Грета Тинтин Елеонора Ернман Тунберг, родена на 3 януари 2003 г. е шведска ученичка и климатична активистка.
Става известна с поставяне началото на движението „Училищна стачка за климата“ от ноември 2018 г. Движението нараства до световен мащаб след конференцията COP24 през декември същата година. Активността ѝ започва през август 2018 г., когато нейната повтаряща се самотна стачка Skolstrejk för klimatet („Училищна стачка за климата“) пред шведския парламент в Стокхолм, привлича медийното отразяване. На 15 март 2019 г. около 1,4 милиона ученици от цял свят се присъединяват към нейния призив в стачките и протестите. Следващата голяма климатична стачка в световен мащаб е през 24 май 2019 г.
На 23 януари 2019 г. Тунберг пристига в Давос след 32-часово пътуване с влак за разлика от множеството делегати, които пристигат с 1500 отделни частни полета с реактивни самолети. Грета продължава кампанията си за климата на Световния икономически форум. Тя казва пред експертна група в Давос: "Някои хора, някои компании, някои, които вземат решения, са знаели точно какви безценни ценности са жертвали, за да продължат да правят невъобразими количества пари. Мисля, че много от вас тук принадлежат към тази група хора". По-късно през седмицата тя предупреждава световните лидери, че "Нашата къща е в пламъци ", добавяйки: „Искам да се паникьосвате. Искам да усетите страха, който усещам всеки ден. Дължим го на младите хора, за да им дадем надежда“.
На 21 февруари 2019 г. тя говори на конференция на Европейския икономически и социален комитет и с председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, където настоява ЕС да продължи да изпълнява целите си по отношение на климата и да намали броя на техните въглеродни емисии най-малко с 80% до 2030 г. По-късно тя се присъединява към климатичните протести в Брюксел.
На 13 март 2019 г. трима членове на норвежкия парламент от опозиционната Социалистическа лява партия, която има 12,5% от местата в парламента, номинират Тунберг за кандидат за Нобелова награда за мир. Тунберг отговаря, че е „поласкана и много благодарна“ за номинацията. Тунберг вече е получила различни награди и дипломи за активността си.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутереш одобрява училищните стачки, инициирани от Тунберг, като признава, че „моето поколение не успя да отговори правилно на драматичното предизвикателство на изменението на климата. Това се усеща дълбоко от младите хора. Нищо чудно, че те са гневни".
През ноември 2018 г. Тунберг заявява, че е била диагностицирана със синдрома на Аспергер, синдромът на нарушение на вниманието с хиперактивност (ADHD), обсесивно-компулсивно разстройство (OCD) и селективен мутизъм. За да намали въглеродния отпечатък на семейството си, тя настоява те да станат вегани, да се откажат от летенето със самолет и да нямат повече деца.