Емил Дечев: Твърде рисковано е да се избира главен прокурор, без да се проверят качествата му докрай

  • 30 юни 2023 12:17

  • 441
  • 0
Емил Дечев: Твърде рисковано е да се избира главен прокурор, без да се проверят качествата му докрай
© Nova News
Слушай новината Слушай новината

Има няколко процесуални нарушения при избора на Борислав СарафовБорислав СарафовБорислав Сарафов е роден на 16 август 1969 г. в София.   През 1987 г. завършва 27 ЕСПУ „Акад. за изпълняваш функциите на главен прокурор. Това каза в предаването „Твоят ден” по Нова нюз Емил Дечев, зам.-министър на правосъдието.

По думите му Прокурорската колегия на ВСС не е допуснала правосъдният министър Атанас Славов да предложи свой кандидат за длъжността. Второто нарушение, което било извършено, според Дечев, е, че ресорният министър не е участвал в процедурата, задавайки въпроси.

„На трето място – при всеки избор на главен прокурор се обсъждат неговите професионални и нравствени качества. За това е необходимо становище на Комисията по атестации и на втора комисия за етика. Ние нямахме такива становища, от които да се направят необходимите избори”, коментира зам.-министърът на правосъдието. Той добави, че е „твърде рисковано” да бъде избиран човек на тази позиция, без докрай да бъдат проверени качествата му.

Министър Славов внася жалба във ВАС срещу избора на Борислав Сарафов за и.д. главен прокурор

В петък Атанас Славов внесе жалба във Върховния административен съд срещу избора на Борислав СарафовБорислав СарафовБорислав Сарафов е роден на 16 август 1969 г. в София.   През 1987 г. завършва 27 ЕСПУ „Акад. като изпълняващ функциите главен прокурор. Причината е, че шефът на Националната следствена служба беше избран от Прокурорската колегия на ВСС на извънредно заседание. Славов обаче смята, че този избор е трябвало да бъде взет от Пленума на Висшия съдебен съвет.

Емил Дечев коментира и съдебната реформа. По думите му няма крайна съдебна реформа и е илюзия да мислим, че ако променим основния закон, в следващите 100 години няма да го „пипаме”. „Добре е, ако се направи промяна на Конституцията, тя да издържи поне 20-30 години”, смята зам.-министърът.

SLAPP делата, с които се цели да бъде упражнен тормоз или контрол върху медии и правозащитни организации, бяха другият казус, който Дечев коментира. Според ресорния зам.-министър страната ни чака европейската директива.

„България активно участва в предложенията за изработването на тази директива. Процесът е в доста напреднал стадий. Това ще бъде директива на Европейския парламент и на Съвета на Европейския съюз. След като тази директива бъде приета, ще има срок, в който да промени законодателството си”, посочи той. Предвидена е възможност при явно необосновани искове в големи размери делата да бъдат бързо прекратявани.

Последвайте канала на

Цветелина Кирилова
441 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини