Снимки от телескопа James Webb поставят под съмнение теорията за формиране на галактиките

  • 13 ноември 2024 16:10

  • 3049
  • 1
Снимки от телескопа James Webb поставят под съмнение теорията за формиране на галактиките
© Pixabay

Астрономи от Съединените щати и Европа предполагат, че големият брой големи спирални галактики, открити от телескопа James Webb в ранната Вселена, поставя под съмнение общоприетата теория за тяхното формиране, което предполага важна роля на тъмната материя във формирането на първите "зародиши" на галактики. Това съобщиха от пресслужбата на Case Western Reserve University (CWRU), пише "Фокус". 

"Астрономите измислиха тъмната материя, за да обяснят как равномерно разпределената материя в ранната Вселена се е превърнала в колекция от големи галактики и разделящи ги празнини. Теорията, изградена на базата на тази идея, предполага, че всички големи галактики са възникнали в резултат на растежа на свръхмалки формирования от материя в ранната Вселена, тази идея не съответства на това, което виждаме на снимките от James Webb“, посочва професорът на CWRU Стейси Макгоу, чиито думи са цитирани от пресслужбата на университета.

Както обясни Макгоу, според сегашното разбиране на космолозите, първите галактики са се появили във Вселената приблизително 300-400 милиона години след Големия взрив, когато нейната материя е имала време да се охлади до температури, при които могат да се образуват студени облаци газ, в рамките на които изгряват звезди.

Юпитер няма твърда повърхност – какво се крие под облаците на петата планета в Слънчевата система?

Първоначално астрономите приемат, че първите галактики във Вселената са били относително малки и са се разраствали бавно. Първите изображения на ранната Вселена, направени от телескопите Hubble и James Webb, показват наличието на необичайно голям брой големи спирални галактики, сравними по размер с Млечния път. Фактът на тяхното съществуване е голяма мистерия и предмет на спорове сред учените от няколко години.

За да разреши тези спорове, професор Макгоу подготви компютърен модел на ранната Вселена, базиран на изображения, направени през последните няколко години с помощта на James Webb. Използвайки този модел, учените са изчислили процеса на растеж на голям брой галактики, разчитайки както на класическата теория за тъмната материя (ламбда-CDM), така и на нейната алтернатива, така наречената модифицирана теория на Нютоновата динамика (MOND).

Изчисленията, извършени от учени, показват, че ламбда-CDM не е в състояние да възпроизведе набор от малки и големи галактики, които бяха открити през последните няколко години в изображения на ранната Вселена, направени от James Webb. За разлика от това, теорията на MOND свърши много по-добра работа в това, оспорвайки общоприетите идеи за формирането и растежа на галактиките, заключи професор Макгоу.

Последвайте канала на

Теодора Павлова
3049 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар

2024.11.13 | 21:09

1
ГАРАНТИРАНО: За 21 дни ще пpавите жecток ceкc като пopнoзвeздa - ще увеличите тpайно пeниcа си със 7 см и ще започнете да полyчавате epeкция за 3 сeкунди (твъpда като стoмaна, кoлкoто дълго иcкате), пpoчетете повече тук---> use.my/menstill

Добави коментар

Водещи новини