Държавният департамент нападна остро Хилари Клинтън

  • 26 май 2016 16:33

  • 2462
  • 5
Държавният департамент нападна остро Хилари Клинтън
© Getty Images/Guliver

Хилари КлинтънХилари КлинтънХилари Клинтън (по баща Родъм)– американска юристка и политичка. Хилари Родъм е родена на 26 създала "рискове за сигурността" използвайки личния си имейл акаунт и частен сървър за електронна поща, докато е била държавен секретар. Това се посочва в остро критичен доклад на Държавния департамент, който може да й създаде сериозни проблеми във все по-затягащата се кандидат-президентска кампания.

Според главния инспектора на Държавния департамент, който отговаря за вътрешната сигурност, Клинтън не е потърсила разрешение да използва личната си електронна поща от дома си в Ню Йорк за официални цели. В доклада се посочва още, че дори и да го е била направила, е нямало да получи позволение от служителите по сигурността.

Кандидатът за президент от Републиканската партия Доналд Тръмп използва случая за поредица атаки и нарече Клинтън "Изкривената Хилъри" (Crooked Hillary). Според последните проучвания Тръмп съкращава все повече преднината й, отбелязва "Файненшъл таймс".

Говорителят на кампанията ѝ Браян Фалън каза, че въпреки обвиненията на републиканците, докладът доказвал, че "служители в департамента са знаели за външната ѝ поща и няма никакви свидетелства сървърът, на който е била тя, да е бил успешно атакуван от хакери".

Според доклада няма доказателство за незаконни действия от страна на Клинтън. Заключенията му обаче ще подхранят съмненията към нея в собствената й партия. Според скорошно проучване на Си Би ЕС и "Ню Йорк таймс" две трети от гласоподавателите не вярват, че "Клинтън е честна и не заслужава доверие". Подобни са и проучванията за основния й опонент - Доналд Тръмп.

Според председателя на Републиканската партия Райнс Прибус докладът доказвал, че Хилари КлинтънХилари КлинтънХилари Клинтън (по баща Родъм)– американска юристка и политичка. Хилари Родъм е родена на 26 не е казвала истината от първия ден.

Докладът е резултат от първото официално разследване. ФБР продължава също да разследва случая. Той може да доведе и до обвинения за Хилари КлинтънХилари КлинтънХилари Клинтън (по баща Родъм)– американска юристка и политичка. Хилари Родъм е родена на 26, което обаче е малко вероятно.

Службата разпита през последните седмици основните помощници на Клинтън, включително дългогодишния й съветник Хюма Абедин.

През годините десетки дипломати са постъпвали като Клинтън, но само трима са използвали външна поща за всекидневна комуникация - тя, държавният секретар Колин Пауъл и Скот Грейшън, посланик в Кения през 2011-2012 година.

През пощата на Клинтън са минали близо 30 000 съобщения - основно с помощта на мобилното ѝ устройство "Блекбери", припомня "Ню Йорк таймс".

Хилари КлинтънХилари КлинтънХилари Клинтън (по баща Родъм)– американска юристка и политичка. Хилари Родъм е родена на 26 многократно обясни, че не е пращала през мейла си класифицирана информация. В рамките на проверката на Държавния департамент обаче тя е отказала да даде обяснение.

Докладът критикува и организацията на Държавния департамент, където служители бавно са осъзнали проблема и не са успели достатъчно ефективно да управляват рисковете за киберсигурността и прилагането на правните изисквания.

Вестник "Ню Йорк таймс" също коментира, че аферата с имейлите на Клинтън усложнява допълнително най-големия й проблем: гласоподавателите просто не й вярват, въпреки че вече над година обикаля страната и разговаря с избиратели за политическите си планове.

Предизборният щаб на Клинтън се надяваше да използва тези седмици, за да убеди избирателите, че може да й се вярва. Вместо това те трябва да се справят с новия доклад на Държавния департамент, който подсилва идеята, че тя не е открита и откровена, отбелязва изданието.

След като Клинтън заявяваше в продължение на месеци, че е използвала личен сървър с цел удобство и че е готова да окаже пълно сътрудничество на разследването, новият доклад постави под съмнение и двете й твърдения, подчертава в. "Ню Йорк таймс".

Хилари винаги е твърдяла, че гласоподавателите се интересуват повече от проблеми като равенство при заплащането, достъпни детски градини и по-ниски цени на образованието, отколкото как се е отнасяла към имейлите си. Дори съперникът й за номинацията на Демократическата партия Бърни Сандърс се опита да спре бурята, но нещо все пак достигна до избирателите, пише американският вестник.

Всяка кандидат-президентска кампания има за цел да представи най-добрите качества на кандидата. Хилари обаче се превърна от една от най-популярните фигури в САЩ през 2013 г., с рейтинг на одобрение от 69 на сто, в един от вероятните кандидати с най-висок рейтинг на неодобрение сред избирателите, отбелязва в. "Ню Йорк таймс" и посочва, че кризата с имейлите вероятно е била ключов фактор за промяната.

Последвайте канала на

Росица Валентинова
2462 5

Свързани новини

Коментари 5

Добави коментар

2016.05.28 | 10:01

4
СЪЩАТА ИСТОРИЯ КАТО ПРИ СТАНИШЕВ

2016.05.28 | 10:04

5
Само където Станишев не е участвал в подпалването на половин континент.. Арабска пролет

2016.05.27 | 13:23

1
всички комунисти( социалисти, псевдо- демократи и евро-социалисти) са вднакви. Лъжат за да спечелят.

2016.05.28 | 10:01

3
Явно е ! Тръмп на върха ! Не е жена и е бял !
песничка

2016.05.28 | 10:00

2
Тези луди, луди баби.

Добави коментар

Водещи новини