Ток от велосипеда

  • 10 юни 2013 09:50

  • 1819
  • 0
Ток от велосипеда
©

Колелото и енергията от въртенето. Динамото за фаровете и стоповете е само част от желанието за превръщането й в нещо полезно. Много повече възможности крие една малка кутия, която тежи 280 грама. Тя не позволява изгорените от колоездачите калории да отидат на халос, а ги складира и ги превръща в електричество, разказва БНТ.

Родствената връзка на устройството с динамото е много далечна. Създателите му, американците Арън Латзке и Дейвид Делкорт, се изживяват почти като доставчици на енергия - за мобилните хора, за тези, които често се придвижват от едно място на друго и се нуждаят от зареждане на най-необходимите преносими машинки на нашето съвремие.

Колоездачите могат лесно да използват устройството, което натрупва заряд по време на въртенето. Уредът се състои от три части, а най-мобилната от тях следва велосипедиста навсякъде и доставя енергия чрез USB-порта и облечената в кутия батерия.

Ето как работи уредът: докато карате, въртенето на колелото предава енергията от движението към генератор, където тя се превръща в електричество. Не без помощта, разбира се, на електроника. Натрупаното електричество, подавано от устройството, е съобразено с апаратите и уредите, които се зареждат.

Монтажът е лесен и при по-сръчните отнема няколко минути. Задното колело се демонтира. Велосипедът се оставя настрана. Уредът се прикача към оста. После колелото се монтира.

Всички колоездачи, независимо от вида на велосипеда и начина на каране, могат да се възползват от зарядното устройство. След като е монтирано, всеки сам решава как и какви уреди да зарежда с него. Въртенето осигурява заряд за светлините или за телефона, така че да не останете без комуникация по време на карането или след това. Устройството действа независимо дали е слънчево или дъждовно, топло или студено. Границите на зареждане се определят само от колоездача и продължителността на карането.

След шест прототипа се е стигнало до почти съвършения, смятат създателите на велосипедното зарядно. Те работят и с благотворителни организации, за да донесат поне малко светлина в онези райони на Африка, където електричеството не стига до домовете на хората. Арън и Дейвид са събрали средства чрез интернет сайт, за да стартират масовото производство на уреда.

Изглежда, че са намерили точния призив към инвеститорите в малки, но ефикасни проекти. С думите: "Помогнете ни заедно да покажем каква мощ крие велосипедът".

Последвайте канала на

1819 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини