-
06 юли 2012 07:34
- 1589
- 0
Основният критерий при покупката на хляба при българите е цената, това заяви в предаването "Добро утро, България!" Ростислава Павлова, експерт по добавки в хляба.
През последните години изключително много популярни станаха протеиновите диети, които изключват хляба. Това също намали потреблението, разказа Павлова. Изхвърлянето на хляба от ежедневното меню обаче специалистът определи като грешка, тъй като хлябът е една от най-балансираните храни и съдържа много полезни вещества. Той като цяло е полезен и традиционно е присъствал на трапезата на българина, а българите винаги са изглеждали добре. Напоследък хората у нас напълняват, но причината не може да се търси в хляба, тъй като консумацията му намалява. Просто хората се хранят с прекалено много мазнини и месо, обясни Павлова.
Хората харесват основно ръчния хляб, след това е селският, а на последно място е индустриалният, т.нар заводски, каза специалистът. Това се дължи на специфичните вкусове и аромати на продуктите. Набухватели обаче в хляба не се използват, тяхното приложение е в сладкарството. Еластичността на насъщния е резултат от подобрители, които съдържат витамин С и комплекс от ензими, извличани от растения или микроорганизми. Те не се създават чрез синтетичен синтез, обясни експертът. Павлова разказа, че в цялата човешка история се е използвал подобрител при изготвянето на самуните. Традицията в България била използването на свинска мас.
Павлова призова хората да не бъркат "подобрители" с "консерванти". В хляба няма консерванти, тъй като той е бързооборотна стока. Оцветители също не се прилагат. Специфичният цвят се получава от песен малц.
По думите на представителя на Агенцията по безопасност на храните, в индустриалното производство на хляба действат много мерки за контрол на качеството, а основен ангажимент на производителите е да следят здравето на потребителите. По думите й, най-качественият хляб е този, произведен по стандарта. В него има само брашно, мая, сол, вода и абсолютно необходимите ензими и скорбинова киселина, които са необходими при производството.
Тя обяви, че Българската агенция по безопасност на храните е открила горещи линии за подаване на сигнали от гражданите при нередности. Те могат да се свържат със БАБХ на тел. 0 700 122 99.
Последвайте канала на
Свързани новини
Снегът не спря Черно море за успех над Септември (София)
Спартак (Варна) измъкна равенството от ЦСКА 1948 и остави "червените" отново без победа
Основен футболист на Левски аут до края на полусезона, а друг - за следващите два мача
Официално: Амос Юга вече не е футболист на ЦСКА - София
Генчев: Надявам се условията да позволят мачът да се изиграе
Александър Томаш: Излизаме за победи в четирите мача до края на годината
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Към момента ЕК не одобрява второто плащане по ПВУ
29 ноември 202416:21
Кирил Петков: Ако се отиде на избори с премиер Главчев и Сарафов - главен прокурор, това ще е раят за Пеевски
29 ноември 202418:06
Евродепутатите Радан Кънев, Кристиан Вигенин и Емил Радев спориха чия е вината за политическото безплодие на 51-я парламент
29 ноември 202417:44
Проф. Константинов: Депутатите вземат по 500 лева на ден за нищоправене – спрете им парите
29 ноември 202419:01
Министър Тахов: Повторните проби за чума по животните във Велинград са 100% положителни
29 ноември 202418:19
Снежен апокалипсис: "Петрохан" и "Хемус" - блокирани
29 ноември 202417:02
Хиляди останаха без парно и топла вода в София заради авария на главен топлопровод
29 ноември 202417:40
Стилистът Гроздан Михайлов загуби тежката битка с рака. Мария Бакалова: Винаги ще те обичам!
29 ноември 202417:59
Украински "Криле" унищожиха руски "Зоопарк"
29 ноември 202416:20