-
01 април 2013 17:34
- 1296
- 0
Пролет в Европа. Сезон 2013-та. Арктическа пролет. В почти буквалния смисъл. Населени места, откъснати от света, снежна блокада по пътищата, температури в Полша, които падат до минус 24 по Целзий. И парадоксалното на първо четене твърдение на климатолозите, че виновник за всичко това е глобалното затопляне.
"Затоплянето не значи само високи температури и хубаво време винаги", каза Георги Стефанов от WWF, цитиран от БНТ.
Ще се наложи да свикваме с объркващите категории. Британските експерти по климата, които впрочем дават и ценни съвети на правителството, са насочили подозренията си към арктическите ледове и активното им топене. При първите сателитни наблюдения на района през 1979-та ледовете покриват седем милиона квадратни километра от океана през лятото. През септември 2012 г. площта им се е свила наполовина, че и повече. Отделянето на огромни количества студена вода влияе на топлия Гълфстрийм. Затоплянето на въздуха над океана пък избутва арктически маси към Европа. И сервира изкривеното понятие за пролет над западната и централната част на континента, че и по-далеч. В общи линии, това твърди докладът на британските учени.
"Но той не е първият, нито последният. Просто е поредният, който твърди с определени научни доказателства, че даден процес се случва", коментира още Стефанов.
Студената пролет на 2013-та е само част от странностите на времето, с които дори и европейците се налага да свикват. Чудото не е за три дни, а има предистория. От началото на годината зимата беше твърде топла. Процес, който вероятно е разтопил повече лед и е докарал студеното време на континента. Частен случай в една обща картина.
"Това застудяване, ако продължи, може да доведе до един много сериозен проблем със земеделските култури, с тяхното закъсняване. Точно тези взаимовръзки - екосистемите, било естествени или човешки, свързани със земеделието, подлежат на едни сериозни рискове и щети, ако ние не сме готови да се приспособим", допълни експертът.
Климатичните промени не се интересуват кой вярва и кой не вярва в тях. Важно е кой се адаптира и кой разчита вярно и навреме знаците, които природата дава на хората. За да реагира навреме - преди студът, жегата, сушата или водата да ни дойдат в повече. При това неочаквано.
Последвайте канала на
Свързани новини
Съставите на Ман Сити и Евертън, Де Бройне отново на пейката
Годината на Лудогорец - обзорът на Sportal.bg
Следете с нас всички мачове днес в английския елит на “Боксинг Дей”
„Вабанк“: Трябваше ли Левски да се раздели с Генчев?
"Лигата на талантите" с обзор на полусезона в Елитната група до 17 години
"Моят отбор": Салах затвърждава статута си на Fantasy легенда
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
България в снежен кошмар: Наводнения, блокади и катастрофи
26 декември 202412:15
Дърво падна върху такси на пътя Пампорово-Смолян, шофьорът е ранен
26 декември 202412:23
Пуснаха движението по пътя за Витоша през "Златните мостове"
26 декември 202413:52
Пак проблеми в БДЖ: Няколко влака са без ток
26 декември 202411:48
2024 г. е била по-добра за всеки пети българин
26 декември 202413:29
Наталия Киселова за Рождество: Нека Витлеемската звезда даде светлина за надежда!
26 декември 202413:42
МВнР изрази съболезнования по повод катастрофата с азербайджански самолет край Актау
26 декември 202414:03
Вече 10 дни издирват Ники от Конаре, военните продължават да помагат
26 декември 202412:50
Мъж преби шофьор на автобус в Бургас
26 декември 202413:03