-
07 декември 2014 20:33
- 4781
- 0
За първи път изследователи съставиха карта на разпределението на различните болести по региони на планетата. Оказва се, че картата на болестите често не съвпада с географската, тоест най-голяма активност на едно или друго заболяване невинаги се наблюдава в съседни региони, пише "МегаВселена".
Учените от Държавния университет на Северна Каролина са отбелязани нивата на активност на различни инфекциозни заболявания. По такъв начин за първи път нагледно може да се види къде най-често може да се срещне една или друга болест, в какви региони се наблюдава сходен „набор“ от патогени.
Общо на картата са представени седем региона векторни заболявания (предават се от комари, домашни животни, паразити и т.н., например малария) и пет региона невекторни болести, такива като холера.
Изследователите са изучили 229 страни за наличието или отсъствието на 301 болести – 93 векторни и 208 невекторни.
Отгоре са векторните заболявания, отдолу – невекторните
Интересно, но не всички региони на разпространение на определени болести се оказали свързани. По-конкретно Британските острови и много от бившите колонии на Великобритания, например САЩ и Австралия, са имали сходен списък с болести.
Но бившите британски колонии в Африка и Азия имат различни профили заболявания. Съдейки по всичко, колонизацията се явява само един от множеството фактори, влияещи на разпространението на епидемичните болести. Очевидно не по-малка роля играят климатът и социалната обстановка в конкретния регион.
Според учените новата карта ще помогне по-добре да се разберат механизмите на разпространение на болестите.
„Това е повече от просто придвижване на хората. Смятам, че климатът, историята, географията и множество други фактори имат голямо значение за оцеляването и разпространението на болести – подчертава кандидатът на науките Майкъл Джъст, един от участниците в изследването. – Разбирането на механизмите на разпространение на болестите има огромно значение за цялото човечество.
Към днешна дата на картите са нанесени данните за разселването на животни, хора и тяхното придвижване, а информацията за патогените в голяма степен се игнорираше. Нашето изследване се явява една от първите крачки в изучаването на взаимовръзката между хората и инфекциите.“
Последвайте канала на
Свързани новини
Босът на Ботев (Пловдив) с първи коментар след новината за забраната му да влиза в България
Унгария 0:0 Германия, сериозен пропуск за домакините
ЦСКА напред в "Чалъндж къп" след драматичен "златен" гейм
Добра и лоша новина за националите преди мачовете с Черна гора
Ивайло Гоцев: Шансовете за мач Усик - Пулев са големи
Лигата на нациите на живо - Уелс изравни на Ейре
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Илияна Йотова: Надяваме се на стабилно правителство, но не на всяка цена и на всички компромиси
19 ноември 202422:09
Томислав Дончев: Срещите ни с ПП-ДБ трябва да бъдат за формиране на управляващо мнозинство, а не церемония по екзорсизъм
19 ноември 202418:47
Тодор Тагарев: Владимир Путин отново се опитва да всее страхове
19 ноември 202422:00
Интересът на България във войната: суверенна Украйна, ЕС и НАТО да запазят единството си като основни гаранти за съществуващия световен мир
19 ноември 202419:01
Водещите новини! Осъдиха Костадинов за език на омраза във Фейсбук. Украйна за първи път извърши атака срещу руска територия с ATACMS (и още…)
19 ноември 202419:14
11-годишното дете е починало в софийското училище "Захарий Круша"
19 ноември 202421:06
Белият дом: САЩ няма да променят позицията си относно използване на ядрени оръжия, след като Русия свали прага за употреба
19 ноември 202419:25
Изкуственият интелект вече говори на български: хора от цял свят искат да дойдат в България, за да се занимават с най-високите технологии
19 ноември 202418:05
Рядка риба изплува на плаж в Калифорния - вещае цунами и земетресения
19 ноември 202420:07