-
07 юли 2021 15:19
- 458
- 1
Президентът Байдън съживява Северноатлантическия алианс - или не?“ - пита Андрю Михта, декан на Колежа по международни отношения и изследвания на сигурността към Европейския център Джордж Маршал в статията си в The Wall Street Journal „НАТО - разбит алианс“.
Както отбелязва авторът, след напускането на предишния президент на САЩ Доналд Тръмп Aлиансът се върна към нормалната си работа. Джо Байдън потвърди „свещения ангажимент“ съгласно член 5 от Северноатлантическия договор, който предвижда общ отговор на блока при атака срещу един от членовете му. Военният съюз обаче се нуждае от армия, посочва наблюдателят. Без ясен път към превъоръжаването на Европа НАТО няма да може да реагира на кризи.
„Има пари за преструктуриране на съюзническите въоръжени сили“, цитира Михта думите на свой неназован европейски колега. „Проблемът е в политиката“.
Авторът тълкува това твърдение по следния начин: истинското превъоръжаване на целия Алианс ще сигнализира, че Европа е готова за военни действия заедно със САЩ и е в състояние да рискува достъпа на Европа до руския петрол или китайските пазари. Ако европейските съюзници в НАТО започнат да демонстрират реални военни способности, това ще бъде сигнал за Москва и Пекин, че НАТО е готов да осигури възпиране в Европа, освобождавайки по-голямата част от американската военна мощ за Индо-Тихоокеанския регион.
Но очевидно това няма да се случи скоро, оплаква се Михта. „Анексията на Крим от Владимир Путин през 2014 г. и войната в Източна Украйна очертаха демаркационна линия по отношение на поляризацията на членовете на НАТО“, пише той.
От една страна, Полша, Румъния и балтийските държави виждат в Русия „ясна и реална опасност“: те са решени да разширят своето участие в решаването на ситуацията след Студената война. От друга страна, има много предпазлива Западна Европа, която се страхува да рискува икономическия си растеж, поставяйки го над благосъстоянието на съседите си, които някога бяха доминирани от СССР. Изглежда, че Берлин има намерение да работи с Русия, вместо да се противопоставя с интегриран подход на политически и икономически стъпки.
Ако погледнете по-нататък, се очертава следната картина: докато Вашингтон смята Китай за военен и икономически проблем, Европа, въпреки че възприема Поднебесната империя като стратегически проблем, я вижда и като икономическа възможност. Азиатският пазар се счита за твърде важен за просперитета на Европа и последната не иска да рискува и да предизвиква твърде голямо недоволство в Пекин.
Германия има огромни инвестиции в азиатските пазари и не е в нейните интереси да заеме ясна позиция в предстоящия китайско-американски конфликт. За Франция приоритетите в сигурността са концентрирани на юг, към Средиземно море и Африка, а не на изток. Тези разпокъсани интереси в цяла Европа затрудняват постигането на консенсус относно заплахите сред всички страни-членки на НАТО.
Предстоящата година ще бъде решаваща за НАТО. Тежките решения за превъоръжаване на Европа ще зависят от различни фактори, включително резултата от септемврийските избори в Германия и окончателното решение за цялостно инвестиционно споразумение между ЕС и Китай. Последното беше договорено седмици преди администрацията на Байдън да дойде на власт, но в момента е спряно в Европейския парламент, съобщи "Фокус".
Америка и нейните европейски съюзници в НАТО едва ли ще постигнат консенсус в близко бъдеще колко сериозна заплаха ще бъде Китай. Също така е малко вероятно продължаващият руски натиск върху източния фланг на НАТО да тласне Европа да преструктурира своите военни сили.
„Ако членовете на НАТО не се споразумеят за геостратегическите цели и не преоборудват армиите си, тогава Алиансът ще остане празна черупка и в крайна сметка ще се превърне в просто още една говорилня“, завършва статията си за The Wall Street Journal Андрю Михта.
Последвайте канала на
Свързани новини
Учебни стрелби на руския Черноморски флот на фона на маневрите на Украйна и НАТО в региона
01 юли 202112:30
НАТО: Черно море не принадлежи само на Русия
01 юли 202112:21
42-ият български военен контингент получи отлична оценка за участието си в мисията на НАТО в Афганистан
30 юни 202118:53
Марио Драги се опасява от наплив на мигранти след изтеглянето на войските на НАТО от Афганистан
24 юни 202110:22
Руският министър на отбраната: САЩ и НАТО засилват напрежението в света
23 юни 202119:56
Путин обвини НАТО в отказ от диалог с Москва
23 юни 202112:07
Искренов: Генчев изглежда направи сам избора си! Нещата в Левски се оправят, дано ЦСКА направи хубав стадион
Гибона: Вече има само чужденци, след време няма да има ветерани в клубовете
Хора от четири политически партии дойдоха на "Колежа"
И Андерлехт следи Марин Петков
Звезда на Лудогорец мечтае за Премиър лийг
Мъгла около Ботев (Враца), предлагат намаляване на заплатите на играчите
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Пеевски: ДПС напуска АЛДЕ! Между нас има ценностен разлом - ние работим за хората, либералите за собствен интерес
23 декември 202411:45
Главчев: Споразумението с Украйна не буди притеснения, освен в един аспект – десетгодишния срок
23 декември 202411:53
Енергийният министър се надява до 2026 г. да има още два ремонтирани агрегата на ПАВЕЦ „Чаира“
23 декември 202412:21
Къде кучето на изчезналия Ники заведе майка му?
23 декември 202410:11
Петима души, сред които две деца, са обгазени при пожар в блок в столичния квартал "Овча купел"
23 декември 202411:20
Огромна трагедия на хижа Безбог, откриха мъртва жена
23 декември 202410:37
Товарен влак дерайлира край гара Батановци, движението е спряно
23 декември 202411:36
Затвориха Прохода на Републиката заради снегонавявания и закъсали тежкотоварни автомобили
23 декември 202410:17
Русия е разработила ваксина против рак, пуска я безплатно от догодина
23 декември 202411:20
2021.07.08 | 02:06