клуба
Победната серия на Челси приключи на негостоприемния "Гудисън Парк"
Коментари 2
Добави2022.08.11 | 12:04
Добави коментар
Водещи новини
МС ще разгледа бюджетни и социални предложения, модернизация на жп линии и прехвърляне на имоти
23 декември 202406:43
Нова среща след протеста на шофьорите от градския транспорт в София
23 декември 202406:23
Зеленски: Украйна в НАТО е постижима цел
23 декември 202406:19
Тръмп припомни, че Мъск не може да стане президент на САЩ
23 декември 202406:32
Полицията в Ню Йорк арестува мъж, заподозрян, че е подпалил спяща жена в метрото на Ню Йорк
23 декември 202405:59
Задържаха мъж, заплашвал да извърши престъпни деяния на коледен базар в Бремерхафен
23 декември 202406:03
Десни екстремисти са нападнали ляв политик и още двама души в Саксония
23 декември 202406:06
Във Франция е ден на национален траур за жертвите на циклона "Шидо" на Майот
23 декември 202406:28
Ден на висшата небесна мъдрост
23 декември 202405:49
2022.08.11 | 12:04