-
31 май 2022 20:44
- 3280
- 2
Планетите Уран и Нептун са като близнаци с едно изключение - Уран е по-блед заради дебел слой мъгла, открит сега от астрономите след години догадки, съобщи АФП.
Уран и Нептун са седмата и осмата най-отдалечени планети в Слънчевата система, които обикалят съответно на 2,9 милиарда и 4,5 милиарда километра около нашата звезда. Тези два ледени свята са слабо изследвани - само сондата "Вояджър 2" прелита над тях в края на 80-те години на миналия век.
Оттогава с наземните и космическите обсерватории астрономите научават повече за тези газови гиганти. Те успяват да установят големи сходства в диаметъра (50 000 км всеки, пет пъти по-голям от този на Земята), температурата (около минус 200 градуса Целзий), масата и състава на атмосферите им.
Наличието на метан, който поглъща инфрачервеното излъчване, придава на двете планети еднакъв синкав цвят, контрастиращ с топлите цветове на Юпитер и Сатурн, другите две газообразни планети в Слънчевата система. Но във видимите дължини на вълните синьото на Нептун изглежда по-ярко от това на Уран - разлика, която астрономите се затрудняваха да обяснят, докато новите изследвания не откриха една-единствена причина.
В статия в "Списание за геофизически изследвания" (Journal of Geophysical Research - JGR) астрономите твърдят, че съществува слой мъгла и над двете планети, но по-дебел над Уран. Това му придава "по-блед вид", обясни пред АФП Патрик Ъруин, планетолог от Оксфордския университет, който е ръководител на изследването.
За да стигнат до това заключение, той и екипът му комбинират стари данни, събрани от "Вояджър 2", с по-нови данни от телескопите "Хъбъл и "Джемини Норт". Специалистита са разработили модел, който описва различните атмосферни слоеве на ледените гиганти в широк диапазон от дължини на вълните (ултравиолетови, видими и близки до инфрачервените) - предишните изследвания се фокусират върху конкретни дължини на вълните.
Един от тези слоеве, съдържащ "фотохимични" частици мъгла, е два пъти по-дебел на Уран. Тези частици поглъщат ултравиолетовите лъчи на Слънцето и се смята, че са причина за по-ниската отразяваща способност на планетата. Те биха обяснили и по-светлосиния цвят, видим за човешкото око, "като се има предвид, че тези частици се отразяват във видимия спектър близко до бялото", се казва в статията.
Атмосферата на Нептун се обновява по-бързо, така че тя по-ефикасно може да разпръсне мъглата, която придава блед цвят на Уран, допълва БТА.
Именно в тази атмосферна мъгла може да се крие и загадката на тъмните петна, които често се виждат на Нептун, но по-рядко на Уран, каза професор Ъруин.
Последвайте канала на
Свързани новини
ЦСКА - София увеличи драстично капитала, за да реши сериозен проблем - собствениците наливат нови 20 млн. лева в клуба
Усик отново подчини Фюри и вече няма какво да покорява
Кметът на София подписа договора за "Герена"
Балкан завърши годината с победа над Черно море
Ето кой е най-вероятният следващ съперник на Александър Усик
Тайсън Фюри: Може би ще се бия отново, но е възможно да не се случи повече
Коментари 2
Добави2022.05.31 | 23:33
Добави коментар
Водещи новини
На конференцията на ДПС: Новото начало е факт, предстоят да се случат още много хубави неща за хората
22 декември 202412:10
Вътрешният министър: Няма да се откажем от издирването на 13-годишния Николай
22 декември 202412:46
Златанов: Готови сме да посрещнем предизвикателството за опазване на границите по нов начин след приемането ни в Шенген
22 декември 202412:23
Етнолог: На Бъдни вечер не се събираме да ядем и пием
22 декември 202413:14
Проф. Петрова: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
22 декември 202413:44
Колеги на атентатора от Магдебург: Беше в отпуск по болест в продължение на седмици
22 декември 202413:49
Путин: Русия е готова да нормализира отношенията със САЩ, но без да накърнява интересите си
22 декември 202412:47
Защо руският генерал Игор Кирилов беше легитимна мишена за Киев
22 декември 202413:13
Жълт код за валежи в 9 области
22 декември 202412:41
2022.06.01 | 11:15