-
27 декември 2012 09:11
- 2196
- 0
Десетки дела срещу иманяри са обречени на пълен провал, ако се приемат предлаганите промени в Закона за културното наследство. Това се посочва в писмено становището на прокуратурата, изпратено до парламентарната комисия по култура, гражданско общество и медии по повод проектозакона, предлаган от Министерството на културата, пише 24 часа.
Разглеждането на новите текстове в комисията предстои до месец, после законът тръгва към пленарната зала.Поправките ще оставят страната ни без културно наследство, като го унищожат съвсем "законно", категорични са и от Националния исторически институт с музей към БАН. Голяма е опасността това да предизвика и остра реакция от европейските научни среди, защото измененията противоречат на Европейската конвенция, предупреждават от БАН.
Според една от предлаганите промени, записана в член 7, обвиняемите ще могат да се оправдават, че не са имали какъвто и да е умисъл да иманярстват. Така извършителите на престъплението ще могат лесно да се измъкват от затвора, коментират в становището си прокурорите.
Проектозаконът взриви около 10-ина организации и институции начело с Върховната касационна прокуратура. Те изразяват възмущението си от него в писменвид до председателя на комисията в НС Даниела Петрова.
Обратното - да се дадат още повече права, пък искат от Съюза на нумизматичните дружества - Велико Търново. България е разположена на кръстопът на много древни цивилизации и се нарежда по богатства от находки след Италия и Гърция. Факт е, че бандити продължават да крадат и продават антики ежедневно, като трупат огромни приходи. По оперативни данни на МВР всеки ден над 50 000 души търсят съкровища по българските земи. Иманярите имат стройна организация и добра подготовка като повечето престъпни структури.
На върха им стоят няколко едри бизнесмени, които генерират огромни приходи от износ на антики. Около $ 40 млн. лв. годишно се въртят от търговия с културни ценности. Набезите в Рациария, Видинско, са един от най-драстичните примери за иманярство през последните 20 г., посочват експерти. Там различни банди системно ровят с багери всеки ден в продължение на години.
Промените носят реален риск заинтересовани колекционери да получат по абсолютно законен път ценни находки. После може да попаднат веднага в ръцете на едри ценители, които имат голям финансов интерес да търгуват с артефакти.
Последвайте канала на
Свързани новини
Ливърпул срещу Реал Мадрид е гаранция за нова интересна вечер в Шампионската лига
Изграждат нов стадион във Враца
Лудогорец отлетя за Вечния град с голямата си звезда
Гледайте на живо всички мачове и голове в Шампионската лига тук!
Байерн отново се оказа непреодолимо препятствие за ПСЖ
Левандовски изживя паметна вечер, в която Барселона нямаше проблеми
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
НА ЖИВО: Шестият опит: Четири номинации за председател на парламента
27 ноември 202411:00
Бойко Борисов: Внасяме утре две питания в КС! Никой не ме притеснява, докато сме първа политическа сила
27 ноември 202410:53
Иван Иванов, БСП: Не ни дадоха гаранции, че Силви Кирилов няма да обслужва Пеевски и Борисов
27 ноември 202407:49
Балабанов: Силви Кирилов не е скритият служебен премиер
27 ноември 202408:36
От "Възраждане" предлагат премахване на хартиените бюлетини
27 ноември 202409:51
Андреева: Колкото повече ПП искат да се отделят от Пеевски, толкова повече се доближават до „Възраждане”
27 ноември 202408:31
Главчев: Всички стъпки за приемането на България в Шенген са в правилната посока
27 ноември 202411:19
Защо младежката безработица у нас остава висока?
27 ноември 202408:58
Земетресение удари Югоизточна Турция
27 ноември 202410:25