Остана възможността за външно финансиране на съсловните организации в съдебната система

  • 27 юли 2017 11:27

  • 2022
  • 5
Остана възможността за външно финансиране на съсловните организации в съдебната система
© Булфото

Парламентът прие на второ четене промените в Закона за съдебната власт, внесени от депутати от управляващото мнозинство. Остана възможността за външно финансиране на съсловните организации на съдии, прокурори и следователи. Първоначално измененията предвиждаха източниците на финансиране да бъдат само членски внос, имуществени вноски и дарения от техните членове, но впоследствие тези текстове бяха оттеглени.

От "БСП за България" поставиха въпроса какво е наложило промяната на първоначалната позиция и декларираха, че не са гласували "за" нито един текст от промените.

От ГЕРБ посочиха, че по този законопроект е имало максимално широк дебат. "Да, колеги, вие не гласувахте за прозрачността и за това да има яснота за статута на служебните магистрати", отговори на левицата председателят на правната комисия Данаил Кирилов.

С измененията се прецизира забраната за упражняване на търговска дейност от магистратите. Съдия, прокурор и следовател, докато заема длъжността си, ще може да получава възнаграждение за извършване на научна и преподавателска дейност или за упражняване на авторски права, за участие в европейски и международни програми и проекти, както и за участие в изработването на проекти на нормативни актове, възложени от НС, ВСС или органи на изпълнителната власт, решиха още депутатите.

Предвижда се възможност изборните членове на Висшия съдебен съвет и инспекторите в Инспектората към него при прекратяване на мандата им да бъдат възстановени на заеманата преди избора им или равна по степен длъжност в органите на съдебната власт.

Измененията въвеждат отстраняване от длъжност на магистрати във всички случаи на обвинение за тежко умишлено престъпление от общ характер, като се запазват гаранциите, свързани с временния характер на такова отстраняване, както и с получаването на минимална работна заплата за срока на действието на тази мярка.

Предвижда се всички магистрати да подават декларация, в която да се разкриват техните дейности и членства, а не само за новоназначените, като така се цели да се гарантира независимостта и равнопоставеността на магистратите. Това трябва да стане в 30-дневен срок от влизането на промените в сила.

Към ВСС се създава Съвет за партньорство, който ще обхваща представители на всички професионални организации, чийто членове са над пет процента от съответния числен състав на съдии, прокурори и следователи, като се гарантира и представителство на магистратите, които не членуват в такива организации, пише БТА.

Последвайте канала на

Константин Тодоров
2022 5

Свързани новини

Коментари 5

Добави коментар

2017.07.27 | 12:23

3
Съсловните организации са от адвокати - спецове по седесарски дела за углавни престъпления срещу държавата.

2017.07.27 | 11:56

1
ПРАЩАТ КОМУНИСТИТЕ НА РАЗСТРЕЛ

2017.08.16 | 09:17

5
БОЙКО Е ВЕЛИК ДЪРЖАВНИК! БРАВО!

2017.07.27 | 12:23

2
ИБРИК ,Я СИ ИЗТРИЙ БЯЛОТО ПОКРАЙ УСТАТА ,ПАК СИ ЯЛ СЛАДКО ОТ ЧЕРНИЯ ,БОКО Е ШЕФА НА МАФИЯТА ,КРАДЕ ,ЛЪЖЕ И СЕ ИБЕ В ГЪЗА ..Е ЗА ТОВА Е ВЕЛИК ...ПЕДАЛ..

2017.08.16 | 09:17

4
ОСТАВА ВЪЗМОЖНИСТТА ,ЖАБОКА СОРОС ДА УПРАВЛЯВА ЦЯЛАТА СЪДЕБНА СИСТЕМА ..."НЕЗАВИСИМАТА" ..ПЕДАЛИТЕ ОТ ГРОБ ПАК ПРОДАДОХА БЪЛГАРИЯ..

Добави коментар

Водещи новини