Германия: Предизвикателствата пред новото правителство

  • 08 декември 2021 13:50

  • 442
  • 0
Германия: Предизвикателствата пред новото правителство
© Getty (архив)

Без гратисен период: първото германско правителство в ерата след Ангела Меркел, официализирано днес, трябва незабавно да се заеме няколко големи досиета, от пандемията до климата, като се мине през напрежението с Москва и Пекин.

Ето пътната карта и основните предизвикателства за екипа на канцлера социалдемократ Олаф Шолц, който включва също "зелените" и либералите от Свободната демократическа партия.

Пандемията


Дори още преди да встъпи в длъжност новият екип трябваше да започне да се справя с новата вълна от заразени...и вече изпълни няколко предизборни обещания.

Подложен на натиск, той одобри пакет от ограничения и възприе идеята за задължителна ваксинация, която може да бъде гласувана още тази седмица и да влезе в сила в първите месеци на 2022 г. Но ропотът расте в част от обществото.

Трудно сплотяване

Едно от основните предизвикателства пред Олаф Шолц през мандата му ще е поддържането на спойката в неговата хетерогенна коалиция.

Програмата на трите партии остава неясна по въпроса за финансирането на обещаните мерки, по-специално по отношение на инвестициите в инфраструктурата и борбата срещу глобалното затопляне, като се очаква пълен отказ от въглища до 2030 г. и широко развитие на възобновяеми енергийни източници.

Мощната германска автомобилна индустрия ще трябва да ускори трансформацията си: партиите искат до 2030 г. по улиците на страната да има 15 милиона електромобила спрямо малко над 500 000 понастоящем.

Под натиска на либералите правителството възнамерява да завърже кесията чрез сведен до минимум дефицит и без увеличение на данъците. Има опасност напрежение по въпроса да се появи много бързо.

"По-суверенна" Европа

Ако Ангела Меркел изглеждаше плаха по отношение на европейската интеграция, то новото правителство смята да реинвестира усилия в тази тема.

Коалиционният договор се обявява в дългосрочен план за "европейска федерална държава", която да действа децентрализирано. Друга значима промяна е, че Берлин се присъединява към френското виждане за по-настоятелна защита на европейските интереси на международната сцена.

"Суверенна Европа е ключът" и това е"дълг" на новото правителство, заяви Олаф Шолц. Така коалиционният договор благоприятства вземане на решения в сферата на дипломацията с мнозинство, а не с единодушие, както беше досега.

Русия и Китай

Коалиционната сплотеност по темата рискува да бъде подложена на тежко изпитание. Новият министър на външните работи Аналена Бербок от партията на "Зелените", обещава по-твърда политика от тази по времето на Меркел - в която икономическите интереси надделяваха - спрямо авторитарни режими, като Русия, чието дрънкане на оръжие по границата с Украйна вещае военен конфликт, и като Китай. Тя не изключи бойкот на Олимпийските игри в Пекин.

Либералите са на сходна позиция, докато социалдемократите на Олаф Шолц традиционно са настроени по-помирително към Москва и Пекин.

Водещи мерки

Правителството е запланувало да приеме няколко мерки, които да служат като "маркери за мандата: повишаване на почасовата минимална заплата на 12 евро, при 9,6 евро в момента, легализация на канабиса за пълнолетни в "специални магазини", намаляване на 16 години на долната граница за имащите право на глас на парламентарни избори.

По въпроса за имиграцията, тема, която почти не мобилизира общественото мнение по време на предизборната кампания, е предвидено въвеждането на процедура за придобиване на разрешение за престой за лица, наричани досега "толерирани", т.е такива, които по различни причини не могат да бъдат експулсирани, но нямат право на работа.

Бъдещата коалиция желае също "да даде шанс" на тези чужденци като им предложи възможност, след изтичане на пет години от идването им в страната, постепенно да получат право на постоянно пребиваване.

Олаф Шолц е новият канцлер на Германия

Последвайте канала на

Novini.bg
442 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини