Прокурори несъгласни с промените в Закона за съдебната власт

  • 18 април 2024 10:50

  • 238
  • 2
Прокурори несъгласни с промените в Закона за съдебната власт
© Pixabay

Становище на прокурори от Софийска апелативна прокуратура и прокуратурите от Софийския апелативен район относно публикувания за обществено обсъждане проект на нов Закон за съдебната власт (ЗСВ) е изпратено до Министерство на правосъдието.

В него преди всичко се изразява несъгласие срещу съдържащото се в проекта необосновано диференциране и противопоставяне на отделните органи в съдебната власт. По този начин се създават предпоставки за дискредитиране на прокуратурата и следствието, както и за принизяване на тяхната роля в иначе единната по замисъла на Конституцията съдебна система.

Специално внимание в становището на Апелативна прокуратура – София се обръща на предвидения в проекта за нов ЗСВ начин на формиране на кадровия орган на прокуратурата - Висшия прокурорски съвет. Предвиждащият се превес на членове, избрани от Народното събрание, би поставил в положение на политическа зависимост тази част от съдебната власт и би предопределил невъзможността на прокуратурата и следствието да изпълняват правомощията си в пълен обем.

Очевиден е различният подход при сформирането на състава на членовете на кадровия орган на съда и този на прокуратурата. Особено показателна е разпоредбата на чл. 19, ал. 3, предложение последно от законопроекта, според който „Народното събрание не може да избира за членове на двата съвета лица, които заемат длъжността прокурор или следовател към момента на избора.“ Тази рестрикция е напълно неразбираема, неприемлива и противоконституционна.

Несъгласието с предложените формулировки е изразено и по отношение на чл. 52, ал. 3; чл. 55, ал. 4, т. 4 от ПЗСВ относно конкретни аспекти на правната уредба за предлагане и избиране на членовете на Висшия съдебен и Висшия прокурорски съвети.

На обоснована професионална критика прокурорите от Софийския апелативен район подложиха и редица конкретни текстове от законопроекта, касаещи структурата на прокуратурата – чл. 178, ал. 2 и сл., уредбата на някои прокурорски правомощия – чл. 181, ал. 5 и ал. 6 от ПЗСВ. Част от тях са преценени като противоречащи на действащата разпоредба на чл. 207, ал. 1 от НПК. Изразени са резерви и по отношение на уредбата на предварителната проверка.

Протестиращи искат отстраняването на Сарафов пред Съдебната палата в София

Според становището на прокурорите от Софийския апелативен район законодателят следва внимателно да обсъди и прецени ефекта от предлаганите промени, касаещи атестирането и провеждането на конкурси, командироването и въвеждането на ограничения за избиране на административни ръководители.

Последвайте канала на

Десислава Станева
238 2

Коментари 2

Добави коментар
!?

2024.04.18 | 11:49

2
zakona nad vsichki

2024.04.18 | 11:11

1
СМИСЪЛА НА СЪДЕБНАТА ВЛАСТ НЕ Е ДА СЕ ОБЕДИНЯВАТЕ И ДА СЕ ГУШКАТЕ КОЛЕГИАЛНО

Добави коментар

Водещи новини