-
20 март 2023 13:00
- 300
- 0
По-голямата част от общо 32 изследвани коралови рифа по света страдат от ниски нива на кислород поради глобалното затопляне, а заплахата за морските екосистеми се очаква да се задълбочи, сочи проучване, цитирано от ЮПИ.
Резултатите от изследването са публикувани в списание „Нейчър клаймит чейндж“, а авторите му твърдят, че за първи път се проучва ниското ниво на кислород или хипоксия в световен мащаб. Учените, начело с изследователи от Института по океанография „Скрипс“ към Калифорнийския университет в Сан Диего, са установили, че хипоксията е широко разпространена в много коралови рифове, което показва цялостното намаляване на съдържанието на кислород в световния океан и в крайбрежните води. „Това проучване е уникално, защото нашата лаборатория работи с голям брой сътрудници, за да събере този глобален набор от данни за кислорода, специално фокусирани върху кораловите рифове - никой досега не е правил това в световен мащаб с толкова много данни“, казва в прессъобщение морският биолог Ариел Пезнер, постдокторантка в Морската станция „Смитсониън“ във Флорида, предаде БТА.
Изследователите използват модели на четири различни сценария за изменение на климата, за да покажат, че прогнозираното затопляне на океана и намаляването на кислорода във водата ще увеличат значително продължителността, интензивността и тежестта на хипоксията на кораловите рифове до 2100 г. Пезнер и колегите й използват данни от автономни сензори, за да изследват променливостта на кислорода и излагането на хипоксия на 32 разнообразни рифови обекта на 12 места край бреговете на Япония, Хавай, Панама, Палмира, Тайван и др.
В миналото хипоксията се е определяла от много специфична гранична концентрация на кислород във водата, често по-малко от 2 милиграма кислород на литър. Този праг е бил определен през 50-те години на миналия век. Изследователите днес проучват възможността за четири различни прага на хипоксия поради различните среди, включително слаба, лека, умерена и тежка хипоксия. Въз основа на новите категории те установяват, че повече от 84% от рифовете в това проучване са преживели „слаба до умерена“ хипоксия, а 13% са изпитвали „тежка“ хипоксия в определен момент по време на изследването. Кислородът е бил най-нисък рано сутрин и най-висок в средата на следобеда в резултат съответно на нощното дишане и дневната фотосинтеза, установиха учените.
„Представете си, че сте човек, който е свикнал с условията на морското равнище, но след това всяка вечер трябва да лягате да спите някъде в Скалистите планини, където въздухът има по-малко кислород“, казва биогеохимикът и водещ автор Андреас Андершон. „Това описва какво изпитват тези корали през нощта и рано сутрин, когато са подложени на хипоксия. В бъдеще, ако продължителността и интензивността на тези хипоксични явления се влошат, може да се окаже, че всяка нощ спим на Еверест“, уточнява ученият.
Изследователите потвърждават, че температурите в световния океан продължават да се повишават, тъй като морските топлинни вълни стават все по-чести и по-тежки. Според тях условията с ниско съдържание на кислород в кораловите рифове вероятно ще стават все по-често срещани.
В това проучване участват общо 22-ма автори, представляващи 14 изследователски организации и университети от цял свят. То е поредното, което документира предизвикателствата пред кораловите рифове в световен мащаб. През октомври миналата година в проучване, публикувано в списание „Паблик лайбръри ъв сайънс - байолъджи“, се посочва, че ако изменението на климата продължи със сегашните си темпове, половината от кораловите рифове в света може да се окажат в „неподходящи условия“ до 2035 г.
Последвайте канала на
Свързани новини
Тайванските коралови рифове агонизират
13 януари 202121:42
Коралови рифове са застрашени не само от глобалното затопляне, но също от плъхове
25 октомври 201813:43
Океанограф ще принтира коралови рифове на Карибите
13 септември 201618:03
Китай строи "Великата пясъчна стена" върху живи коралови рифове
01 април 201515:28
Водораслите заблуждават учените за реалното състояние на кораловите рифове
08 май 202317:47
Учени разработиха микроробот, способен да улавя увредени клетки
30 март 202311:18
Директор в Порто: Емил Костадинов е голямо име в нашата история
Илиев: Националният отбор е върхът на пирамидата, не е нормално треньорът да проверява по стаите
Марица изпусна да вземе гейм на победителя в Шампионската лига
"Златна топка"х2: Стоичков изненада Оуен
Анди Краев: Тежка година за мен, всички знаете какво стана
Везенков изведе Олимпиакос към страхотен обрат в Евролигата
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Николай Денков: Борисов ще ни прати на избори, но се опитва да изкара друг виновен
12 ноември 202419:13
Илия Лазаров: Бойко Борисов като премиер може да поведе правителство на малцинството
12 ноември 202421:12
Меглена Плугчиева: Може да има правителство с четворна коалиция
12 ноември 202421:07
Ирена Тодорова (политолог): НС няма да успее да избере председател в сряда
12 ноември 202420:51
Вили Лилков: Трябва да има управление, но при това ниско доверие ще бъде много тежко
12 ноември 202421:24
Катастрофа в столичния квартал "Люлин", стигна се до бой
12 ноември 202421:49
Арестуваха българин, убил брутално мъж с мотика в Гърция
12 ноември 202420:51
Жена и трите ѝ деца са убити при руски удар в Украйна
12 ноември 202419:39
Руски стратегически бомбардировачи прелетяха над Черно и Баренцово морета
12 ноември 202418:52