-
06 юни 2013 09:05
- 3054
- 1
Ако не успявате да се преборите с медузите, по-добре ги изяжте. Съветът носи запазената марка на експертите от Организацията по прехрана и земеделие към ООН. Няма шега. Те препоръчват наистина да се развива производството и консумацията на хранителни продукти на базата на медузи. Целта е да се ограничи разпространението на мешестите организми, които застрашават запасите от риба, разказва БНТ.
Медузите се срещат все по-често в моретата и океаните навсякъде по света. Учените, които събират данни за популациите им, твърдят, че един своеобразен "океан от медузи" е на път да измести "рибния океан". Решението е хората да разнообразят хранителните си навици и да зачеркнат някои предразсъдъци, като вкарат медузите в менюто си. Друга възможност открива така наречената "безсмъртна медуза" Turritopsis nutricula. Способността й да преобръща процесите на стареене е многообещаваща при създаването на продукти за възстановяване на хора.
Голямото нарастване на популацията на медузите е една от причините за намаляване на рибните запаси, констатирано в Средиземно и в Черно море. Ето го и изводът на Организацията по прехрана и земеделие във вид на цитат: "Свръхриболовът, който унищожава големите морски хищници, е един от факторите, които обуславят разпространението на медузите. Има риск да се образува порочен кръг, тъй като медузите се хранят с хайвер и малки рибки."
По принцип единствено риболовът, практикуван от човека, се взема под внимание при определяне на квотите и принципите за устойчивост. Но в новите проучвания и доклади се отбелязва, че медузите могат да окажат значително влияние върху яйцата и малките рибки - било директно, било поради факта, че се конкурират с други видове за тази храна. Ето защо при определяне на критериите за риболов, медузите трябва да бъдат взети под внимание в цялостния план на екосистемите.
Щетите, нанесени от медузите върху рибните запаси, станаха ясно видими в началото на 80-те години, когато медузата Мнемиопсис лейди - вид, който обикновено обитава Атлантическия океан, попадна в Черно море с отпадните води от кораби. Ефектът върху рибните популации беше опустошителен. Местните рибари също претърпяха удар, напомнят от Организацията по прехрана и земеделие.
Балансът беше възстановен отчасти едва с навлизането на друг, пак инвазивен вид медуза, който се храни с Мнемиопсис. Едва ли може да се твърди категорично, че един или друг фактор има преобладаваща вина за изчезването на рибата. Сигурно е обаче, че сред причините са свръхриболовът, глобалното затопляне и промените във водната среда. Ако иска да помогне на рибата, човекът би могъл да го направи, като реши отчасти и проблемите с глада. Така призивът да се ядат медузи вече не звучи абсурдно.
Последвайте канала на
Свързани новини
Резерва спаси ЦСКА - София от поражение в 92-ата минута, Локо (Пд) без победа 11-ти мач
Томаш заплаши част от футболистите и отсече: Разочарованието е огромно, срам ме е
Спартак (Варна) изкова ценни три точки от визитата в Коматево
Обрат за три минути върна Ливърпул на върха
Борнемут нанесе първо поражение на Ман Сити и ги свали от върха
Тонислав Йорданов разплака Локо (София) в "Надежда", а Арда продължи победния си ход
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
ПП: Вчера изпращаме декларация за изолиране на Пеевски от управлението и империята веднага реши да отвърне на удара
02 ноември 202418:02
ГЕРБ отговори на декларацията на ПП-ДБ
02 ноември 202416:26
Атанас Славов: Има основания за частично касиране на изборите
02 ноември 202418:16
Волгин: Партиите, искащи кордон около Пеевски, първо да подкрепят българския лев и ТЕЦ-овете
02 ноември 202419:39
Плевнелиев с остра атака по ПП: Левите популисти Киро и Асен да се смирят
02 ноември 202418:40
Станишев с призив БСП да остане опозиция в новия парламент
02 ноември 202418:50
Валерия Велева: Войната за ДПС тепърва ще се разразява
02 ноември 202417:52
Политологът доц. Стойчев: От спор за премиера партиите преминаха към някакъв друг вид жанр в общуването – декларации
02 ноември 202416:47
Полицията в Гърция издирва българин, заподозрян за убийство
02 ноември 202418:05
2013.06.09 | 18:21