Затвор за гръцки фермер, разболял наши работници с опасна инфекция

  • 28 януари 2015 11:17

  • 1357
  • 0
Затвор за гръцки фермер, разболял наши работници с опасна инфекция
©

Гръцкият фермер Христос Ганидис бе осъден на 5 години затвор и 10 000 лв. глоба в полза на държавата заради българските работници, заразили се във фермата му от болни овце с опасната инфекция бруцелоза. Това гласи решението на Върховния касационен съд по делото, водено от години в Сливен.

76-годишният пенсионер от село Ексохи бе признат за виновен за това, че е превел през граница с цел принудителен труд и принудително подчинение наетите от него лица, че не е спазил правилата за отглеждане на животни и с това е причинил средни телесни повреди на сънародниците ни. Ганидис ще трябва да плати три обезщетения по 20 000 евро за причинените вреди на съпрузите Веселина и Данчо Дачеви и тяхната дъщеря Петя Дачева от Сливен и още едно от 5 000 евро на Марияна Огнянова, също бивша работничка във фермата. Присъдата на ВКС е окончателна и не подлежи на обжалване. Новината потвърди по телефона Веселина Дачева, цитирана от Труд, която отново е на гурбет в Гърция. Преди 10 години потърпевшата жена първа съобщи за драмата с българските работници.

Аферата "Бруцелоза" гръмна през 2005 г., когато от Гърция се завърнаха мнозина от хората, работили във фермата на Ганидис. Всички те заминали с надеждата да изкарват добри пари като овчари или общи работници, но били подложени на робски труд и унижения. Едно от семействата успяло тайно да избяга и прекосило границата нелегално през баири и шубраци без пукната стотинка в джоба. За случаите първа разказа сливенката Веселина Дачева. По-късно инфекциозното отделение на областната болница в града се напълни с болни от бруцелоза. Лекарите бяха смаяни, защото подобна диагноза не бе поставяна от десетки години у нас. Хората бяха с увредени вътрешни органи от инфекцията. Заради пораженията на някои от тях им се наложи да пият лекарства до края на живота си.

В хода на разследването се установи, че всички работници са били набирани по съобщения във вестник за обяви. Срещали са се в Сливен с Христос Ганидис. След това той ги наемал и превеждал с автомобил през границата. Държал паспортите им в себе си. Хората работели от 14 до 17 часа на ден. Фермерът им плащал символични суми от по 20-30 евро на две седмици или на месец, или по 50 евро за целия престой от няколко месеца. Някои не успели да си вземат заработените пари изцяло. Живеели при нечовешки условия, с външна тоалетна, къпели се навън и през зимата със стоплена вода от слънцето. В кошарите царяла мръсотия, овцете боледували. В онези години България още не бе в Европейския съюз и българите не смеели да си тръгнат без паспортите, за да не бъдат задържани като нелегални емигранти от гръцките власти. Страхували се и да се оплачат в полицията.

Христос Ганидис бе съден задочно, тъй като гръцката страна отказа да изпълни европейската му заповед за арест. Като негов съучастник бе привлечен българинът Никола Раев, също пенсионер, който в някои случаи е осъществявал връзка между фермера и кандидатите за работници. Раев получи условна присъда от 3 години с 5-годишен изпитателен срок. От всички над 30 българи, работили във фермата, само 4-ма предявиха граждански искове. За да бъде изпълнено наказанието чрез Министерството на правосъдието и Министерството на външните работи присъдата трябва да бъде пратена до гръцката страна. Тамошният съд трябва да я приведе в изпълнение. Фермерът има право да избере гръцки или български затвор.

“Не вярвах, че ще доживея Ганидис да бъде осъден. Надявам се да видя как го вкарват в затвора!”, коментира Веселина Дачева пред. Преди години жената първа разказа за ужасните условия и униженията, които е преживяла заедно със съпруга и дъщеря си в гръцката ферма. “Тогава не бяхме чували, че има такава инфекция”, припомня си Дачева. През 2006 г. гръцкият фермер Ганидис съди нея, съпругът й и дъщеря й за клевета и уронване на престижа му и поиска 400 000 евро обезщетение. Но гръцки съд оправда напълно българите. Адвокатът на семейство Дачеви тепърва ще уточнява въпроса с новоприсъдените обезщетения, които възлизат на общо 60 000 евро. Едната възможност е да бъде изваден изпълнителен лист у нас и чрез гръцки адвокат бившите работници на Ганидис да си получат сумите. Другият начин е да бъде заведено изпълнително дело.

Последвайте канала на

Филип Епитропов
1357 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини