Геометрия на времето – практики в обществена среда

  • 16 май 2012 09:50

  • 500
  • 0
Геометрия на времето – практики в обществена среда
©

На 18 май ще бъде отбелязан 35-тия Международен ден на музеите, организиран от Международния музеен съвет (ICOM). Тази година темата на проявата е „Музеите в един променящ се свят. Нови предизвикателства, нови вдъхновения”. Ден по-късно – на 19 май, ще се случи и 8-мата Европейска нощ на музеите, организирана от френското Министерство на културата и комуникациите.

По този повод в зала "Съединение" на Регионален исторически музей – Пловдив (РИМ – Пловдив) ще бъде открита изложбата „Геометрия на времето – практики в обществена среда”, инициирана от HR-Stamenov и Бора Петкова. Официалното откриване ще се случи на 18.05 от 18.00 часа. Събитието цели да хвърли повече светлина върху художествените експерименти и употреба на публичното пространство, като покаже в залите на РИМ – Пловдив творби и видео документация от различни артистични намеси, пърформанси и акции. Те са дело на международни художници, които се интересуват предимно от работата в активна обществена среда и взаимодействието с хора.

Изложбата представя различни художествени позиции и практики в широката мрежа от реалности, които съвременното общество произвежда, като се фокусира върху идентифицирането им в обществения контекст и тяхното локализиране в системата на съвременното изкуство. Дали този тип практики са достатъчно атрактивни и комуникативни? Каква е целта на художествените намеси? Провокират ли те промяна в обществото?

Без да дава конкретни отговори, изложбата показва примери за интеграцията на художествените практики във всекидневния живот: Странен влак се появява в затворени помещения, сгради и магазини в някакъв италиански град; В Латинска Америка се строи вавилонска кула, не от камък, а от живи хора; Сляп доминиканец носи на ръце хаитянска жена без крака; Човек опитва левитация в берлински панелни квартали; Робот-просяк се конкурира с автомати за самообслужване в Япония, докато в Тай Пей и Любляна събира милостиня за бедните в оживени търговски центрове; Тротоарните плочи в София се използват за игра на „Не се сърди човече”; Неясни, движещи се форми създават недоумение в Ню Йорк; Бариера от гълъби спира движението на оживено кръстовище в Лондон; Двусмислен трйсет метров надпис стои пред посетителите на катедралата Св. Стефан във Виена; Някъде в Етиопия млада италианска художничка провежда „уъркшоп” за нови медии с туземци.

Представянето на „Геометрия на времето – практики в обществена среда” в пространствата на РИМ – Пловдив дава възможност за историческо продължение като създава логична връзка между минало и настояще. Тя подчертава мисията на музея за опазване на материалните и нематериални ценности, и прави видима връзката им с по-широкия обществен контекст. Изложбата обръща внимание върху непосредствената среда, в която тези ценности се създават и която същевременно активно трансформират.

В музейните зали ще бъде показана не само селекция от работи и видео документация от различни художествени акции, но и ще бъде привлечена нова аудитория. Събитието подчертава необходимостта от социално развитие на музея, което да създаде по-директна връзка между институцията и творците, и същевременно с това ще покажем възможността музеите като цяло да бъдат разглеждани не само като пазители на миналото, но като адекватни съвременни

Последвайте канала на

500 0

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини