Имунните клетки се самоунищожават при защита от алергии

  • 17 февруари 2015 13:16

  • 3137
  • 0
Имунните клетки се самоунищожават при защита от алергии
© Getty Images/Guliver

Френски лекари от Националния институт за здравеопазване и медицински изследвания, съвместно с Френския център за научни изследвания установиха, че човешкият организъм притежава защитен механизъм срещу алергиите. Той произвежда мощни антитела, които се самоунищожават, след като са изпълнили ролята си, свързана с имунната защита, съобщи сп. "Сианс е авнир", цитирано от БТА.

Оказва се, че антителата ни защитават, но понякога се обръщат срещу самите нас.

За да стигне до тези заключения, екипът е проучвал В-лимфоцитите - разновидност на белите кръвни телца. Когато чуждо тяло - бактерия или вирус, проникне в организма, тези клетки осигуряват най-мощните "оръжия" на имунната система - антитела, известни също като имуноглобулини.

Те са включени в 5 категории в зависимост от структурата си - IgG, IgM, IgA, IgD и IgE. Тези "оръжия" ни защитават, но могат и да се обърнат срещу нас. Това се отнася и за най-ефикасните антитела - IgE. Дори най-незначителни следи от тях могат да отключат силни алергични реакции, свързани с астма, уртикария.

Екипът фокусирал вниманието си върху най-малко изследваните антитела - IgE и извършил експеримент, за да опознае механизма им за контрол. Като прибегнали до генно инженерство, специалистите накарали лимфоцити да произведат голямо количество от въпросните антитела.

Учените забелязали, че когато върху мембраната на В-лимфоцит има IgE, се губят деформациите й, които позволяват на клетката да се храни и да се движи. Така той става неспособен да се движи, докато лимфоцитите обикновено са много мобилни. Специалистите открили също, че лимфоцитите, които са носители на IgE, активират редица механизми на апоптоза - програмирана клетъчна смърт. Тъй като вече не може да се движи, клетката ще оцелее само за кратък период, който е достатъчен, за да може тя да изпълни защитната си роля срещу някои чужди тела - паразити, токсини, отрови, преди да се самоунищожи чрез механизъм, наречен спонтанна ендоцитоза.



 

Последвайте канала на

Мая Йорданова
3137 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини