-
11 август 2022 09:27
- 354
- 2
Светулките обичат да светят през нощта, но твърде силната изкуствена светлина пречи на размножаването им, съобщи АФП, като цитира резултати от проучване. То предупреждава за въздействието на светлинното замърсяване върху намаляването на популациите на някои насекоми.
Установено е, че изкуственото осветление нарушава поведението на много нощни животни в търсенето на храна и ориентацията им. То дори може да убива - например молците, които летят около електрическа крушка, докато умрат от изтощение.
Трудно е обаче да се предвиди въздействието на все по-широко разпространената изкуствена нощна светлина, чиято интензивност се е увеличила почти двойно през последните 25 години, върху животните, които са свикнали с тъмнината от хилядолетия. Дали изложените на опасност видове ще се адаптират, ще намерят убежище в по-тъмното небе или ще намалеят?
За да разберат това, учените изследват светулките. Част от близо двете хиляди вида светулки се смятат за уязвими според Международния съюз за защита на природата, въпреки че няма достатъчно данни, за да се оцени това. Двама изследователи от университета "Тъфтс" в Масачузетс, САЩ са измерили директно въздействието на изкуствената светлина през нощта върху чифтосването на тези биолуминесцентни насекоми и по този начин върху тяхното размножаване. Те са провели експерименти с екземпляри от семейство Photinus, което е много разпространено в Северна Америка. При възрастните разпръскването на светлина, произведена чрез химическа реакция в коремчето, се използва за намиране на партньор по време на брачния сезон. Мъжкият разпръсква светлинен сигнал, на който женската отговаря с мигане. При експеримента учените са имитирали сигнала на женските с LED светлини. Оказало се, че 28 от 29 мъжки екземпляра се приближили до "фалшивите" женски, сочат резултатите, представени в "Роял сосайъти оупън сайънс". Експериментът е направен още два пъти - в реална среда и в лаборатория, с различно осветление.
При естествен здрач 45% от двойките се чифтосват успешно. Същото важи и при слаба изкуствена светлина в рамките на 3 лукса. Но при 30 лукса нито една от изследваните двойки не успява да се чифтоса.
Проучването стига до заключението, че светлинното замърсяване играе роля за намаляването на някои видове светулки и препоръчва разширяване на този вид изследвания, за да се насочат по-добре усилията за защита на застрашените видове, допълва БТА.
Последвайте канала на
Свързани новини
Лудогорец ухапа мощните баски, но обрат за 60 секунди го попари
Ботев (Пловдив) няма право на грешка срещу Локомотив (София)
Ще продължи ли победната серия на Арда и срещу Ботев (Враца)?
Жесток удар по Ботев (Пловдив), изгониха собственика на "канарчетата" от България за 10 години
Вълнуваща вечер в Лига Европа
Ман Юнайтед взе първата си победа в ЛЕ срещу ПАОК, Десподов с петнайсет минути на "Олд Трафорд"
Коментари 2
Добави2022.08.11 | 12:04
Добави коментар
Водещи новини
Атанас Илков: Неуместно бе директорът на Народния театър да излиза пред протестиращите
08 ноември 202408:39
Директорът на Народния театър: Можем да съдим за провокация в спектакъла, когато сме го гледали
08 ноември 202408:10
Джон Малкович: Аз нямам право да цензурирам, дори протестиращите, моята работа е да режисирам
08 ноември 202408:46
Нападан и обиждан от протестиращи: Тео Ушев настоя вътрешният министър веднага да подаде оставка
08 ноември 202408:07
Балабанов: Не мога да гледам Народния театър по този начин. Имам много въпроси и към вътрешния министър
08 ноември 202408:19
"Сиела Норма": БНБ не произвежда, а доставя хартията, която разваля машините
08 ноември 202407:54
Жените в София треперят от бруталния изнасилвач, настояват за засилено полицейско присъствие
08 ноември 202407:41
Гражданки от "Слатина": Ако от полицията не се задействат, ще организираме хайки
08 ноември 202408:05
Шофьор катастрофира в стълб, издигнат насред кръстовище
08 ноември 202407:43
2022.08.11 | 12:04