-
17 май 2023 19:42
- 9968
- 2
Археолози от Израелската служба за антики откриха забележителен официален писмен документ, датиращ отпреди 2000 години, на поклонническия път в Давидовия град на главната пътна артерия на Йерусалим през периода на Втория храм, съобщава БТА.
Откритието дава представа за търговските дейности по онова време и за ежедневието на жителите на града.
Смята се, че надписът, открит върху малка каменна плоча, гравирана с букви и цифри, е разписка или платежно нареждане, свързано с търговски сделки през периода на Втория храм. Плочата е открита в район, известен с оживената си търговска дейност, пише списание "Атикот".
Надписът, който включва седем частично запазени реда, е бил намерен в Давидовия град при разкопки, финансирани от Фондация "Давидовият град". Редовете включват имена на иврит, придружени от букви и цифри. Името "Шимон" се появява в края на единия ред, последвано от еврейската буква "м". Другите редове съдържат символи, представляващи числа, някои от които са придружени от еврейската буква "м" или буквата "р". Това са съкращения съответно за думите "пари" и "четвъртинки".
Според Нахшон Шантон, ръководител на разкопките в Израелската служба за антики, и професор Естер Ешел от университета "Бар Илан" досега са документирани и други подобни надписи на иврит в Йерусалим и Бейт Шемеш, като всички те обозначават имена и цифри, издълбани върху подобни каменни плочи, и датират от ранноримския период. Това обаче е първият надпис, показал се досега в границите на тогавашния град Йерусалим.
Учените смятат, че надписът първоначално е бил гравиран върху тебеширена плоча, която е била използвана като костница - погребален сандък, използван често в Йерусалим и Юдея през ранноримския период. Макар че костниците обикновено се намират извън града, присъствието им в него предполага възможността местни занаятчии или магазини да са ги търгували като стоки.
Пътят на поклонничеството е древна, жизненоважна пътна артерия, която свързва Давидовия град южно от Храмовия хълм с портите на Втория храм. Освен че е бил основният маршрут за поклоннически пътувания, пътят е бил и център на търговска дейност. Основната пътна артерия е била осеяна с магазини, сергии и работилници, които са обслужвали поклонниците и посетителите. Търговци и занаятчии разполагали своите щандове на пътя, като предлагали стоки, храна и различни услуги на преминаващите.
Проектът за разкопки, който продължава под ръководството на Израелската служба за антики и подкрепата на Фондация "Давидовият град", разкрива нови археологически находки, които допринасят за по-дълбокото разбиране на историята на Йерусалим.
Използването на квитанции за търговски цели по това време показва забележителна прилика със съвременните практики, твърдят учените.
"Забележителното откритие при поклонническото пътуване в Йерусалим разкрива още един аспект от живота на евреите в града отпреди 2000 години. Уникалните разкопки на Израелската служба за антики в този район показват Давидовия град като ключов център в глобалния исторически разказ на еврейския народ", заяви равин Амичай Елияху, министър по въпросите на Йерусалим и културното наследство на Израел.
"Многобройните открития, които се показват при разкопките, хвърлят светлина върху централното място на този път дори през периода на Втория храм. С всяко откритие разбирането ни за района се задълбочава, разкривайки ключовата роля на тази улица в ежедневието на жителите на Йерусалим преди 2000 години", заяви Ели Ескусидо, директорка на Службата за антики.
Последвайте канала на
Свързани новини
Археолози откриха мумия на младеж, датираща отпреди над 1000 години
25 април 202313:45
Археолози откриха табло за резултата при древна игра с топка на маите в Чичен Ица
12 април 202322:56
Археолози откриха гробницата на управител на храма на Амон в некропола Сакара край Кайро
12 април 202322:24
Археолози откриха нови останки от Храма на слънцето в Кайро
19 март 202315:31
Съкровища от средновековния манастир „Св. Петър и Павел“ във Велико Търново разкриват в книга топ археолози
15 март 202315:00
Археолозите са разкрили около 2/3 от територията на град Помпей
09 март 202314:50
Археолози откриха най-старите чертежи на древни съоръжения за лов
23 май 202312:02
Ахмед Ахмедов "скъса" мрежата на Хебър
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
България не успя да преодолее Черна гора, следва челен сблъсък в Ботевград
Станислав Генчев: Бяха тежки дни!
Илиан Илиев: Ирландците не бяха моят най-предпочитан противник
Коментари 2
Добави2023.05.17 | 20:07
Добави коментар
Водещи новини
Борисов би 6 часа път, за да почерпи на банкет в Дулово: говори за Шенген и се самопромотира като евентуален премиер
22 ноември 202419:17
Божидар Божанов (ДБ): С ПП имаме различни оценки на рисковете
22 ноември 202421:26
Калин Стоянов: Определени хора могат да бъдат определени като политически лицемери - това лъсна
22 ноември 202421:31
Тошко Йорданов: Кандидатурата на Силви Кирилов е спасителен пояс не само за българското общество, но и за парламентаризма
22 ноември 202421:47
Елена Поптодорова не вярва нещо да се обърка по пътя ни към Шенген
22 ноември 202420:25
Водещите новини! От март 2025 г. България ще влезе в Шенген? Кремъл: Изстрелването на хиперзвукова ракета е предупреждение към Запада (и още…)
22 ноември 202419:08
Путин разпореди серийно производство на ракетите „Орешник“
22 ноември 202419:38
Зеленски: Светът трябва да даде сериозен отговор на Путин
22 ноември 202422:50
Директорът на ЦЕРН д-р Фабиола Джаноти: Без науката - не можем да спасим света
22 ноември 202422:05
2023.05.17 | 20:46