Петкова за "Южен поток България": Трябва да подходим много разумно и прагматично

  • 20 май 2016 08:46

  • 3364
  • 2
Петкова за "Южен поток България": Трябва да подходим много разумно и прагматично
©

Още през 2015 година предприехме действия да бъдат редуцирани разходите в проектната акционерна компания „Южен поток България”. Това каза министърът на енергетиката Теменужка ПетковаТеменужка Петкова Теменужка Петкова е министър на енергетиката. Родена е на 18 януари 1967 г. Магистър по по повод запитването на депутата от Реформаторския блок Настимир Ананиев във връзка с работата на предприятието „Южен поток България” и това, че заплатите на служителите на проектната компания за газопровода, от който България и Русия вече се отказаха, възлизат на повече от 4 700 лева на месец.

Тя припомни, че на 1 декември 2014 година беше направено политическо изявление от страна на руския президент Владимир Путин във връзка с решението за спиране на проекта „Южен поток”. „Този проект се реализира от едно съвместно акционерно дружество, в което акционери с равен брой дялове са БЕХ и Газпром. Тоест всички решения, които се взимат по отношение на тази проектна компания, се взимат от двамата акционери”, уточни министър Петкова.

Тя допълни, че веднага след това изявление е бил направен бърз преглед и анализ по отношение на разходите, които се извършват в проектното дружество и по отношение на статута на акционерната компания, за да се види какви действия следва да бъдат предприети.

„През 2015 година предприехме действия от българската страна след мое писмо, с което настоях да бъде предложено на руския акционер да се преформатира и преструктурира акционерното дружество и съответно да бъдат приведени в съответствие възнагражденията, които служителите на компанията получава” , отбеляза министър Петкова.

Тя подчерта, че няма как българската или руската държава да вземат решение за прекратяване на дружеството и това може да бъде направено единствено от акционерите. „Още през 2015 година предприехме действия да бъдат редуцирани разходите с оглед новия статус на проекта”, заяви енергийният министър. Тя посочи, че към 31 декември 2014 година служителите в компанията са били 34, а в резултат на предприетите действия от българска страна още през септември 2015-та те са били 19.

„Към настоящия момент в проектната компания работят 6 служителя, двама от руска страна и четирима от българска страна”, поясни министър Петкова. „Това акционерно дружество има активи, които притежава – документи, свързани с оценката за въздействието на околната среда, подробен устройствен план, техническия проект, който е подготвен в голямата си част. Това е много сериозен актив и е най-ценното, което има компанията.

То може да е полезно на България в областта на енергетиката с оглед на нашата концепция за изграждането на газоразпределителния център на територията на България, тъй като трасетата, по които би могъл на минава природния газ не са по-различни от тези, които вече са обсъдени, обмислени и одобрени от нас”, допълни още тя. „Трябва да подходим много разумно и прагматично, тези активи биха могли да бъдат продадени или при определени условия да са много полезни за нас”, заяви министър Петкова.

Последвайте канала на

Росица Валентинова
3364 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар
Ама оу

2016.05.20 | 12:22

2
Отговори на едно нещо! На тези служители държавата ли им плаща заплатите или не? И айде не ни баламосвай! Активи е едно, готов изготвен проект е друго, за който вече им е платено! А цяла година за какво им плащаме, да цъкат в интернет, и да търкат бюрата ли? Айде марш!
007

2016.05.20 | 12:22

1
Гърция ще има газопровод,Полша и Германия също,само ние ще гледаме отстрани и ще се облизваме.

Добави коментар

Водещи новини