-
11 декември 2023 12:06
- 780
- 2
Нужни са нов регулаторен модел, ръст на заплащането, нов подход в инвестиционната политика за "ВиК" сектора, "водни помощи" за социално слабите хора, каза Николай НанковНиколай Нанков е министър на регионалното развитие и благоустройството до 31 август 2018 г. Той е, председател на парламентарната комисия по регионална политика, благоустройството и местно самоуправление по време на Националния форум "За достойно заплащане на труда и устойчиво бъдеще на отрасъл ВиК в България". Форумът е организиран от Национален браншови синдикат (НБС) "Водоснабдител" към КНСБ и фондация „Фридрих Еберт – България“.
Ако до година и половина не се вземат мерки, проблемите ще са в пъти по-големи, тъй като секторът е цъкаща бомба в България, посочи той. По думите му причините за това са тежката регулация, която превърна сектора в сектор, в който доволни няма – както потребителите, така и работещите в него, каза още той. В сектора се инвестира почти два пъти и половина повече в сравнение с предходното десетилетие, но темповете, с които са амортизира ВиК структурата, не отговарят на нуждите на отрасъла. Заплащането в сектора е най-ниското в сравнение с останалите публични сектори и заплатите са с около 30 на сто по-ниски в сравнение със средната заплата за страната, посочи още Нанков. По думите му са необходими кардинални и много бързи управленски решения.
Цената на водата за потребителите в цялата страна трябва да е единна, а инвестициите в сектора да са ангажимент на държавата, каза президентът на КНСБ Пламен Димитров. По думите му не може да се очаква, че през цената на водата водоснабдителните и канализационните оператори ще могат да правят инвестиции. Има европейски фондове, проекти и програми, републикански бюджет, но инвестициите трябва да са ангажимент на собственика – държавата и общините, а не на потребителите, посочи Димитров. Крайно време е да се отговори дали страната ни има нужда от единно управление на водите, каза още Димитров и припомни, че в момента водите се управляват от много различни законови регламенти и структури на изпълнителната власт – МРРБ, МОСВ, МЗХ. По думите му един от най-големите въпроси е дали да се пристъпи към единен механизъм, с който „върви“ и механизмът на регулацията. Ако се пристъпи към единно управление на водите, се предполага друг механизъм на регулация, тъй като сегашният има редица недъзи, посочи още той.
Хората, работещи в системата на „ВиК“, трябва да получават по-високи възнаграждения, тъй като сега те са една трета под средната заплата за страната, допълни Димитров. През тези години на политически турбуленции честите смени на модели и липсата на готовност за каквото и да било решение доведоха до изключително тежко състояние на целия „ВиК“ сектор, допълни Димитров.
Мариян Бухов, председател на НБС „Водоснабдител“ към КНСБ посочи, че в споразумение, подписано през 2021 г. с КЕВР, се предвижда повишаване с 15% на заплатите всяка следваща година спрямо предходната, но инфлацията „изяде“ този процент. Средната брутна заплата за тази година е 1100 лв., което води до отлив на специалисти, както и до желаещи да се обучават. Средната възраст на заетите в сектора е над 52 год. Липсват конкретни политики и действия от страна на държавата, които да водят до решения занапред. Против сме навлизането на частни чуждестранни или наши инвеститори, секторът трябва да е приоритет на държавата, допълни той. Сегашният регулаторен модел обаче няма да доведе до устойчиво развитие на сектора, а заплатите няма да могат да достигнат средните за страната, посочи още Бухов. В края на тази година изтича стратегията за управлението на сектора, припомни Бухов и изрази готовност за експертни разговори. Против сме навлизането на частни чуждестранни или наши инвеститори, секторът трябва да е приоритет на държавата, допълни той.
Калина Дренска, представител на фондацията, каза, че когато става дума за трудови права, се говори и за социални права, за социално поносима цена на водата, за мерки, допринасящи за това цената на водата да не бъде плащана от по-уязвимите в обществото. Застанахме зад този форум, за да се търсят социални решения, обществото да не изоставя свои членове на опашката, каза още тя. По думите ѝ без единна визия за управление на ресурсите,трудно можем да се говори да устойчив зелен преход.
Притеснителен е отливът от желаещи да се обучават като инженери, каза Ренета Колева, заместник- министър на околната среда и водите. По думите ѝ дори и да има завършващи тази специалност, те се насочват към работа в ИТ-сектора. Все още нямаме и резултат за осигуряване на повишено заплащане на кадрите, работещи в сектора, каза още тя. Без кадри каквито и политики да се правят, няма как те да бъдат изпълнявани, добави Колева.
Последвайте канала на
Свързани новини
Експерт: Инвестициите във ВиК сектора не трябва да минават през цената на водата
04 декември 202309:01
Гроздан Караджов (ИТН): Шоково поскъпване на местните такси ще затрудни голяма част от домакинствата
22 ноември 202319:50
Николай Нанков осъди Антон Кутев за клевета, взима обезщетение от 25 000 лв.
21 ноември 202318:23
Нанков обясни как може да се реши проблема с безводието в Ловеч и Плевен
24 октомври 202315:10
Борисов: Ако спечелим изборите, ще върнем това, което се загуби в държавата
06 октомври 202318:09
Нанков показа пътя Калотина - София и АМ "Европа: Пътищата в страната са застрашени да се превърнат в сметища
08 септември 202308:38
Ивайло Вълчев прогнозира: Някой може да загуби своята опозиционност заради място в регулаторите
11 януари 202409:00
Предстои назначаването на ръководства на 16 регулатора с изтекли мандати
11 януари 202407:55
Набелязаният от ЦСКА - София африканец не иска в България
Официално: Ман Сити обяви новия договор на Гуардиола
ЦСКА - София се раздели със защитник
България в група с 4 отбора по пътя към Мондиал 2026, задачата пред "лъвовете" става още по-трудна
Партизан се съживи точно срещу Звезда, Милър-Макинтайър с 9 асистенции
Един от най-тежките моменти на Цунами бил при Мъри Стоилов, капитанът на Левски каза как “сините” ще излязат от кризата
Коментари 2
Добави2023.12.11 | 12:20
Добави коментар
Водещи новини
Божидар Божанов: ГЕРБ не иска да сформира правителство и се крие
21 ноември 202420:42
Боряна Димитрова: Наблюдаваме политически блокаж с три оси - „Възраждане“, Делян Пеевски и връщане към старата конституционна уредба
21 ноември 202418:39
Костадин Костадинов: ГЕРБ е в изолация и наблюдаваме подозрително мълчание
21 ноември 202420:56
Скандалът с бившата фирма на Асен Василев: Съдът излезе с решение
21 ноември 202420:03
Водещите новини! Ученикът Даниел, който усмърти с ритници жена в Перник, се разрева в съда. МНС издаде заповед за арест на Нетаняху (и още…)
21 ноември 202419:28
Путин потвърди, че Украйна е атакувана с балистична ракета
21 ноември 202419:47
САЩ признаха, че са били наясно, че Русия изстрелва балистична ракета със среден обсег
21 ноември 202422:35
Володимир Зеленски определи руския ракетен удар с ново оръжие като видима ескалация на войната
21 ноември 202422:57
САЩ наложиха санкции на "Газпромбанк"
21 ноември 202419:05
2023.12.11 | 14:59