Моника Роменска: Бихме всички рекорди с "Книги за смет"

  • 23 април 2013 08:34

  • 1550
  • 0
Моника Роменска: Бихме всички рекорди с "Книги за смет"
© Булфото

Усещането, че можем да управляваме процесите. Нещата, които ни засягат пряко и ежедневно. Отпадъците, които събираме. И изборът, който ни се дава - да ги изхвърляме разделно. В проверка на тези усещания и процеси се превърна кампанията на фондация "Кредо Бонум" - "Книги за смет".

Тя предлагаше хубава книга срещу килограм пластмаса. Място на действието естествено стана столичният площад "Славейков". А хилядите участници, които дойдоха с чист и събран в пликове, чанти и раници пластмасов товар, изненадаха и организаторите, и самите себе си.

Тук мисля, че бихме всички рекорди. За един час се напълни камион, който обикновено отпадъците в него тежат пресирани три тона. Можете да си представите колко огромно количество материал. Още повече бих искала да кажа, че хората вече се научиха не само да събират разделно, но и да прегъват отпадъците. Това е много важно, защото те така заемат по-малко място и системата става по-ефективна, обясни Моника Роменска, организация за оползотворяване на отпадъци от опаковки, цитирана от БНТ.

Много хора дойдоха и казаха: "Не искаме нищо. Ето ви пластмасата, искаме да я рециклирате". Мисля, че болшинството хора са разбрали смисъла на кампанията. И той е в рециклирането, а не в това да получиш нещо безплатно, твърди Симеон Василев от фондация "Кредо Бонум".

Резултатът в тегло беше приятно изненадващ, подобно на масовото участие. Над пет тона пластмасови отпадъци. Повечето - наистина от опаковки. И над три хиляди раздадени книги, плюс много списания. Интересните заглавия задвижиха нов механизъм в рециклирането. Те придвижиха пластмасата натам, накъдето трябва - към жълтите контейнери.

Оттам тя пое към площадките. Но разпределянето и балирането й бяха само началото от процеса на преработка. Камерата на "Зелена светлина" проследи как пластмасата преминава през още ръце и поточни линии, как се разделя по вид и съдържание, как се измива, нарязва и суши. След допълнителна топлинна обработка от всеки вид се получават нишки, а о тях - гранули. Те пък поемат на друго пътешествие, за да захранят производството на конкретни и разнообразни пластмасови продукти: опаковки, уреди за бита и какво ли още не.

Кръговрат, достоен за написване на книга. Кой знае, тя може и да е сред заглавията, предлагани при следващата кампания "Книги за смет". В София и в други български градове.

Последвайте канала на

1550 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини