Изборът на нов главен прокурор: Какво ще се случи на 16 януари

  • 14 януари 2025 06:23

  • 7540
  • 3
Изборът на нов главен прокурор: Какво ще се случи на 16 януари
© Novini.bg/ Canva

Само след два дни, на 16 януари, предстои изслушване и избор на новия главен прокурор на страната на Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС) . Единственият кандидат за поста е досегашният изпълняващ функциите главен прокурор Борислав СарафовБорислав СарафовБорислав Сарафов е роден на 16 август 1969 г. в София.   През 1987 г. завършва 27 ЕСПУ „Акад.. Той зае поста на 16 юни 2023 г., след като Иван ГешевИван ГешевИван Стоименов Гешев е роден на 19 декември 1970 година. Завършва висше юридическо образование във бе главен прокурор от 18 декември 2019 до 15 юни 2023 г., когато бе освободен от поста. Новият главен прокурор следва да бъде на поста за следващите седем години.

Въпреки че изборът на Борислав СарафовБорислав СарафовБорислав Сарафов е роден на 16 август 1969 г. в София.   През 1987 г. завършва 27 ЕСПУ „Акад. за нов главен прокурор на страната изглежда предубеден, все пак на 16 януари няма да се реши този въпрос, тъй като президентът Румен РадевРумен РадевРумен Георгиев Радев е български военен, генерал-майор от резерва. Бивш командир на трябва да подпише указа за назначаването му.

Какво работи главният прокурор и какви са правомощията му?

Фигурата на главния прокурор има огромна власт у нас. В България той не може да бъде контролиран, тъй като той е начело на съдебната власт. Главният прокурор осъществява надзор и ръководство над всички прокурори в страната и е член по право на Висшия съдебен съвет. Подпомаган е в дейността си от Главната прокуратура, като е начело на прокуратурата на Република България. 

Обвинител номер 1 ръководи прокуратурата, издава инструкции и дава указания относно дейността на прокуратурата, съвместно с ръководителите на министерство и държавни институции създава специализирани междуведомствени звена за подпомагане на разследването под процесуалното ръководство на определен от него прокурор.

Главният прокурор има правомощията да сезира Конституционния съд, пише Дарик.

Какви са правилата за избор на обвинител номер 1:

Според разпоредбите в Закона за съдебната власт главният прокурор се избира с 13 от общо 25 гласа във Висшия съдебен съвет (ВСС).

Главният прокурор се назначава и освобождава от Президента на Република България по предложение на Висшия съдебен съвет за срок от седем години без право на повторно избиране.

Какво точно ще се случи на 16 януари:

На 16 януари ще се проведе изслушване и гласуване на кандидатите. В случая кандидатът е един.

Какво представлява изслушването.

Изслушването се ръководи от председателстващия заседанието на пленума и се излъчва в реално време онлайн чрез интернет страницата на ВСС и чрез БНТ.; Комисията по професионална етика на съответната колегия докладва на пленума на ВСС за резултатите от извършените проверки за притежаваните от кандидатите нравствени качества. По време на изслушването кандидатите представят концепциите си за работа като председател на ВКС, председател на ВАС и главен прокурор и отговарят на въпроси на членове на Висшия съдебен съвет, включително и на такива, постъпили от лицата по т.2, т.З и т. 4 от раздел II, в рамките на конкретно определено от пленума на Висшия съдебен съвет време. Продължителността на личното представяне на концепцията от кандидата е до 20 минути.

Членовете на ВСС правят преценка на кандидата за:
- притежаваните професионални и нравствени качества;
- управленската му компетентност, въз основа на оценка на съдържанието на представената концепция и на резултатите от изслушването.

Как става провеждането на избора на главния прокурор:

За всички кандидати се гласува едновременно чрез електронната система за гласуване на пленума на Висшия съдебен съвет. Всеки член на ВСС има право да гласува „за” само за един кандидат. Пленумът на Висшия съдебен съвет приема решението за избор на кандидат с мнозинство не по-малко от седемнадесет гласа от членовете си
с явно гласуване. Решението на пленума на ВСС за избрания за председател на ВКС, председател на ВАС или главен прокурор се публикува незабавно на интернет страницата на ВСС, заедно с протокола от заседанието на пленума на ВСС. Пленумът на Висшият съдебен съвет изготвя и изпраща предложение до Президента на България за назначаване на избрания кандидат, на основание чл. 129, ал.2 от Конституцията.

По реда на тези правила се провежда нова процедура за избор на председател на ВКС, председател на ВАС и на главен прокурор, когато:
- Президентът на Република България откаже да назначи предложения с решението на пленума на ВСС по т.5 кандидат.
- когато процедурата е прекратена при условията на т.4. Въз основа на решението на пленума на ВСС от повторния избор, в срока се изготвя и изпраща предложение до Президента за назначаване на избрания кандидат. Президентът не може да откаже назначаването при повторно направено предложение.

Бойко Найденов: Не може да забраниш на ВСС да избира главен прокурор

Важно уточнение е, че президентът има еднократно право на вето, но в Конституцията не е упоменат срок, в който той е задължен да върне избора на ВСС за повторно гласуване. Така, дори ВСС да избере Сарафов на 16 януари, изборът му може да се окаже отменен с промените в Закона за съдебната власт.

 

Последвайте канала на

Росица Валентинова
7540 3

Свързани новини

Коментари 3

Добави коментар
Вай

2025.01.14 | 11:20

3
Тия БЮЛЕТИНИ,още ли ги броят?УЖАС!!!

2025.01.14 | 08:13

2
НИЩО НЯМА И НЕ МОЖЕ ДА СЕ СЛУЧИ, ВСС Е С ИЗТЕКЪЛ МАНДАТ.
????!!!

2025.01.14 | 07:01

1
А, какво ще се случи, след като излезе РЕЗУЛТАТА от ПОВТОРНОТО ПРЕБРОЯВАНЕ на БЮЛЕТИНИТЕ от "изборите"?!?!?!

Добави коментар

Водещи новини