30 години по-късно азербайджанските бежанци са готови да се завърнат в Нагорни Карабах

  • 13 април 2021 14:01

  • 553
  • 5
30 години по-късно азербайджанските бежанци са готови да се завърнат в Нагорни Карабах
© gettyimages

През 1993 г. Рамзия Шафирова все още е тийнейджърка, когато й се налага да прекоси река, за да стигне от Азербайджан до Иран и да се изплъзне на арменските сили. От другия бряг тя вижда как войници запалват селото й. Близо 30 години по-късно тази 47-годишна библиотекарка най-накрая може да мисли за завръщане и да спре да бъде една от 750-те хиляди азербейджанци, принудени да избягат от Нагорни Карабах и съседни региони след война през 90-те години на 20 век.

Конфликтът избухва, когато след разпадането на СССР, арменците, които са мнозинство в азербайджанския регион Нагорни Карабах, обявяват независимост, поемайки контрола над тази планинска територия, с цената на десетки хиляди загинали, пише БТА.

Азербайджан и Турция започнаха общи военни учения на азербайджанска територия

Дълго време с ниска интензивност, войната започва отново през есента на 2020 година. След шестседмични боеве азербайджанските сили поемат контрола над малка част от Карабах и най-вече над седемте района, обкръжаващи сепаратисткия регион, по силата на споразумение, подписано под егидата на Русия.

"Не мога да опиша чувствата, които ме обхванаха, когато това беше обявено", разказва Шарифова пред АФП: "Разридах се. Сълзи на радост за освобождаването на нашите земи, както и на скръб за нашите загинали войници."

От Иран семейството на Рамзия Шарифова било репатрирано в Азербайджан, където тя трябвало да живее на първо време в товарен фургон, преди да бъде настанена в две малки стаи в административна сграда, която правителството предоставя на принудените да напуснат домовете си. Днес тя живее в голям апартамент в Баку, но изпитва нетърпение само за едно: да се върне веднага, щом районът бъде разминиран, за да "участвам във възстановяването на моето село".

Милиарди долари

Баку все още не е съобщил възможна дата за завръщането на бежанците, като обяснява, че работи, особено за да освободи региона от боеприпаси и мини и да възстанови инфраструктурата. Президент на страна с 10 милиона жители, богата на петролни ресурси, Илхам Алиев е обещал, че във възстановяването ще бъдат инвестирани милиарди долари. Без да обръща внимание на критиците, които го обвиняват, че подтиска опозицията, държавният глава, наследил баща си, който беше поел властта след обявяването на независимостта през 1991 г., се възползва от това връщане на територии, за да укрепи популярността си, защото страната никога не беше забравила пораженията през 90-те.

"Бяхме прогонени от родните си земи и осъдени да живеем като бежанци", отбелязва Рамил Хусеинов, 41-годишен, служител на държавната комисия за бежанците.

Самият той произхожда от Калбаджар, район, намиращ се в съседство с Карабах, населен изцяло с азербайджанци, преди жителите му да бъдат прогонени", той "е живял 27 години само с една мечта" - да се върне у дома. Той разказва за гнева си, когато видял кадри на горящи жилища в региона миналата есен, докато арменците бягаха от приближаването на азербайджанските войски. "Арменците живееха в домовете ни и когато си тръгнаха, ги подпалиха, отрязаха дърветата от градините и горите ни, унищожиха пътищата", възмущава се той.

Дори и на палатки

През ноември миналата година превземането на град Шуша в Нагорни Карабах стана за Баку символичната и стратегическа победа, която принуди Ереван да признае поражението си. Рамиг Мехеремов, който е бил директор на болница в този град, преди да избяга преди 30 години, казва, че е мислел всеки ден за завръщането, което вече е възможно. Преди войната от 90-те градът се отличаваше с мултикултурния си характер: там съжителстваха джамии и църкви, посещавани от мюсюлмани азери и арменци християни. След мирното споразумение Мехеремов е успял да посети за кратко Шуша, само за да открие, че къщата му и тези на съседите му са били разрушени. Седнал в двора на едноетажното си жилище в лагер за бежанци близо до Баку, Мехеремов се надява, че Шуша "ще си върне някой ден предишната хубост". Това може да отнеме много време, признава 73-годишният мъж, но "ние сме готови да живеем там, дори и да сме на палатки".

Последвайте канала на

Мая Йорданова
553 5

Свързани новини

Коментари 5

Добави коментар
Вагинир

2021.04.23 | 22:09

5
РУСКИТЕ МИРОТВОРЦИ СА В ЗАДУНАЙСКАЯ ГУБЕРНИЯ ВЕЧЕ 150ГОДИНИ И ПОЖИЗНЕНИЯТ НИ СКЪП КРЕМЪЛСКИ ВОЖД Е КАЗАЛ,ЧЕ ЩЕ ОСВОБОЖДАВА ЗАДУНАЙСКАЯ ДОООО...ПОСЛЕДНИЯ БЪЛГАРИН,А ТО Я ИМА,Я НЯМА ЕДИН ФАЙТОН БЪЛГАРИ-ДРУГОТО Е РУСКИ ЕКСКРЕМЕНТИ...ПАТРИОТКАТА СЛАВКА,БИЕЩИТЕ СЕ В ГЪРДИТЕ РУСКИ АГЕНТИ,МИХАЙЛОВГРАДСКОТО ГЮБРЕ И ТЕМ ПОДОБНИ РУМЕНИ ПРЕЦЕДЕНТИДАЛИ НЯМА РОСТАЦИ ТАМ,РОСТАЦИТЕ МИСЛЯТ,ЧЕ ЩО ХВЪРЧИ ВСЕ СЕ ЯДЕ -РОСТАЦИТЕ ЯДАТ ВСИЧКО...ИЗКЛЬОПАХА КРИМ СЕГА ТОЧАТ ЛИГИ ЗА УКРАЙНА,УТРЕ ЗА ЦЯЛАТА ГАЛАКТИКА...ПОЖИЗНЕНИЯ ГЛАВНОКОМАНДВАЩ НА ГАЛАКТИЧЕСКИТЕ СИЛИ ИМ Я ОБЕЩАЛ,ПЪК ПОСЛЕ...ОСТАНАЛИТЕ ГАЛАКТИКИ...АПЕТИТА ИДВА С ЯДЕНЕТО,ЗАЯВИ ПОЖИЗНЕНИЯ ВОЖД НА ИМПЕРИЯТА НА ЗЛОТО...ГАЛАКТИЧЕСКИТЕ ПУТЬОВИ СИЛИ СА ЛИКВИДИРАЛИ 83 ТЕРОРИСТИ ОТ ОСНОВНО УЧИЛИЩЕ"ЯХААБИБИЯ АМАНЪМА АХАН БЕГ" И 338 ОТ БОЛНИЦА"АЛЛАХ ДА НИ ПАЗИ ОТ РОСТАЦИТЕ,ОТ БОЛЕСТИТЕ САМИ ЩЕ СЕ ПАЗИМ" ПОЖИЗНЕНИЯТ ГЛАВНОКОМАНДВАЩ Е НАГРАДИЛ КОЛЯЧИТЕ ОТ ГАЛАКТИЧЕСКИТЕ СИЛИ С МЕДАЛ ОТ КРАТУНА.ПО-ЛОШО ОТ РОСТАК ЗА ВРАГ Е РОСТАК ЗА ПРИЯТЕЛ,А ИМАШ ЛИ РОСТАК ЗА ОВОБОДИТЕЛ СЕ ПРЕВРЪЩАШ В ЗАДУНАЙСКИ КРЕПОСТЕН СЕЛЯНИН С РОСТАШКО САМОСЪЗНАНИЕ... ПОНЬЯЛ БЛЯД БЕЗРОДНЫ-СУКА ЙОБАНА В РОД ТЫ...Ако американските и английски идиоти,не бяха затрупали ГЕРМАНИЯ с бомби,империята на ЗЛОТО щеше да празнува на п€ткин ден...ПАБЕДА БУДЬЕТ ЗА НАМИ-МЕРЦЕДЕСИ ДЛЬЯ ВАМИ!!!...
може

2021.04.13 | 16:06

4
Защо освен районите с преобладаващо арменско население бяха завзети още 7 области допълнително. А те са основно населени с азери. Те като бонус ли се дават? Когато гледаш само това което ти изнася, накрая ти се изнасяш. Има 750 хил. азерски бежанци от тези земи. За това къде е възмездието?? Нали искате справедливост. За да получиш такава, трябва да си готов и да я даваш също така !!!
един

2021.04.13 | 14:21

2
Нагорни Карабах си е изконна арменска територия, така както цялата територия Македония е българска.
може

2021.04.13 | 16:05

3
На точно обратното мнение са азерите. Какво правим тогава? Защо освен районите с преобладаващо арменско население бяха завзети още 7 области допълнително. А те са основно населени с азери. Те като бонус ли се дават? Когато гледаш само това което ти изнася, накрая ти се изнасяш. Има 750 хил. азерски бежанци от тези земи. За това къде е възмездието?? Нали искате справедливост. За да получиш такава, трябва да си готов и да я даваш също така !!!
А кога,

2021.04.13 | 14:14

1
Българските бежанци,ще се завърнат в Беломорска Тракия???

Добави коментар

Водещи новини