Нуждаем ли се от 8 часа сън?

  • 17 юли 2022 06:42

  • 3448
  • 0
Нуждаем ли се от 8 часа сън?
© Pixabay

Повечето от нас вярват, че се нуждаем от 8 часа сън на денонощие, но това може да е само до достигането на определена възраст. Екип изследователи от университетите в Кеймбридж, Великобритания, и Фудан, Китай - цитирани от Дойче веле - са установили, че 7 часа сън на ден вероятно е идеално за хората на средна възраст и при възрастните като цяло.

Според изследването, публикувано в списание Nature Aging, седемчасовият сън е оптимален за добрите познавателни способности и за психическото здраве.

Изследователите са проучили данни от близо 500 хил. души на възраст между 38 и 73 г. Те са открили, че както недостатъчният, така и прекомерният сън имат връзка с влошаването на когнитивните резултати и душевното здраве.

Участниците в изследването са предоставили данни за своя режим на сън и са отговорили на въпроси за благосъстоянието и психическото си здраве. Те са изпълнили и редица задачи, измерващи тяхната скорост на обработка на данни, визуалното внимание, паметта и уменията за решаване на проблеми. Тези, които са спали непробудно седем часа, са се справили по-добре с всичките задачи.

Състоянието на здравето е непредсказуемо

94% от участниците са били с бял цвят на кожата, затова не е сигурно, че резултатите са валидни и за цветнокожите или за хората от други етнически групи или културни общности. Най-добри резултати са показали хора с несъществени колебания в своя режим на спане за дълги периоди от време, придържащи се към въпросните "златни" седем часа. Казано по друг начин: недостатъчните 4 часа сън преди важна среща не могат да бъдат "компенсирани" на следващата нощ дори с 10 часа сън.

"Добрият сън е важен на всички етапи от живота, но това важи особено с напредването на възрастта" - твърди Барбара Сахакян, преподавател в университета в Кеймбридж и съавтор на изследването. Учените смятат, че липсата на сън вероятно възпрепятства процеса на пречистването на мозъка от токсини. Те твърдят още, че нарушаването на бавно-вълновия или на дълбокия сън може би влошава и познавателните способности.

Когато дълбокият сън е нарушен, това се отразява на консолидацията на паметта и може да доведе до натрупване на амилоид. Амилоидът е протеин, който, ако не функционира добре, може да причини отлагания в мозъчните съдове, характерни при някои от формите на деменция.

Достатъчният сън вече официално е в препоръките за сърдечно здраве в САЩ

Недостатъчният или прекалено дългият сън могат да са рисков фактор за влошаване на когнитивните способности при напреднала възраст.

Данните показват още, че продължителността на съня може да е свързана с разликите в структурата на мозъчни области като хипокампуса, смятан за център на паметта и обучението, и префронталния кортекс, отговарящ за съзнателните движения. Рискът от развитие на Алцхаймер и деменция - болестите на старата възраст, свързани с нарушения на познавателни функции - има отношение към продължителността на съня. Затова изследователите смятат, че бъдещите изследвания в тази област ще са много важни.

Последвайте канала на

Теодора Павлова
3448 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини