Походът на книгите тръгна от „Музейко“ (видео)

  • 02 април 2016 14:30

  • 1370
  • 0
Походът на книгите тръгна от „Музейко“ (видео)
© Булфото(архив)

Петото издание на националната кампания за насърчаване на четенето "Походът на книгите" започна днес и ще продължи до 23 април. Началото бе обявено от 11.00 ч. в Детския научен център "Музейко", съобщиха от асоциация "Българска книга".

Тъй като сред основните стремежи на кампанията е достигането до най-малките читатели, то програмата в деня на откриването е посветена изцяло на тях. Специални гости са авторите Стефан Иванов, Петя Кокудева и Захари Карабашлиев. В продължение на няколко часа те четоха откъси от любимите си детски книги на малките гости и техните родители. За паузите пък домакините от "Музейко" бяха предвидили забавни работилници, в които децата се учиха как се прави книга.

Началната дата на "Походът на книгата" съвпада с рождения ден на писателя Ханс Кристиан Андерсен /2 април 1805 г. - 4 август 1875 г./. През 1967 г. този ден е обявен за Международен ден на детската книга по инициатива на Международния съвет на книгите за младите хора /IBBY/. Краят на кампанията е на 23 април - денят, обявен през 1995 г. от ЮНЕСКО за Световен ден на книгата и авторското право.

През 2016 г. над 35 български писатели и журналисти ще се включат в основната инициатива на кампанията - "Известни българи четат на деца". Те ще гостуват в повече от 30 детски градини и училища в София за среща с читатели на възраст от 3 до 15 години. Заедно с тях ще препрочетат откъси от своите любими детски книги и ще откриват и преоткриват чудните литературни светове.

За четирите си издания до момента, инициативата е обхваналa повече от 120 учебни заведения и е срещнала над 5000 деца със съвременни български автори и други известни личности. Като част от "Походът на книгите" се осъществяват и още две национални кампании: "Маратон на четенето" и ежегодният конкурс "Бисерче вълшебно".
Първите издания на кампания са мотивирани от притеснителните резултати на българските ученици от представителни изследвания като PISA през 2012 г. в областта на средното образование. Същевременно обаче, по-скорошни изследвания, като ръководеното от проф. Александър Кьосев проучване върху "Читателските практики в България 2014", отчитат и положителни тенденции като ръст от 6 на сто спрямо 2009 г. на броя българи, четящи книги поне няколко пъти седмично или близо една трета от населението /36 процента/, посочват от асоциацията.

Последвайте канала на

БТА
1370 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини