-
03 ноември 2017 12:08
- 5113
- 1
Руски учени обясниха защо първото животно, което полетя в космоса, беше бездомно куче, а не породист пес – Лайка е била „по-фотогенична“ и освен това е заемала по-малко място от един самец в космическия кораб, съобщи Phys.org, цитира dnes.bg.
„Избирахме женски кучета, тъй като не им трябва да вдигат крак за естествените си нужди, благодарение на което им е нужно по-малко жизнено пространство отколкото на мъжко куче. Освен това избирахме бездомни кучета, тъй като те са по-малко капризни и са по-находчиви от породистите кучета“, ракзаза Адиля Котовская, биолог от Института по медико-биологични проблеми към Руската академия на науките, която е тренирала Лайка и останалите „космически“ кучета в Съветския съюз.
Първото живо същество, отишло в космоса, не е Юрий Гагарин, а триото негови знаменити предшественици – кучетата Лайка, Белка и Стрелка, изпратени в космоса на 3 ноември 1957 г. и 19 август 1960 г.
Техният полет се превръща в сензация извън СССР и става първата демонстрация, че животно и човек могат да извършват полети в космоса и да се връщат обратно, пише РИА Новости.
Лайка за разлика от Белка и Стрелка нямаше късмет – животът й приключва часове след началото на полета поради грешка на конструкторите и липсата на система за терморегулация в капсулата, в която се намира първото „космическо куче“ на Съветския съюз. Смъртта на Лайка по думите на Котовская се е преживяла тежко от научния екип, подготвял нея и останалите животни за полет в космоса.
Котовская разказа, че е трябвало да разработи специална програма за тренировки на животните, в резултат на която те са се научили да не се страхуват от тесни пространства и да не се опитват да избягат от капсулата, дълга и широка по няколко десетки сантиметра. За целта учените поставили Лайка и другите кучета в сравнително неголяма клетка, чиито размери постепенно били намалявани.
Освен това бъдещите „космически кучета“ са били тренирани в специални центрофуги, имитиращи натоварването при излитането на ракетата, и в специални стаи, в които е били имитирано нивото на шум, характерен за излитащ космически кораб.
Лайка стана първия „космонавт“, спомня си Котовская, не само по физиологични причини, но и защото се отличавала с необичайно спокоен характер, голяма находчивост и интересна външност, направила я толкова запомняща се за публиката.
Данните, получени по време на нейния първи и единствен полет, по думите на биолога, са помогнали на съветските учени да установят и ликвидират всички недостатъци в конструкцията на кораба и след това да изпратят в космоса и да върнат на Земята нейните последователи – Белка и Стрелка, както и стотици космонавти.
Последвайте канала на
Свързани новини
Славия 0:1 Крумовград, гостите вкараха в края на първата част
Очаквайте на живо: България - Черна гора
Кириякос Георгиу разказа за премеждията си в Спартак (Варна)
Салах: Разочарован съм, по-скоро съм вън от Ливърпул, отколкото вътре
Щутгарт и Торино с интерес към Петко Христов
Областна администрация София-град и Столична община подписаха договора за прехвърляне на собствеността на "Герена"
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
ПП-ДБ: Борисов за премиер е неприемливо, няма да участваме в търговия за постове
25 ноември 202417:19
В търсене на председател на НС: "БСП-Обединена левица" събира партиите, без ГЕРБ и ДПС-НН
25 ноември 202416:48
Кузман Илиев: Радев е добър политик, бих работил и с Пеевски, и с Борисов, и с Петков
25 ноември 202417:47
Димитър Ганев: Ако ПП-ДБ и ГЕРБ направят истиски разговор за кабинет, той няма да бъде пред медиите
25 ноември 202417:41
Ваня Григорова: За да няма сива икономика, трябва да премахнем тавана на осигурителния доход
25 ноември 202417:55
Очаква се скок в цената на водата
25 ноември 202417:07
От прокуратурата искат постоянен арест за трима от биячите в мола
25 ноември 202418:09
Шофьор на тролей е със счупени нос и ръка след побой от пътник в София
25 ноември 202418:11
Институтът за изследване на войната: Успехи на руската армия показват, че не може да се говори за патова ситуация във войната
25 ноември 202417:19
2018.02.21 | 19:37