-
05 юли 2021 15:33
- 334
- 1
Бившият председател на Европейския съвет Доналд Туск (на главната снимка) се завърна в събота на предната линия на полската политика, като стана лидер на главната опозиционна партия - решение, което подновява дуела между него и отдавнашния му враг Ярослав Качински, коментира Ройтерс, цитирана от БТА.
Според мнозина в либералната партия "Гражданска платформа" (ГП), за чието основаване помогна Туск, залогът е бъдещето на Полша в Европейския съюз.
Изборите, предвидени за 2023 г., ще определят дали управляващата националистическа партия "Право и справедливост" (ПиС), водена от Качински, ще продължи своите спорове с Брюксел по въпроси, включващи съдебните реформи, които според ЕС подкопават независимостта на съдиите, и правата на ЛГБТ.
"Гражданска платформа" е крайно необходима, тя е нужна като сила, не като спомен, за спечелване на битката за бъдещето срещу "Право и справедливост", каза Туск на конгрес на ГП във Варшава. "Няма шанс за победа без "Гражданска платформа" и нашата история ни го показва", допълни той.
Съперничеството между Туск и Качински е едновременно дълбоко лично и показателно за разделението между проевропейския икономически и социален либерализъм на ГП и консервативните социални ценности и клонящи наляво икономически политики на ПиС, която до голяма степен определя политическия пейзаж в Полша.
В изказването се на конгреса на ПиС в събота във Варшава, на който беше преизбран за лидер - по думите му за последен път, Качински направи разграничение между подобряването според него на жизнения стандарти по времето на ПиС, и елитаризма, който, както каза, е властвал преди идването на партията си на власт.
Ярослав Качински
"Предполагаше се, че тази елитът трябва да господства, а всички останали - да са съгласни да водят скромен, беден и понякога окаян живот", каза той. "Ние върнахме достойнството на хората, достойнството на труда, като повишихме заплатите, доста значително увеличихме пенсиите, повишихме минималната заплата."
Тристранни преговори
Завръщането на Туск бе обявено след преговори при закрити врата между новия лидер, неговия предшественик Борис Будка и кмета на Варшава Рафал Тшасковски, също сочен за ръководния пост.
Туск, който бе председател на Европейския съвет между 2014 и 2019 г., помогна за ръководенето на Европейския съюз в бурен период, белязан от Брекзит и миграционната криза.
Той бе първият министър-председател в следкомунистическата история на Полша, спечелил два премиерски мандата, и оглавяваше ГП, когато тя беше на власт от 2007 до 2014 г.
По време на световната финансова криза Полша под ръководството на Туск избегна рецесията, но правителството започна да бъде възприемано като все по-отдалечило се от проблемите на по-младите и по-малко заможните поляци.
Завръщайки се в полската политика Туск, все пак ще трябва да се изправи пред този проблем, след като партията, която според някои анализатори се бори да определи дневния си ред и да изгради връзка с избирателите извън твърдото си ядро гласоподаватели от средната класа и градовете, спадна на почти рекордно ниски равнища в социологическите проучвания.
"Най-голямата опозиционна партия преживява най-голямата криза в своята история. Много избиратели, които не харесват ПиС, не искат да гласуват и за ГП", каза политологът Рафал Хведорук от Варшавския университет.
ГП, чието обединение "Гражданска коалиция" има 126 депутати в долната камара на полския парламент срещу 230 от управляващата коалиция, е изместена на трета позиция в социологическите проучвания от партията "Полша 2050" на католическия журналист Шимон Холовня, чиято десноцентристка програма се харесва на мнозина от основните избиратели на ГП.
Освен това голям брой по-млади избиратели смятат, че позицията на партията по предизвикващи разделение въпроси като аборта и правата на ЛГБТ е твърде предпазлива. ПиС обаче също има проблеми със сплотеността на своята все по-трудно управлявана коалиция "Обединена десница" и тази година губи подкрепа според социологическите проучвания.
Съвсем наскоро трима депутати напуснаха партията на фона на вътрешни борби заради нейната главна програма "Полският курс" (по аналогия с Новия курс на президента на САЩ от 1932 до 1945 г . Франклин Рузвелт - бел. ред.), която според партията ще означава, че повечето поляци ще плащат по-малко данъци, но за която критиците казват, че наказва собствениците на малки предприятия и средната класа.
Последвайте канала на
Свързани новини
Туск обяви, че ще се оттегли като председател на ЕНП
04 юли 202116:18
Туск застава начело на полската опозиция
03 юли 202114:05
Доналд Туск: Борисов е в беда, допусна явни грешки, включително и в личния си живот
25 октомври 202015:53
Доналд Туск призовава поляците да протестират срещу съдебните реформи
15 декември 201915:56
Туск: Тръмп е най-трудното предизвикателство пред Европа
27 ноември 201914:31
Орбан: Дали Туск може да спре завоя на ляво на ЕНП
22 ноември 201914:51
Туск обяви победа в Полша
16 октомври 202306:10
Борисов отново се събра с Туск и други евролидери
05 октомври 202109:38
Съдът на ЕС: Дисциплинирането на съдиите в Полша е в разрез с европейското законодателство
15 юли 202112:27
Ахмед Ахмедов "скъса" мрежата на Хебър
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
Черногорците натиснаха и се откъснаха
Станислав Генчев: Бяха тежки дни!
Илиан Илиев: Ирландците не бяха моят най-предпочитан противник
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Борисов би 6 часа път, за да почерпи на банкет в Дулово: говори за Шенген и се самопромотира като евентуален премиер
22 ноември 202419:17
Надежда Йорданова е ядосана заради "оставката" на Даниел Чипев от БНТ: Това е огромен проблем
22 ноември 202417:57
Павела Митова от ИТН: Силви Кирилов е уролог, явно бърка в здравето на големите мъже в политиката ни
22 ноември 202417:39
Росен Плевнелиев: България затъва, единственото ни спасение е еврозоната
22 ноември 202418:49
Елена Поптодорова не вярва нещо да се обърка по пътя ни към Шенген
22 ноември 202420:25
Водещите новини! От март 2025 г. България ще влезе в Шенген? Кремъл: Изстрелването на хиперзвукова ракета е предупреждение към Запада (и още…)
22 ноември 202419:08
Москва има готовност отново да изстреля хиперзвукова ракета
22 ноември 202418:12
Мъск уволни 80% от служителите на X
22 ноември 202417:16
На 23 ноември празнуват три любими български имена
22 ноември 202418:03
2021.07.07 | 13:01