-
03 септември 2013 07:13
- 1951
- 2
Цифровата телевизия предстои да тръгне на 1 октомври. Така само след месец аналоговият сигнал ще остане в историята. Това каза за "24 часа" зам.-министърът на транспорта Георги Тодоров с уговорката "евентуално".
Той очаква до 12 септември да бъдат подписани договорите с доставчиците на декодерите за втората вълна от хората, които имат право на тях. Дори да има обжалване на търга, ще се върви към предварително изпълнение, но това ще ни вкара в приключение, казва Тодоров. Решение за спирането на аналоговия сигнал ще трябва да вземе органът по цифровизацията, което вероятно ще стане на 13 или 16 септември.
Защото е качествена промяна в приемането и гледането на телевизия. Разбира се, и защото има европейска директива. На практика всички развити държави вече се цифровизираха. Уеднаквяването на тв стандартите е повече от важно в глобалния свят, за да приемаме телевизия отвсякъде и да излъчваме дори и за чужбина, като качеството се запазва.
"Прекрасно показва телевизорът. Все едно досега не съм гледала телевизия, такъв кристален образ има", казва Мария Илиева от с. Сребърна. Тя има лятна къща там и се застоява по няколко седмици в годината, затова няма намерение да се абонира за кабелна телевизия. Антената, с която лови ефирната, е била достатъчна. Сега - още повече. "Преди хващах 3, сега гледам 7 програми само с антена и декодер", казва тя. А качеството по думите е несравнимо, макар да няма модерен приемник.
Засега мултиплексите излъчват 7 телевизии - БНТ 1, БНТ 2, Би Ти Ви, Нова тв, Тв 7, "Нюз 7" и "България он ер". Очаква се каналите да станат 11 и това е само за първия етап от цифровизацията. Когато мултиплексите се увеличат с още 3 комплекса, програмите ще нараснат.
От този феномен - много безплатни канали с отлично качество, са доволни и хората от селата край Плевен. Те масово са минали на цифрова телевизия. В същото време повечето от тях, които имат къщи в градовете и са на село само от време на време, в постоянните си домове гледат кабелна телевизия.
5% от населението обаче няма да имат достъп до цифров сигнал, т.е. няма да гледат телевизия. Всъщност това е и най-големият проблем на цифровизацията засега. Петте процента отговарят на близо 400 000 души. Немислимо е да ги оставиш завинаги без телевизия. Правото на информация е защитено в конституцията и държавата в лицето на обществените медии БНТ и БНР е длъжна да го осигури за всички свои граждани. Да, съдържанието е най-важното, но ако няма кой да го разпространява до зрителите, то става безсмислено.
Именно с този аргумент държавата в лицето на Министерството на транспорта засега отлага цифровизацията, която от 6 месеца насам всеки ден телевизиите рекламират. Причината са недоставените декодери в една голяма част от страната, което би лишило хората от телевизия.
Последвайте канала на
Свързани новини
Левски се завърна на победния път срещу Локомотив (София)
Барселона се срина на "Балайдос" за пет минути въпреки аванс от два гола
Манчестър Сити бе сгазен от Тотнъм на “Етихад” за петата си поредна загуба и даде шанс на Ливърпул да се откъсне
Милан и Ювентус изиграха скучен мач и зарадваха отборите пред себе си
Генчев коментира слуховете за Уелтон, наставникът на "сините" обяви върху какво трябва да наблегне отборът
Ботев (Пд) се завърна на "Колежа" с победа
Коментари 2
Добави2013.09.08 | 18:10
Добави коментар
Водещи новини
"Продължаваме Промяната" иска срещата с ГЕРБ да е пред медиите
23 ноември 202417:52
Асен Василев изброи на ГЕРБ условията, при които могат да започнат каквито и да било разговори
23 ноември 202417:46
Александър Симидчиев от "Да, България" за офертата на ГЕРБ: Принципи преди имена
23 ноември 202420:06
Румен Христов, ГЕРБ-СДС: Засега държим Бойко Борисов да бъде премиер
23 ноември 202418:11
Киселова: Мандат на ГЕРБ с кандидат за премиер г-н Борисов не е приемлив за "БСП-Обединена левица"
23 ноември 202418:46
Павела Митова, ИТН: Не гарантираме, че Силви Кирилов няма да бъде служебен премиер
23 ноември 202418:07
Тодор Тагарев: Няма как тази война да стигне до приемлив изход, ако Западът не помогне на Украйна по-съществено
23 ноември 202419:39
Колко ще ни струва отоплението тази зима? Най-скъпо е на ток
23 ноември 202421:10
Рибата в Черно море изчезва
23 ноември 202419:21
2013.09.12 | 09:32