-
25 май 2015 16:30
- 1825
- 0
Учените са стигнали до извода, че планктонът изработва около 50% от целия кислород, който се намира в атмосферата на Земята, става ясно от статия, публикувана в сп. Science.
Изследователите са прекарали три и половина години в открития океан, изучили са 35 000 образеца на планктон, и са посетили 210 точки по цял свят, преодолявайки дистанция от 140 000 км. В хода на своята работа те са определили ареала на разпространение на организмите, изяснили са по какъв начин си взаимодействат и са провели редица генетични анализи.
Планктонът е много повече от просто храна за китовете, разказва ръководителят на изследването Крис Боулър, пише "МегаВселена", позовавайки се на ТАСС.
„Тези микроскопични организми се явяват жизненоважна и неотменна част от земната биомаса. Ежегодно те изработват половината от кислорода на нашата планета благодарение на процеса фотосинтеза. Нещо повече – те се намират на върха на хранителната верига на Световния океан“, казва изследователят.
Благодарение на тези микроскопични организми от нашата атмосфера се отстранява толкова вредният въглероден диоксид. Учените са провели уникално и единствено по рода си изследване на ДНК веригите на планктона и са определили приблизително 40 млн. гена. Оказва се, че генетичното разнообразие на планктона е много по-голямо, отколкото се смяташе по-рано.
Както се отбелязва в статията, повечето връзки между различните организми на планктона носят изключителен характер. Освен това именно благодарение на планктона вирусите са толкова широко разпространени в океана.
„Тъй като най-многобройните представители на планктона се явяват бактериите, повечето вируси в океана заразяват именно тях“, разказва окенографът Дженифър Брум от Аризонския университет, която също участвала в изследването. „По-просто казано, в чаша морска вода се съдържат около 20 млн. вируса и повечето от тях заразяват около 20 млн. бактерии, съдържащи се в тази чаша“, пояснява изследователката.
По време на своите изследвания се налагало учените да преминават през различни трудности. Например те прекарали 10 дни в леден плен в Арктика, преживели не една буря в Средиземно море, а също така преминали Аденския залив под защитата на френския флот, опасявайки се от местните пирати.
Планктонът представлява съвкупност от всички растителни и животински организми, живеещи в моретата и езерата, които нямат свободно неограничено придвижване във вода и не са прикрепени към дъното на морето.
Последвайте канала на
Свързани новини
Спартак (Варна) 2:0 Хебър, два бързи гола за варненци
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
Станислав Генчев: Бяха тежки дни!
Илиан Илиев: Ирландците не бяха моят най-предпочитан противник
Дербито между Пирин и Добруджа остана без победител
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Депутатите отново не се разбраха за председател на НС, мъките продължават в сряда
22 ноември 202414:01
Радостин Василев: Явно задкулисието ще се опита да направи пробив през БСП
22 ноември 202414:05
Костадинов за изстреляната от Русия ракета: Предупреждаваме за това от много време насам, би трябвало всички да сме тежко притеснени
22 ноември 202414:07
МВР: Българските и румънските граждани ще се възползват в пълнота от свободното движение в Шенген
22 ноември 202416:29
Издирват дядо, отмъкнал забравени 300 лв. от банкомат в Пловдив
22 ноември 202415:04
Какво представлява руската ракета "Орешник", която Путин потвърди, че е била използвана срещу Украйна
22 ноември 202416:01
Британски генерал: Трябва да бъдем готови да се бием срещу Русия още тази вечер
22 ноември 202415:54
Изстреляната по Днепър руска балистична ракета развила над 3773 м/сек
22 ноември 202414:49
Откриха тялото на изчезнало от болница новородено момиченце
22 ноември 202416:27