Бразилската Грета Тунберг, която намира ядрената енергия за готина

  • 28 септември 2022 14:20

  • 537
  • 0
Бразилската Грета Тунберг, която намира ядрената енергия за готина
© Getty Images, архив
Слушай новината Слушай новината

Когато през 2018 г. Грета Тунберг започва своите "Петъци за бъдеще" и говори открито за климатичните промени като за криза, която вече чука на вратата ни, мнозина виждат в нея активиста, от когото имаме нужда. С времето обаче стана ясно, че някои от възгледите на Тунберг са прекалено крайни и някои от насоките ѝ са неизпълними, поне на този етап. Освен това младата шведка е върл противник на ядрената енергетика, която в светлината на газова и финансова криза може да се окаже спасяваща за някои държави.

И докато в момента Тунберг е насочила усилията си към помощ за хронично болни деца, на преден план излиза една друга климатична инфлуесърка.

Грета Тунберг ще публикува книга за климатичните промени

Изабел Боемеке е бразилка, работи като модел, но е и гласовит защитник именно на атомната енергия. Изабел няма нищо против да се нарича "първия ядрен инфлуенсър в света" и не се притеснява да изрича истини като тази, че възобновяемите източници като слънчеви панели и ветрогенератори може и да са екологични, но не са постоянен доставчик на енергия.

"Идеята, че ядрената енергия е лоша, ще ни коства бъдещето", пише Боемеке в профила си в Twitter.

"Атомната енергия е технологията на бъдещето. Ние сме се научили как да впрягаме силата на атома и да създаваме чиста енергия с нулеви емисии в реактори, които можем да построим на практика навсякъде", допълва моделът, цитиран от "Уебкафе".

Грета Тунберг се включи в протест в Лондон преди конференцията за климата КОП26

Боемеке смята, че предава към последователите си "едно от най-важните послания на нашето поколение". Въпреки че не е права, че ядрен реактор може да се построи навсякъде, защото все пак той има нужда от колосални количества вода за охлаждане, младата бразилка държи да подчертае, че чете много по темата за климатичните промени.

В един свой TEDx Talk тя разказва, че започва да се интересува от темата още на 18 години, когато се разразяват горските пожари в Северна и Южна Америка.

Небето над родната ѝ Бразилия става огненочервено заради огъня, а основната причина за бедствието са жегите, причинени от климатичните промени. Тогава Изабел намира източници, от които да се информира какво можем да направим, за да забавим измененията в климата, и всички те водят към един отговор - атомни реактори.

"Бях депресирана и само исках да разбера какво можем да направим", обяснява бразилката. Тя попада на данни на НАСА за реакторите, които работят с изотопи на торий, като според информациите те са далеч по-ефикасни от ветрогенераторите и соларните панели.

Изабел изчита и всички научни трудове на Каролин Порко, която е специалист както по планетарни науки, така и футурист.

Порко и материалите на НАСА описват вариант, при който реакторите с торий използват съвсем малки количества ядрено гориво, срещу които се получават огромни количества топлина и енергия. Именно в тази насока трябва да върви човечеството, убедена е Изабел Боемеке.

Тя е категорична, че боклукът, който ядрените реактори произвеждат, не може да се сравнява с този, който остава от горенето на изкопаеми горива.

И докато имаме достатъчно начини да преработваме и складираме отпадъците от атомните централи, то никой все още не е измислил как да складираме вредните емисии от изкопаемите горива, продължава Боемеке в TEDx.

За разлика от Грета Тунберг, която непрекъснато намеква, че хората са туморът на тази планета, Изабел е отявлен алтруист, с което печели още повече симпатии. Тя категорично не е съгласна, че Земята щеше да е по-добре, ако хората ги нямаше на нея, и в Twitter пише, че всеки, който мисли по този начин, "има нужда от терапия". "Такива хора имат нужда от приятели. От любов. Мисля, че хората са най-готиното нещо след ядрената енергия. Ние можем да създаваме изкуство и технологии, които спасяват животи. Ние можем да обичаме", смята още Боемеке.

Тя припомня и че природата може да бъде доста жестока към хората и дава пример именно с Фукушима, където инцидентът в атомната централа е причинен не от хора, а от природно бедствие.

Изабел не намира противоречие между работата си като модел, който има ангажименти за марки като Gucci и Prada, и активизма си за защита на Земята чрез атомна енергия.

"Комуникацията по научни теми в исторически план е запазена за мъжете, но аз се харесвам и на жените. Искам да убедя следващото поколение да решава проблемите на света с оптимизъм и критично мислене", уточнява моделът.

На въпроса какво ще каже за ядрените оръжия, които в момента съществуват, Боемеке отговаря, че според нея в едно бъдеще, в което енергията идва предимно от атомни реактори, няма да има войни, защото войните в днешно време се водят предимно за изкопаеми горива.

Защо ядрените предупреждения на Путин тревожат Запада?

Позитивния подход на бразилката е приветстван не само от привържениците на ядрената енергия като зелена и екологична.

Australian Times обобщават, че "ако Тунберг е лицето на климатичната тревожност, то Боемеке е лицето на климатичната надежда".

Последвайте канала на

Теодора Павлова
537 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини