Паяците губят зрението си, когато гладуват

  • 24 април 2023 10:15

  • 230
  • 0
Паяците губят зрението си, когато гладуват
©

Паяците губят зрението си, когато гладуват, съобщи електронното издание "Юрикалърт", като цитира заключение на биолози от университета на Синсинати. 

Учените откриват, че заради недохранване скачащите паяци губят чувствителни към светлината клетки, които са ключови за зрението им.

Професор Елке Бушбек и нейни колеги изследват фоторецепторите на очите на скачащи паяци - малки осемкраки хищници, които се срещат в Северна Америка. Малките ловци разчитат на острото си зрение, за да дебнат плячка.

Популацията на паяците черна вдовица намалява

Изследователите откриват, че при недостатъчно хранене паяците започват да губят фоторецепторите, които им осигуряват толкова добро зрение. 

Констатациите им могат да подобрят разбирането за ролята на храненето при често срещани и свързани с възрастта проблеми с очите, сред които дегенерацията на макулата.

Откритието си учените правят случайно, докато изследват очите на уловени в дивата природа скачащи паяци с помощта на специален апарат, който може да прави снимки на ретините на насекоми. Те откриват тъмни петна по някои от фоторецепторите на паяците, което предполага, че са увредени по време на живота или развитието им.

"Само като ги погледнеш, можеш да кажеш, че някои от фоторецепторите са умрели", казва Бушбек.

"Дали обаче фоторецепторите наистина дегенерират?", пита Шубхам Ратхор, докторант в университета на Синсинати. Той използва електронен микроскоп, за да потвърди, че клетките наистина умират.

Проучването дава основание да се предположи, че скачащите паяци са подходящ модел за изследване на здравето на ретината и невроните.

За да проверят хипотезата си, изследователите от университета на Синсинати проучват две групи паяци в плен - едната, която се храни с нормална неограничена храна, а другата - с половин порция. Оказва се, че недохранваните паяци са загубили повече фоторецептори, особено в частта на ретината, която е с най-висока плътност.

"Това е функционалният еквивалент на макулата в нашите очи", обяснява проф. Елке Бушбек. Това е частта от окото, която обработва визуалната информация.

"Фоторецепторите са енергийно скъпи. Трудно е да се справим с енергийните им нужди", каза Бушбек. "Ако ги лишите от храна, системата се уврежда".

Паяците вероятно спят като хората, показва изследване

Дегенерацията на макулата засяга около 20 милиона души в САЩ. Тя е най-честата причина за загуба на зрението с напредването на възрастта, като засега не е открито лечение.

За дегенерацията на макулата при хората също има доказателства, че е свързана с метаболитните процеси и затрудненията при доставката на енергия, обясни Бушбек.

Научният екип от университета на Синсинати заявиха, че биха искали да видят дали дегенерацията започва в поддържащите тъкани около фоторецепторите и кои хранителни вещества по-специално поддържат доброто здраве на очите.

Старши авторът на изследването Анет Стоувасър заяви, че е рано да се правят преки сравнения между зрителните дефицити при паяците и хората. Според нея е необходимо да се проведат внимателно планирани проучвания, за да се установи кои точно хранителни вещества влияят, а това може да зависи от околната среда и от други фактори.

Данните от изследването са публикувани в изданието “Вижън рисърч”, допълва БТА. 

Последвайте канала на

Весела Найденова
230 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини