Експерти коментират рисковете при скоростно гласуване на конституционните промени

  • 11 декември 2023 09:29

  • 1254
  • 5
Експерти коментират рисковете при скоростно гласуване на конституционните промени
© БТВ

Шестата поправка в Конституцията беше приета на първо четене в петък. Парламентът гласува промените в основния закон със 164 гласа „за“ и 66 „против“. Това стана с гласовете на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС.

Промените предвиждат съдебна реформа, ограничаване на правомощията на президента при съставянето на служебно правителство, както и отпадане на забраната министри и депутати да нямат двойно гражданство.

Политолози и експерти коментираха в студиото на „Тази сутрин“ дали е необходима промяна на Конституцията и има ли рискове.

Проф. Киров за промените в Конституцията: По Коледа стават чудеса

„Не са малко експертите, които смятат, че Конституцията няма нужда от промяна, защото промените в Закона за съдебната власт дадоха възможност за контрол над главния прокурор. И сега заради нов състав на Висшия съдебен съвет да се променя цялата Конституция – мисля, че това е непропорционално. Това е една амбиция да се покаже конституционно мнозинство, което не се знае с какъв ефект ще направи конституционни подправки“, смята политологът проф. Мария Пиргова.

Тя видя и втора амбиция. „Служебното правителство и отново се вижда, че без него няма да се мине. А дали той ще има малко повече или малко по-малко влияние и права - това не е толкова важно, колкото се представи. Слабостта на партиите две години да не могат да излъчат правителство не е проблем на президента, така че мен ми се струва, че тези конституционни поправки няма да бъдат ефективни“, каза още тя.

Икономистът Евгений Кънев коментира пък, че има и добри решения, но и рискове.

„Това е важна крачка, особено,  че ще има контрол върху главния прокурор. Важна крачка е това, че може би ще се уреди по друг начин  служебното правителство, как ще функционира, но все пак има доста рискови стъпки, които за мен ако не бъдат изчистени - може заедно с хубавите неща, да се приемат доста влошаващи демократичното устройство на страната неща“, смята експертът.

Политологът Цветанка Андреева открои, че мнозинството е силно и коментира думите на президента от уикенда, че парламент, който има ниско доверие, не е нормално да се захваща с Конституцията.

„Неговата легитимност също е под въпрос. Факт е и силното мнозинство, което има 164 гласа. То е реформаторска мнозинство. Рискът обаче от една страна идва от много компромиси реформите да се обезсмислят. Другият риск стъпката да е толкова радикална, че промените да паднат в Конституционния съд. Не трябва да забравяме, че това мнозинство носи онази енергия на реформаторския дух, която направи промяната и коалицията възможни. Така че съдебната реформа е една от знаковите реформи и се движи не просто от желанието на отделни политици, тя се движи в рамките на едни препоръки, които идват и от европейските партньори“, каза Андреева.

Последвайте канала на

Радина Лазарова
1254 5

Свързани новини

Коментари 5

Добави коментар
георги

2023.12.11 | 12:12

5
ТИЯ НЕ СА НИКАКВИ ЕКСПЕРТИ,ВЗЕМАТ САМОЗВАНАТА ВЛАСТ ОТ МИШОМА РАДЕВ-АГЕНТА НА КРЕМЪЛ!!
МНОГО ГРОЗЕН ЦИГАНИН76

2023.12.11 | 11:49

4
що страда народа. циганино бащу е 50-ти набор като е с билзо 2 бона пенсия от ДМЗ.Ленин. Състрадателен съм ?
Тоя вляво

2023.12.11 | 10:21

3
не е ли Веселин Маринов? Какво разбира той от конституционно право?

2023.12.11 | 10:08

2
ТИЯ СА ЕКСПЕРТИ КОЛКОТО АЗ СЪМ КОСМОНАВТ. ТОВА ВИ СЪЗДАДЕ СИСТЕМАТА - СТАТИСТИЦИ И ЛЪЖЕЕКСПЕРТИ.

Добави коментар

Водещи новини