-
24 април 2019 09:04
- 826
- 1
Християнските символи в народната култура, които са свързани с празника на Възкресение Христово, са писаните яйца и хлябът по Великден - много важна част от бита на нашия народ. Това разказа пред БТА етнографът от РИМ-Видин Десислава Божидарова. По думите ѝ обредните хлябове носят магия за плодородие по Великден.
Според православната традиция на Велики четвъртък от Страстната седмица се боядисват великденските яйца, които във Видинско наричат перашки. Както е известно, вторият възможен ден е Велика събота, преди празника Възкресение Христово. Хлябът за Великден трябва да бъде замесен с нов квас. На Велики четвъртък се подновява квасът за великденския хляб, който е неизменна част от празничната трапеза и неотменима част от обичая на Великден. По принцип на Възкресение Христово говорим за яйца, но хлябът е много важен на този ден, обяснява етнографът.
Във Видинско обредните хлябове се замесват в събота от стопанката на дома. Тя се облича празнично, тъй като правенето на хляб е свещенодействие. Необходима е мълчана вода, налята в нови съдове или чисто донесена, допълва Божидарова. Украсата е много важна - обредните хлябове се украсяват с яйца, които са нечетен брой и се поставят върху хляба. Също така има и пластична украса от тесто. Правенето на хляб и неговата символика е всъщност точно магия за плодородие. Това, което човек си пожелава да му се случи, го изобразява върху хляба, уточнява етнографът.
Кръстът е друг важен елемент, с който се свързва Великден. Той е част от украсата на ризите на младите невести и девойки. Накитите, които са били носени в миналото - пафти, гривни и пръстени, както и ордени за граждански заслуги - също. "Кръстът като символ присъства във всеки един момент от нашия живот, не само на Великден. Той е в ежедневието ни и дори понякога да не го забелязваме, той ни пази", поясни Десислава Божидарова. Неслучайно и сред християнските символи наричат кръста като знак на знаците. Двете кръстосани линии на кръста още от предисторическо време са били религиозен символ, предпазващ знак в почти всички световни култури, каза етнографът.
Северната страна на кръста се приема, че символизира северния вятър - най-мощният, всепобеждаващият, но и главата, интелекта. Южната страна означава южният вятър - огън и чувство, но и топене и изгаряне. Източната страна представя източния вятър, сърцето - изворът на любовта и живота. Западният край символизира мекия западен вятър, идващ от страната на духовете, диханието на смъртта, разказа Десислава Божидарова.
За алхимиците кръстът е бил символ на четирите елемента: въздух, земя, вода и огън. Предположенията за първоначалното значение на кръста са най-различни. Някои виждат в него символ на огъня, други - соларен знак и олицетворение на плодородието. Каквито и идеи обаче да се влагат в тълкуването му, кръстът си остава един от най-разпространените символи, отразяващ висши и свещени ценности. За разлика от кръга и квадрата, чиято главна идея като митологически знаци е разграничаването на вътрешното от външното пространство, кръстът подчертава идеята за център и основно направление, произлизащо от центъра, поясни етнографът.
Преди всичко обаче - кръстът е символ на Христос, неговото разпятие и слава, и по този начин - символ на християнската вяра и Църквата. На такъв кръст, побит на хълма Голгота, бил разпнат Исус Христос, който със своята смърт и последвалото я Възкресение, изкупил греховете на човешкия род. Именно като такъв символ, кръстът е получил най-голямо разпространение - в най-различни познати и непознати форми, с различен произход и приложение, посочи Божидарова.
Известни в християнската символика са различни видове по форма кръстове - кръстът на голгота, известен още като кръст на "въздигане" или "снижение". На него са изобразени трите стъпала на християнските добродетели - Вяра (най-високата), Надежда, Милосърдие.
Един от най-лаконичните кръстове на олтара. Гама кръст, или Гамадион, е наречен така заради неговата форма, близка до гръцката буква "гама". Твърди се, че символизира Христос като "крайъгълен камък на Църквата". Кръстът на кръстоносците (или ерусалимският кръст) често е използван като християнски символ върху покривалата на олтара. Големият кръст символизира Христос, четирите малки - авторите на четирите Евангелия, разпространяващи Христовото учение в четирите посоки на света. Петте кръста заедно могат също така да символизират и раните на Христос. Кръст с листа от детелина в хералдиката се нарича "кръст ботони". Листата на детелината са символ на Светата Троица и кръстът носи същата идея. Използват го и като образ на възкресението на Христос, разказа етнографът.
Последвайте канала на
Свързани новини
Великденска изложба на резбовани яйца се открива в Златоград
23 април 201914:40
14 града са се включили активно в инициативата "Великден за всеки"
23 април 201910:27
Състезание за най-здраво великденско яйце обяви община Радомир
23 април 201909:10
Пожарникари проверяват църквите преди Великден
18 април 201910:08
30 млн. яйца изяждаме по Великден
16 април 201910:56
90% от кръшкачите ще изневеряват и по Великден
15 април 201910:21
Бургазлии се топнаха в морето на Великден
28 април 201915:47
Пролетен фестивал събра майстори във Варна
27 април 201914:27
Велики четвъртък е най-важният ден от Страстната седмица
25 април 201906:30
Левски с второ поредно поражение след голямо шоу срещу чехи, Сангаре напомни за най-добрите си дни
Голове на Дарвин Нунес в добавеното време донесоха първа победа на Ливърпул в Премиър лийг за тази година
Начало на мача: Ювентус 0:0 Милан
Веласкес обясни на какво се дължат многото допуснати грешки
19 години Sportal.bg!
Български тийнейджър направи фурор на Световната купа в Банско
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Надежда Йорданова: ПП-ДБ щеше да подкрепи кабинета, ако ГЕРБ беше приела декларацията ни
18 януари 202518:23
Акад. Николай Денков отговори на Пеевски: Не ти се получи тогава при нас, няма да ти се получи и в бъдеще
18 януари 202516:40
Обвинението срещу Кирил Петков пада в съда на 99%, смята Бойко Найденов
18 януари 202517:57
Политологът Даниел Смилов: Приемат ли ни в Еврозоната, кабинетът "Желязков" ще се счита за успешен
18 януари 202516:50
Бившият министър на икономиката Николай Василев: Сега е моментът да поискаме конвергентен доклад за Еврозоната!
18 януари 202517:17
Паргов от БСП посочи плюсовете от членство в Еврозоната, но предупреди: Влизането в клуба на богатите не ни прави автоматично по-богати
18 януари 202518:30
Проф. Йонко Мермерски за казуса "Tik Tok": Не е приемливо да предоставят лични данни на американци на Китайската комунистическа партия
18 януари 202517:48
Володимир Зеленски поиска засилен натиск върху Русия
18 януари 202516:55
Луната вече е в списъка с обекти на културното ни наследство в риск
18 януари 202517:03
2019.04.24 | 10:20
Г-ж Десислава Божидарова това което написахте и казахте за символите и обредите и православната традиция е повече от вярно.НО според божието слово и новия завет това е смесица от езичество народни традиций и бит и колорит.Нищо общо с християнството и Велик ден Възкресението на Господа Исуса Христа.