-
10 април 2014 13:42
- 1225
- 0
Разработва се трето поколение на българската космическа оранжерия "Свет", в която ще има специално светодиодно осветление.
Институтът за космически изследвания и технологии при БАН иска тази оранжерия да бъде включена в наземните експерименти за полетите до Марс. Това съобщи директорът на института проф. Петър Гецов.
"Нашето желание е новото поколение българска оранжерия да лети като част от оборудването на тези бъдещи полети до Марс", обясни проф. Гецов. Попитан кога ще са тези полети до Марс, ученият отговори, че са били планирани първоначално за 2020-2025 г., но са отложени. "В наземни условия имаше две мисии и бяха избрани международни екипажи, които тренираха ситуации, свързани с бъдещ полет до Марс", каза проф. Петър Гецов.
Той разказа, че българската космическа оранжерия "Свет" има доста дълга история и е летяла повече от десет години в космоса.
Основното предназначение на оранжерията е да се проследи как в космически условия от семена израстват растения, обясни проф. Гецов. Той поясни, че главната задача на учените, създали оранжерията, е да се отгледа пшеница, от която да се получат семена, но е имало доста трудности, предаде Vesti.bg.
Българската оранжерия "участва" в екипажите на много руски и американски космически полети, припомни директорът на института при БАН. "Сега разработваме усъвършенстван вариант на космическата оранжерия, в която ще има ново осветление", каза проф. Гецов. Той допълни, че е изследвано оросяването в оранжерията, за да се види как се овлажняват растенията в условията на микрогравитация.
"В космическата оранжерия може да се отглежда ряпа, салата, пшеница", каза ученият. Той коментира, че е важно, че космонавтите освен, че ще си отглеждат свежа храна на борда, ще "получават" и кислород, който се отделя при фотосинтезата на растенията. "Българската оранжерия ще е много ценна за продължителните космически полети, защото чрез нея космонавтите ще могат да отглеждат и храна", отбеляза проф. Петър Гецов.
През тази година Институтът за космически изследвания ще празнува своята 45-годишнина и за тези години повече от 100 наши космически прибора и апаратура бяха изведени в космоса, съобщи директорът. Той отбеляза, че "институтът много сериозно е участвал" в научните програми за полетите на българските космонавти - Георги Иванов (1979 г.) и Александър Александров (1988 г.)
Последвайте канала на
Свързани новини
Честито Рождество Христово!
Сираков: Темата в Левски сега е "надграждане" - ще се опитаме да намерим най-добрия треньор
Томаш със силни думи, отправи призив да се помогне на детето на Мартин Дечев
Годината на Локомотив (Пловдив) - обзорът на Sportal.bg
Гуардиола: Трябват ни резултати възможно най-бързо
Ботев се разплати с треньорите в ДЮШ, но не и с представителния отбор
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Честито Рождество Христово!
25 декември 202407:00
Делян Пеевски честити Рождество Христово: Нека светлият празник донесе здраве, надежда и топлина
25 декември 202407:55
Зеленски: Коледа обединява всички украинци
25 декември 202407:47
СЗО: Над 56 милиона долара са необходими за здравната система в Сирия
25 декември 202407:12
Квантов чип на Google реши проблем, за който на суперкомпютрите не стигаше цялата вечност на Вселената
25 декември 202407:38
Наближава революция и в компютърните технологии: учените са близо до създаването на цифров мозък
25 декември 202407:30
Машината надмина човека: изкуствен интелект проектира ракетен двигател за 3 седмици
25 декември 202407:06
Ето колко сте играли тази година на вашите Switch и Steam Deck
25 декември 202407:35
НИМХ с предупреждение: по Коледа ни очакват опасни снеговалежи
25 декември 202407:19