-
02 април 2021 16:56
- 307
- 2
Въпреки че световната икономика е стъпила на по-здрава основа благодарение на ускорения ход на ваксинирането и мащабните програми за фискални стимули, нарастващото неравенство, високите нива на дълг и разминаването между богатите страни и държавите с ниски доходи продължават да бъдат значими рискове, предупреждава Кристалина Георгиева, управляващ директор на Международния валутен фонд (МВФ).
"Предстои да актуализираме своята прогноза за растежа през тази и следващата година", споделя Георгиева. "Наблюдава се обаче опасно разминаване в икономическите богатства както в рамките на отделните страни, така и между тях, което налага необходимост от акцент върху управлението на изхода от здравната криза", каза още тя.
През януари МВФ прогнозира ръст на световната икономика от 5.5 % през 2021 г. и 4.2 % през 2022 г., след свиване от 3.5 % през 2020 г., причинено от пандемията от коронавирус. Еврозоната отбеляза много по-голям икономически спад от 7.2 %.
В интервю за Евронюз, цитирано от БТА, ръководителят на МВФ настоятелно приканва правителствата да инвестират в по-зелено, по-интелигентно, по-устойчиво на сътресения и по-приобщаващо бъдеще.
"В момента най-важните приоритети остават ускоряването на кампанията по ваксиниране, справянето със здравната криза и неоттеглянето на подкрепата на твърде ранен етап. В това отношение със задоволство констатирам, че това са основни приоритети за европейските лидери и народи," допълва тя, приветствайки знаковия фонд за възстановяване на ЕС на стойност 750 милиарда евро, който ще помогне на страните със силно зависими от туризма и тежко пострадали от кризата икономики да ги рестартират.
За разлика от САЩ, обаче, където предложеният от президента Джо Байдън проектозакон за пакет от мерки за икономическо възстановяване в размер на 1.9 трилиона долара вече е в напреднал етап, планът за възстановяване на ЕС предстои тепърва да бъде ратифициран от 27-те държави-членки на Съюза. До момента това са направили само 16 от тях. Желанието на Европейската комисия е да започне да разпределя безвъзмездна помощ и заеми по линия на инструмента преди началото на лятото.
Георгиева настоява, че планът за възстановяване трябва да облагодетелства всички държави членки, защото в противен случай най-голямата сила на Европейския съюз, който играе ролята на мощен двигател за конвергенция, няма да успее да реализира пълния си потенциал.
Въпреки че световната икономика е стъпила на по-здрава основа благодарение на ускорения ход на ваксинирането и мащабните програми за фискални стимули, нарастващото неравенство, високите нива на дълг и разминаването между богатите страни и държавите с ниски доходи продължават да бъдат значими рискове, предупреждава Кристалина Георгиева, управляващ директор на Международния валутен фонд (МВФ).
"Предстои да актуализираме своята прогноза за растежа през тази и следващата година", споделя Георгиева. "Наблюдава се обаче опасно разминаване в икономическите богатства както в рамките на отделните страни, така и между тях, което налага необходимост от акцент върху управлението на изхода от здравната криза", посочи още тя.
"Данните ни сочат трикратна потенциална разлика в загубата на доход на глава от населението между добре представящите се в икономически план страни - тези, които се развиват изпреварващо - и онези, които изостават. Такова развитие в Европейския съюз трябва да бъде предотвратено. Задлъжнялостта, фалитите и неравенството всички нарастват", каза Георгиева
По време на интервюто Георгиева подчерта няколко основни риска, по отношение на които правителствата следва да бъдат особено бдителни през идните месеци, като внезапна промяна в условията за финансиране в резултат на рязко възстановяване.
"Възстановяването на световната икономика с изключително бързи темпове, които значително надвишават очакванията, може да доведе до повишаване на лихвите по заемите и затягане на финансовите условия. Трябва да бъдем подготвени за това. За щастие централните банки, включително Европейската централна банка, дават отличен пример с ясна комуникация и поддържане на ниски лихвени нива по един предвидим начин", допълва тя, но предупреждава, че държавните дългове представляват сериозен проблем. Според директора на МВФ в резултат на фискалните стимули средното съотношение между БВП и дълг в света е достигнало 100 %.
В правилния момент трябва да започнем да мислим за средносрочна фискална консолидация. Той обаче все още не е настъпил. В момента трябва да продължим мерките за подкрепа на икономиките. Важно е да си даваме сметка, че с времето растежът ще повиши приходите. В същото време обаче може да възникне необходимост от предприемането на стъпки за реформиране на данъчните системи за приспособяването им към реалностите на 21-ви век.
Георгиева също така предупреждава, че с постепенното оттегляне на публичната подкрепа ще повиши риска от фалити на малки и средни предприятия, за които оцеляването ще бъде трудна задача.
"Нарастващото неравенство е друга заплаха за света след края на кризата пандемията от коронавирус. От предишни пандемии като тези, които се причиняват от вирусите H1N1 и Зика знаем, че неравенството се повишава и остава високо за продължителен период от време. Виждаме, че настоящата криза има най-тежко отражение върху нискоквалифицираните работници, жените и младите хора", допълва тя.
"Изключително важно е да не забравяме напредъка, постигнат в областта на равенството между половете, който настоящата криза подкопава, както и да улесним в максимална степен участието на жените в пазара на труда, в икономиката, за да продължим да вървим напред, а не назад конкретно в тази област", сподели Геогиева
Последвайте канала на
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?
Свързани новини
COVID-19 създава клетки убийци, които атакуват тумори
20 ноември 202415:04
Изследване откри кръвни маркери, свързани със сърдечносъдови проблеми при дълъг Ковид
31 октомври 202422:40
В Кипър започва ваксинационната кампания срещу Covid-19 и сезонния грип
16 октомври 202408:06
Ръст на случаите на грип и COVID-19 в Гърция
15 октомври 202416:05
С новите варианти ваксини срещу JN.1 на COVID-19 са ваксинирани 11 983 желаещи
10 октомври 202408:53
Проф. Кантарджиев: COVID ваксина трябва да поставят хора над 65 години и такива с имунни дефицити
09 октомври 202420:32
Продължава засиленият интерес към ваксинирането срещу COVID-19 в област Ямбол
09 октомври 202414:59
Божидар Искренов в "Гостът на Sportal.bg" - гледайте на живо!
Хора от четири политически партии дойдоха на "Колежа"
И Андерлехт следи Марин Петков
Звезда на Лудогорец мечтае за Премиър лийг
Мъгла около Ботев (Враца), предлагат намаляване на заплатите на играчите
Ювентус най-после спря серията от равенства и се поздрави с юбилеен успех
Коментари 2
Добави2021.04.02 | 19:13
Добави коментар
Водещи новини
Пеевски: ДПС напуска АЛДЕ! Между нас има ценностен разлом - ние работим за хората, либералите за собствен интерес
23 декември 202411:45
Главчев: Споразумението с Украйна не буди притеснения, освен в един аспект – десетгодишния срок
23 декември 202411:53
Министърът на туризма: Няма решение за липсата на кадри по зимните курорти без вкарване на работна ръка от чужбина
23 декември 202409:20
Къде кучето на изчезналия Ники заведе майка му?
23 декември 202410:11
Петима души, сред които две деца, са обгазени при пожар в блок в столичния квартал "Овча купел"
23 декември 202411:20
Огромна трагедия на хижа Безбог, откриха мъртва жена
23 декември 202410:37
Товарен влак дерайлира край гара Батановци, движението е спряно
23 декември 202411:36
Затвориха Прохода на Републиката заради снегонавявания и закъсали тежкотоварни автомобили
23 декември 202410:17
Русия е разработила ваксина против рак, пуска я безплатно от догодина
23 декември 202411:20
2021.04.10 | 03:53