Пет ежедневни навика, които убиват интелекта ви

  • 21 април 2017 15:36

  • 7098
  • 0
Пет ежедневни навика, които убиват интелекта ви
© Getty Images/Guliver

Вече сте положили много усилия, за да повишите интелекта си и това е нещо, което не бихте искали да губите.

Много неща, които вероятно правите всеки ден, имат отрицателно влияние върху мозъка ви и убиват вашия интелект.

За щастие, има начини как да ги избягвате.

1. Мултитаскинг

Четенето на тази статия, докато гледате телевизия и чатите, вероятно ви кара да си мислите, че просто правите повече неща в по-кратък период от време, но това всъщност не е добра идея. Мултимедийният мултитаскинг всъщност намалява плътността на сивото вещество, което пък засяга познавателния и емоционалния ви контрол.

Хората, които постоянно използват технологични джаджи, не могат да се концентрират и да си припомнят информация така, както тези, които не го правят, пише learning-mind.com. Така че всъщност мултитаскингът е по-малко продуктивен от това да правите само по едно нещо.

2. Лошо хранене

Трябва да се замислите относно приема на наситени мазнини и захар не само от здравословна гледна точка, но и заради това, че подобни храни намаляват познавателната ви гъвкавост, което всъщност представлява способността да се адаптирате на променящи се ситуации и освен това могат да навредят на паметта и способността да научавате нови неща.

Вашият мозък (както и вашият стомах) също така ще ви благодари за това, че не търсите лесното, като се храните с полуфабрикати, тъй като те могат до доведат до пристрастяване и съдържат съставки, които имат способността да засягат поведението и познавателната ви фунцкионалност.

Не си мислете, че кофеинът е най-добрият начин за започване на деня, тъй като той лесно причинява главоболие и ви прави неспокойни. Използването на здравословна, приготвена вкъщи храна, ще ви даде енергията, от която имате нужда.

3. Проверяването в Google спрямо това да сте експерти

Търсенето в интернет кара хората да смятат, че знаят повече, отколкото всъщност знаят, защото могат да намерят почти всеки отговор в нета. Това обаче не означава, че вашият мозък върши някаква работа в случая.

Ако знаеш, че лесно можеш да намериш дадена информация, не я помниш толкова добре, което също така засяга критичното ви мислене. Дори и ако сте експерт в своята сфера и използвате собствения си мозък, психолозите са открили, че хората, които мислят, че знаят много по дадена тема, са по склонни да твърдят, че скалъпени факти са истина.

Всъщност, ние сме по-склонни да вярваме на твърдения, които доказват че сме прави и по тази причина не ги поставяме под въпрос.

Повече четете ТУК

Последвайте канала на

Novini.bg
7098 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини