-
21 април 2016 15:36
- 1391
- 0
Заместник-министърът на правосъдието Вергиния Мичева-Русева съобщи пред журналисти след заседанието на Националния икономически съвет, че с предложения за промени в Търговския закон се предвижда утежняване на процедурата при прехвърляне на собствеността върху предприятие, смяна на управители и други хипотези, предпоставящи възникването на възможност за т.нар. кражба на фирми. Законовите промени се очаква скоро да бъдат внесени в НС.
С промените се предвижда, например, при прехвърляне на собственост на фирма, освен заверка на подписите на съответния документ от нотариусите, те да бъдат задължени да съхраняват оригиналите на договорите десет години, уточни заместник-министърът на правосъдието. По сегашния закон при подобен случай е достатъчно страните да се явят пред нотариуса, за да подпишат договора и да им бъдат заверени подписите, а оригиналът им се връща. От тази седмица има вече електронна връзка между Агенцията по вписванията и регистъра на нотариусите, като веднага може да се провери дали определен договор или пълномощно е направено пред нотариус, но няма визуализация на документа, което ще стане с промените в Търговския закон, уточни заместник-министърът на правосъдието.
Освен тази мярка се предвиждат и промени в Наказателния кодекс, като в него се разписва специален текст, визиращ кражбата на фирми и, по думите на заместник-министъра на правосъдието, наказанията ще са по-тежки от съществуващите за измама и документни престъпление. Скоро и тези промени се очаква да постъпят в НС.
С други предложения за промени в Търговския закон се предвижда въвеждането на производство по стабилизация, което ще предхожда несъстоятелността. Такова производство е съществувало в българското законодателство през 1942 - 1943 г. Целта е фирми, които усещат затруднения да изпълняват задълженията си, но не са на етап ликвидация, да им се даде шанс да изготвят план за стабилизация, който в бързи срокове ще бъде разгледан от съда. Освен това ще бъдат спирани изпълнителните производства, ще се даде възможност за преструктуриране на дружеството, продажбата му, разсрочване на вземанията му. Производството по стабилизация се открива по искане на търговеца, а не на кредиторите му, които могат да го обжалват пред съда. С тези промени се очаква да бъдат подпомогнати малките и средни фирми.
Заместник-министърът на икономиката Любен Петров съобщи, че членовете на НИС са подкрепили голяма част от предложенията и предстои да излязат с общо становище.
Последвайте канала на
Свързани новини
Спартак (Варна) 4:0 Хебър, Ахмедов не спира да бележи
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
Станислав Генчев: Бяха тежки дни!
Илиан Илиев: Ирландците не бяха моят най-предпочитан противник
Дербито между Пирин и Добруджа остана без победител
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Надежда Йорданова е ядосана заради "оставката" на Даниел Чипев от БНТ: Това е огромен проблем
22 ноември 202417:57
Павела Митова от ИТН: Силви Кирилов е уролог, явно бърка в здравето на големите мъже в политиката ни
22 ноември 202417:39
Васил Тончев (Сова Харис): Разделението в ПП-ДБ е ключово за мнозинство, ако не се разберат отиваме на избори
22 ноември 202417:36
Ето какво пише в общата декларация, която ни отваря вратите за сухопътен Шенген
22 ноември 202417:21
МВР: Българските и румънските граждани ще се възползват в пълнота от свободното движение в Шенген
22 ноември 202416:29
Издирват дядо, отмъкнал забравени 300 лв. от банкомат в Пловдив
22 ноември 202415:04
Британски генерал: Трябва да бъдем готови да се бием срещу Русия още тази вечер
22 ноември 202415:54
Лавров: Зеленски се е изплашил от отговора на Русия
22 ноември 202416:45
Откриха тялото на изчезнало от болница новородено момиченце
22 ноември 202416:27