Заради пандемията центровете на градовете все по-бързо се опразват

  • 29 декември 2020 14:57

  • 811
  • 1
Заради пандемията центровете на градовете все по-бързо се опразват
© Pixabay

В Любек много търговски обекти, които не продават стоки от първа необходимост, бяха затворени до средата на януари, за да се ограничи разпространението на Ковид-19 в Германия. Но част от тях се открояват с тъжните надписи по витрините си: "Затворено за постоянно", пише Франс прес, цитирана от БТА.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33061

Макар да е в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО, най-вече заради готическата архитектура на сградите си от червени тухли, този ханзейски град в Северозападна Германия с население от 220 хиляди души също опустява, както от години много центрове на европейските градове. Пандемията от Ковид-19 ускори този процес.

В Любек, който е световно известен с марципана си и който миналата година е бил посетен от 18 милиона туристи, 20 процента от площта, предвидена за търговски обекти, остава незаета поради липсата на нови предприемачи и това е задълбочаваща се тенденция.

На главната търговска улица Оливия Кемпке сочи фалирал бивш бутик за дрехи: "Някои не се справяха добре и преди здравната криза, а сегашното намаляване на

Кемпке, която е председател на "Любек мениджмънт" - асоциация, насърчаваща градското развитие на Любек, критикува хипертрофията на големите търговски центрове, разположени в периферните части на града, които са "магнити за потребителите", и високите наеми на търговските обекти, които "не дават на търговците да си поемат дъх".

Отчитат спад в наемите на имоти

Покупки онлайн

Процесът е свързан и с увеличаването на покупките онлайн: очаква се те да са с една трета повече през периода ноември - декември в сравнение с миналата година и това се отразява зле на много от търговците, които имат магазини на улицата, заяви Германската търговска асоциация.

Асоциацията се опасява, че 50 хиляди търговски обекта в Германия ще затворят заради Ковид-19.

Частичното затваряне на магазините през ноември и декември, свързано с коронавируса, ще струва на търговците от центровете на германските градове до 16,9 милиарда евро, заяви Институтът за икономически изследвания.

През декември броят на минувачите в германските градове е намалял наполовина, сочат данни на института.

Очаква се този брой да намалее още повече, имайки предвид взетото в средата на декември решение за затваряне на всички несъществени търговски обекти най-малко за един месец.

Министърът на икономиката Петер Алтмайер заяви през ноември, че пазаруването при дребните търговци се е превърнало в "национална задача, в патриотичен акт" - послание, което бе лишено от смисъл със затягането на ограничителните мерки.

Освен да предоставя спешно помощ германското правителство възнамерява да въведе данък за онлайн търговията, като със средствата, събрани от него, да бъдат подпомогнати търговците от централните градски части.

Правителството също така отпусна допълнителни 25 милиона евро за следващата година, които имат за цел да предотвратят опустяването на центровете. Германската търговска асоциация настоява за "спешни средства за градовете" в размер от около 1,5 милиарда годишно.

В противен случай "няма да познаем населените си места след пандемията, трябва да вземем мерки за противодействие", заяви председателят на асоциацията Герд Ландсберг.

Спешната правителствена помощ ще подсили програмата на министерството на строителството, създадена през 2002 г. и в рамките на която всяка година се отпускат близо 790 милиона евро помощи за преустройство на градовете. До този момент от програмата са се възползвали 1081 населени места в Германия.

Разходите на работодателите нарастват

Места за живот

Ханау, провинция Хесен, е едно от първите такива населени места. След седем години на преустройство градът е напълно видоизменен, центърът му е озеленен и е по-достъпен за хората, които имат проблеми с придвижването.

Появиха се също така голям търговски център с магазини на независими търговци, ресторанти, кино и нов площад.

Пример за успех, твърди Франс Шварце, професор от Техническия университет на Любек и специалист по градско развитие, според когото тези средства ще позволят на "центровете на градовете да се адаптират към новите условия" и да се превърнат в "места за живот", а не само за потребление.

"Старата търговия на дребно няма да се върне", казва той, но ще бъде заменена от "места за разходки и общуване", които ще улеснят "новите форми на мобилност". Разбирайте, по-малко места за автомобили и повече пространство за пешеходците.

Точно това е пътят, по който от една година е поел Любек с различни експерименти: обществени градини в центъра на града, разширяване на тротоарите и монтиране на градска мебел, безплатни културни изложби и улици с ограничено движение.

"Забелязваме завръщане на пешеходците и намаляване с 60 процента на автомобилния трафик. Гражданите получиха възможност за по-добро качество на живот", изразява задоволството си кметът социалдемократ Ян Линденау.

COVID-19 свали наемите на едностайните и тристайните жилища

Последвайте канала на

Повече за Коронавирус

corona
Novini.bg
811 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
няма

2020.12.29 | 15:51

1
няма лошо, всичкото бунак се тикаше в центъра. гражданин да се чувства.

Добави коментар

Водещи новини